sobota, 17 listopada 2018

Rodzaje mostów gitarowych

Rodzaje mostków gitarowych

Mostek gitarowy to niewielka metalowa część gitary elektrycznej bądź drewniana gitary akustycznj i klasycznej znajdująca się na korpusie gitary lub płycie wierzchniej pudła rezonansowego. Mostek odpowiada za oparcie strun, regulację menzury oraz w mostkach ruchomych za obniżenie bądź podwyższenie dźwięku w trakcie gry ramieniem tremolo.

Mostek również odpowiada za ustawienie odpowiedniej akcji strun czyli wysokości strun nad progami. Mostek znajduje się w każdej gitarze oraz odgrywa jedną z ważniejszych i kluczowych ról.

Jakie wyróżniamy mosty gitarowe:

Mosty w gitarach elektrycznych można podzielić na dwa rodzaje:

- Mosty stałe

- Mosty ruchome


Cechami wspólnymi mostów w gitarach elektrycznych jest możliwość regulacji ich wysokości lub wysokości poszczególnych wózków na korpusie gitary co daje znów możliwość ustawienia odpowiedniej akcji strun, kolejną cechą wspólną jest możliwość regulacji menzury czyli skracania bądź wydłużania długości czynnej strun. 

O tym jak regulować menzurę pisałem w tym artykule - jak wyregulować menzurę w gitarze.

Mostki w gitarze akustycznej i klasycznej:

Mosty stosowane w gitarach akustycznych i klasycznych są drewniane i przyklejone na stałe do płyty wierzchniej pudła rezonansowego w tych mostkach znajduje się wkład który nazywamy podstawkiem lub podstrunnikiem mostka. Podstawek mostka często jest wymienny a wykonuje się go z kawałka plastiku, grafitu, mosiądzu a nawet kości słoniowej.

Mostek w gitarze akustycznej

Rodzaje mostów w gitarach elektrycznych:

Mosty stałe:

Tune-O-matic to mosty stosowane głównie w gitarach Gibson Les Paul są to mostki dwuczęściowe gdzie jedna część odpowiada za zaczep strun a druga część pełni funkcję podstrunnika na którym opierają się struny. Oby dwie części przykręcone są dwiema śrubami do korpusu gitary.

Rodzaje mostków w gitarze


Wraparound bridge to również mostek stały stosowany w gitarach Gibson Les Paul ale również w innych. Ten rodzaj mostka stałego to pojedyncza część przykręcona dwiema śrubami do korpusu gitary, most ten odpowiada za zaczep strun oraz za menzurę.

Mosty wraparound występują w dwóch rodzajach z zastosowanymi wózkami i możliwością regulacji menzury oraz bez zastosowanych wózków gdzie menzura jest ustawiona na stałe. Dla tego rodzaju mostków charakterystyczne jest same mocowanie strun - jak na zdjęciu poniżej.


Hipshot tego typu mostki są na stałe przykręcone do korpusu gitary kilkoma wkrętami, w gitarach z tego rodzaju mostami struny często są przewlekane przez cały korpus gitary co poprawia brzmienie oraz wpływa długość wybrzmiewania.

Ten rodzaj mostów stosowany jest w różnych gitarach takich jak Ibanez, Jackson, ESP czy Schecter.

Most gitarowy Hupshot, rodzaje mostów do gitary

Są również nieco inne mosty stałe np. od producenta Gotoh - zdjęcie poniżej. Most ten jest o nieco innej konstrukcji niż Hipshot ten most bardziej przypomina mosty tremolo stosowane w gitarach Fender Stratocaster ale ten most jest na stałe przykręcony do korpusu gitary. 

Przy tego rodzaju mostach struny też są przewlekane przez korpus gitary.

Rodzaje mostów

Innymi rodzajami mostów stałych są mostki stosowane głównie w gitarach Fender Telecaster są to mostki z charakterystycznym wycięciem na przetwornik gitarowy.




Mosty ruchome:

Mosty ruchome dzielimy na mostki Tremolo oraz Floyd Rose:

- Mosty Floyd Rose są ruchome w dwie strony (w dół i w górę)

- Mosty Tremolo są ruchome tylko w jedną stronę (w dół)

Mosty typu Floyd Rose:

Mosty Floyd Rose to tzw. mostki "pływające" posiadają specjalne "ostrza" które opierają się na dwóch trzpieniach wkręconych w korpus gitary. Siła naciągu strun od góry oraz sprężyn od spodu korpusu równoważy most, dzięki temu może on pracować w dwie strony.

Mostki Floyd Rose często spotkamy w  gitarach typu Ibanez, ESP, Jackson czy PRS. Tego rodzaju mostkami można w znaczący i bardzo charakterystyczny sposób urozmaicić grę obniżając bądź podwyższając dźwięk oraz stosując przeróżne dodatkowe efekty dźwiękowe korzystając z ramienia tremolo.

Więcej informacji o budowie i regulacji mostka Floyd Rose znajdziecie w tym wpisie - budowa mostka Floyd Rose.

Jakie są rodzaje mostków w gitarze

Mostki typu Floyd Rose jak wspomniałem wyżej opierają o trzpień wkręcony w korpus gitary na specjalnych ostrzach dzięki czemu mogą pracować w dwie strony ale ostrza jak i sam trzpień z biegiem czasu i eksploatacji ulegają pewnemu zużyciu i trzeba je wymienić bądź ponownie zaostrzyć noże aby most pracował płynnie i bez oporów.

Istnieje jednak most ruchomy zaprojektowany przez Ibaneza w którym zamiast ostrzy zastosowano dwa małe łożyska dzięki czemu most nie zużywa się a jego praca jest bardzo precyzyjna i komfortowa. Tego rodzaju mosty nie są już produkowane przez Ibaneza ale można jest spotkać w niektórych modelach gitar tego producenta mosty te są cenione przez wielu gitarzystów.

Zdjęcie poniżej prezentuje ten właśnie most.

Rodzaje mostków gitarowych, Most typu Floyd Rose


Mosty Tremolo:

Mostki typu tremolo to mosty które są ruchome ale tylko w jedną stronę przyciskając wajchę ku dołowi oraz ją luzując co powoduje podwyższenie dźwięku oraz jego powrót to punktu tzw. zero. Tego rodzaju mostki znajdziemy w prawie każdej gitarze typu Fender Stratocaster.

Rodzaje mostów w gitarze

Mosty Bigsby:

Bigsby to tzw. most wibrato jest to rodzaj mostu ruchomego a za wibrowanie dźwięku w tego rodzajach mostku odpowiada owalny wałek czasem montowany na małych łożyskach, wałek ten lekko dociska struny a ramieniem docisk ten wydłużamy albo skracamy co powoduje wibrowanie dźwięku.

Tego rodzaju mostki mają zastosowanie w różnych gitarach a głównie takich producentów jak Fender, Gibson. Podobno mostki bigsby były pierwszymi mostkami którymi można było wibrować dźwięk w gitarze.

Rodzaje mostków w gitarze, Bigsby

Mostki Evetrune:

Mostek Evertune to nowość i bardzo nietypowy rodzaj mostka stałego. Mostek Evertune ma za zadanie stabilizować i utrzymać strój gitary by gitara nigdy się nie rozstrajała gdyż raz nastrojona będzie trzymać cały czas strój i długo nie trzeba jej dostrajać.

Ten rodzaj mostka jest o specjalnie zaprojektowanej konstrukcji i podobno bardzo dobrze działa. Napisałem "podobno" tylko dlatego że osobiście nie miałem jeszcze z tym mostkiem do czynienia. Ale ten rodzaj mostka ma bardzo dobre opinie wśród wielu profesjonalnych gitarzystów i podobno rewelacyjnie trzyma strój gitary.

Wyróżniamy trzy rodzaje mostków Evertune do zastosowań w różnych rodzajach gitar a są to Model F typ Stratocaster, model T typ Telecaster, model G typ Gibson.


Mostek Evertune

Po więcej informacji na temat tego rodzaju mostków odsyłam na stronę producenta - Evertune.

Podsumowanie:

Mosty w gitarach to ważna część ich konstrukcji, odpowiadają za oparcie strun ale również za regulację menzury, oraz ustawienie odpowiedniej wysokości czyli akcji strun. Mosty ruchome to również wibrato którym znacznie można rozszerzyć możliwości brzmieniowe gitary.

O tym czy wybrać mostek stały czy ruchomy pisałem w tym artykule - mostek stały czy ruchomy.

Pozdrawiam!

8 komentarzy:

  1. Ciekawe te mostki od Evertune, może kiedyś włożę taki do swojego wiosła :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście nie miałem jeszcze styczności z tymi mostkami ale gitarzyści bardzo je chwalą. Pozdrawiam

      Usuń
  2. a jaka jest różnica przy mostku tremolo dwupunktowym? zauważyłem, że jest most tremolo jednostronne i tremolo dwupunktowe...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, słusznie zauważyłeś, tremolo standardowe to takie które jest przykręcone do korpusu gitary na sześciu śrubach z pewnym zapasem luzu aby można było używać "wajchy". Znów tremolo dwupunktowe opiera się na dwóch śrubach (trzpieniach) wkręconych w korpus gitary, podobnie jak ma to miejsce w mostach dwustronnych ale jednak są to mostki tremolo jednostronne. Pozdrawiam :)

      Usuń
    2. Bzdura. Mostki tremolo wyjściowo są dwustronne. Tak przychodzą ustawione gitary od Fendera. Mostek tremolo może być pływający. Trzeba zdjąć struny. Śrubami ustawić mostek tak żeby ładnie położył się na korpusie. Wtedy założyć struny i sprężynami ustawić go tak żeby lekko wystawał powyżej korpusu. Mostek działa w dwie strony. Grają tak gitarzyści na całym świecie.

      Usuń
    3. Witam, to ze tak przychodzą gitary z fabryki to nie znaczy że jest to prawidłowe ustawienie, każda gitara a szczególnie nowa wymaga odpowiednich regulacji w tym regulacji mostka. Owszem istnieje taka możliwość o jakiej piszesz ale jest to tylko możliwość, gdzieś o tym chyba nawet pisałem na blogu. Po za tym uniesienie mostka lekko powyżej korpusu daje niewielki zakres stosowania ramienia tremolo w tą drugą stronę gdyż zawsze ograniczeniem będzie sam korpus a uniesienie mostka wyżej może spowodować problemy z ustawieniem niskiej akcji strun i mniej stabilne trzymanie stroju, po za tym sama gra z takim wyżej uniesionym mostem jest mniej komfortowa ale to kwestia indywidualna. W każdym razie możliwość taka jest ale nie są to mosty przystosowane typowo do pracy w dwie strony, no chyba że się mylę :) Pozdrawiam.

      Usuń
  3. Proszę sobie zobaczyć patent Leo Fendera. Mostek był zaprojektowany do unoszenia się nad korpusem. Co nie oznacza że nie można ustawić go jak hardtail czy leżąc na moście. Wszystkie te ustawienia są prawidłowe ale sam most powinien się unosić w standardowym ustawieniu. Ja osobiście ustawiam na desce, daję 5 sprężyn i dokręcam tak żeby przy podciąganiu się nie ruszał. Nadal mogę używać wajchy. Ale dwupunktowe tremolo wyraźnie jest zaprojektowane do pracy w powietrzu. Przecież tam są dwa trzpienie a płytka opera się na tym w oparciu o przeciwwagę naciągu sprężyn do strun. Podobnie jak we FR.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, zgadzam się, most musi być delikatnie ustawiony nad korpusem aby mógł pracować. Oczywiście można go ustawić jako „twardy” mocniej dokręcając śruby do korpusu. Oczywiście ze dwupunktowe tremolo jest zaprojektowane aby pracowało w dwie strony o ile otwór w korpusie pod mostem na to pozwala w takim przypadku tremolo dwupunktowe może pracować w dwie strony. Pozdrawiam

      Usuń