poniedziałek, 25 maja 2020

Wysokość przetworników

Jaka wysokość przetworników w gitarze

W tym wpisie poruszę temat kwestii ustawienia wysokości przetworników gitarowych oraz wpływu tych ustawień na brzmienie, chodzi tu głównie o gitarę elektryczną i to niej w tym temacie się skupimy.

Często trafiam na pytania o odpowiednią wysokość przetworników oraz ustawienie ich pod względem strun. Czy jest jakaś odpowiednia wysokość lub zasady tych ustawień? Czy jest jakiś punkt odniesienia dla tych ustawień? oraz jak należy prawidłowo ustawić przetworniki pod względem strun? na takie pytania odpowiem w niniejszym artykule tak więc zaczynajmy!

Na wstępie napiszę że z własnego doświadczenia wiem że nie ma żadnych stałych zasad w ustawieniu wysokości przetwornika pod strunami i jest to raczej kwestia własnych preferencji, stylu gry oraz charakterystyki samego brzmienia jakie chcemy uzyskać. Jest jednak jedno malutkie ale...z pewnością nie należy ustawiać żadnego przetwornika zbyt blisko strun.

Jak ustawić przetworniki:

Ustawienie przetworników powiedzmy 1 do 3 milimetra od strun czyli bardzo blisko strun, spowoduje pewien rodzaj fałszu brzmienia, dzieje się tak gdyż w przetworniku gitarowym znajdują się magnesy a pole elektromagnetyczne które generuje przetwornik aby móc zebrać drgania strun może powodować zakłócenia poprzez zbyt silne przyciąganie strun, dzieje się tak szczególnie przy przetwornikach o zastosowanych silnych magnesach ceramicznych i przetwornikach o dużej rezystancji.

Można co prawda ustawić przetwornik bardzo blisko strun ale należy pamiętać że będzie się to wiązało z zbyt silnym oddziaływaniem magnesów na struny i trzeba zawsze mieć to na uwadze.

gitarownia.pl

Jako przykład podam swoją własną historię sprzed lat:

Kiedyś dawno temu, próbowałem wyregulować menzurę w gitarze z ustawionym przetwornikiem bardzo blisko strun i nie udało się tego zrobić, dopiero obniżenie przetwornika spowodowało że mogłem prawidłowo wyregulować menzurę. 

Stąd wiem ze na pewno ma to wpływ na samą jakość brzmienia i ogólnie na samo brzmienie oraz prawidłowe strojenie. Jest to jedna z kluczowych można powiedzieć "zasad" które warto mieć na uwadze.

Rozwijając ten temat dalej, ustawienie wysokości przetwornika jest zależne głównie od preferencji indywidualnego gitarzysty, jego stylu gry, siły uderzania kostką w struny oraz samych preferencji brzmieniowych i rodzaju zastosowanych przetworników.

Magnesy w przetworniku gitarowym:

Magnesy Alnico wytwarzają słabsze pole elektromagnetyczne niż przetwornik z magnesem ceramicznym, dlatego teoretycznie przetwornik z magnesem Alnico można ustawić nieco bliżej strun niż przetwornik z silniejszym magnesem Ceramicznym.

Pod tym względem kierując się metodą prób i błędów należy ustawiać wysokość przetwornika. Nie jest to jakaś skomplikowana czynność i wystarczy do tego zwykły mały śrubokręt a samą regulację można przeprowadzić podczas gry na instrumencie, wypracowując tą odpowiednią wysokość pod względem swoich upodobań i oczekiwań brzmieniowych.

Im większa odległość od strun tym brzmienie będzie słabsze i bardziej "twarde" im bliższa tym sygnał będzie mocniejszy i będzie bardziej wchodził w przester. Dodatkowo należy wspomnieć że każdy przetwornik posiada swoją rezystancje, przetworniki fabryczne montowane w gitarach są często z jednego dopasowanego kompletu o podobnej rezystancji, natomiast każda wymiana przetwornika wiąże się z innym charakterem brzmienia i wymaga ponownej regulacji pod tym względem.

BOSTON PU-54-RBK Humbucker Bridge
BOSTON PU-54-RBK Humbucker Bridge
100.00 PLN
Seymour Duncan Pickup humbucker w obudowie single coil
Seymour Duncan Pickup humbucker w obudowie single coil
565.00 PLN
Seymour Duncan SH-4 JB Black humbucker pickup
Seymour Duncan SH-4 JB Black humbucker pickup
519.00 PLN

Ustawiając wysokość przetwornika należy również zwrócić uwagę na same struny a konkretniej przyciskając każdą z nich na ostatnim progu na gryfie i sprawdzając szczelinę jaka jest pomiędzy strunami a przetwornikiem, gdyż przyciśnięcie struny na ostatnim progu, spowoduje zmniejszenie przestrzeni jaka znajduje się pomiędzy przetwornikiem a strunami, jest to poniekąd zależne od samej akcji strun.

Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi a ustawimy przetwornik zbyt blisko strun to przy grze w wyższych pozycjach, struny będą nam wręcz uderzać w przetwornik.

Poniżej na zdjęciu odległość przetworników od strun po przyciśnięciu strun na ostatnim progu:

Jaka wysokość pzretworników

Na koniec niniejszego wpisu jeszcze jedna mała uwaga z którą nie każdy może mieć problem ale mnie to osobiście przeszkadza. Chodzi o środkowy przetwornik przeważnie jest to single coil, nie we wszystkich gitarach się znajduje ale jeżeli jest, to ja osobiście wolę jak jest znacznie niżej gdyż uderzam podczas gry w niego kostką co mnie trochę irytuje.

Obniżenie go znacznie powoduje stratę jego sygnału ale i tak mało z niego korzystam tak że dla mnie to nie jest jakiś problem a i dla innego gitarzysty może też nie być tego problemu. Jeżeli ktoś nie korzysta z tego przetwornika warto kupić instrument bez niego a brzmienie single coil zawsze można uzyskać rozłączając cewki humbuckera.

Pozdrawiam!

7 komentarzy:

  1. Wysokość przetworników ustawia się również pod względem siły ich sygnału. Im większa rezystancja i bliżej strun tym większy przester.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przetworniki mam nieco niżej pod względem samych strun wiolinowych a wyżej pod względem strun basowych. Zauważyłem że ma to również pewne znaczenie ale to każdy indywidualnie musi ustawić pod względem swoich potrzeb brzmieniowych. Artykuł fajnie napisany :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem wynika to z ustawień akcji strun lub brzmienia - nieco mocniejszy sygnał dla strun basowych a minimalnie słabszy dla wiolinowych. Może to również wynikać z nierówno osadzonego gryfu w korpusie. Pozdrawiam

      Usuń
  3. Ciekawy artykuł. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze naświetlony temat, nie należy przetworników ustawiać zbyt blisko strun, szczególnie tych o dużej rezystancji i zastosowanych magnesach ceramicznych. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń