środa, 7 kwietnia 2021

Jak podłączyć efekty gitarowe do wzmacniacza

Pętla efektów, jak podłączyć efekty gitarowe

Dla każdego gitarzysty przychodzi kiedyś moment że same możliwości wzmacniacza gitarowego i gitary elektrycznej przestają być wystarczające i chcemy zacząć eksperymentować z brzmieniem a dalej zaczynamy korzystać z efektów gitarowych bądź multiefeku czy jakiegoś innego procesora dźwięku.

Na początek mogą to być proste i popularne efekty w tzw. "kostkach" typu overdrive czy chorus bądź delay lub jakiś prosty multiefekt. Nieraz jednak mamy problem z ich prawidłowym podłączeniem do wzmacniacza gitarowego.

Niniejszy wpis poświęcę na temat związany z pętlą efektów oraz możliwościami i kolejnością jakimi możemy podłączyć efekty gitarowe do wzmacniacza gitarowego. Na wstępie jednak trochę informacji o samej pętli efektów.

Czy każdy wzmacniacz posiada pętlę efektów:

Prawie każdy wzmacniacz gitarowy posiada wejścia do podłączenia efektów gitarowych fachowo zwane pętlą efektów. Napisałem "prawie" ponieważ niektóre wzmacniacze szczególnie te o małej mocy mogą nie posiadać tej możliwości ale większość wzmacniaczy jest zaopatrzona w gniazda pętli efektów.

Do pętli efektów możemy wpinać pojedyncze efekty lub całe zestawy efektów lub multiefekty czy inne procesory dźwięku. Nie wszystkie jednak efekty sprawdzą się wpinając je w pętlę efektów o czym poniżej.

Gdzie znajdują się gniazda pętli efektów:

Gniazda pętli efektów znajdują się przeważnie z tyłu wzmacniacza ale czasem mogą się znajdować z przodu i są oznaczone z języka Angielskiego jako:

Send - wysłać

Return - powrót 

Gniazda czasem mogą również być oznaczone jako FX Loop lub EFX lub Effect input/output ale przeważnie zawsze są opisane jako send i return.

Jak podłączyć efekty gitarowe do wzmacniacza

RockCable by WARWICK RCL30203D6 przewód instrumentalny
RockCable by WARWICK RCL30203D6 przewód instrumentalny
23.00 PLN
RED'S MUSIC MC1630BX
RED'S MUSIC MC1630BX
38.00 PLN
Red's Music GC1130BX kabel instrumentalny
Red's Music GC1130BX kabel instrumentalny
36.00 PLN
Ernie Ball EB6048 kabel instrumentalny
Ernie Ball EB6048 kabel instrumentalny
85.00 PLN

Gniazda pętli efektów służą do podłączenia efektów gitarowych i mają za zadanie wysłać (send) sygnał z przedwzmacniacza dalej nadać odpowiednie brzmienie które uzyskujemy z efektów a dalej wrócić (return) z efektu i podać ten sygnał do końcówki mocy a dalej już tylko do głośnika lub kolumny głośnikowej.

Wyróżniamy dwa rodzaje pętli efektów:

Szeregowa (series)

Równoległa (parallel)

W pętli szeregowej efekty podłączone są tuż przed końcówką mocy a sygnał z efektów podawany jest bezpośrednio do końcówki mocy. W pętli równoległej sygnał z efektów łączy się z sygnałem przedwzmacniacza w tym przypadku mamy możliwość mieszania sygnału z efektów z sygnałem przedwzmacniacza często służy do tego osobny potencjometr.

Poniższy obrazek przedstawia tor sygnału z dwóch rodzai pętli efektów.

Pętla efektów, jak podłączyć efekty gitarowe

W niektórych wzmacniaczach pętle efektów są regulowane osobnymi potencjometrami pod względem ich sygnału wejściowego czyli jak duży sygnał chcemy wpuścić z efektu do wzmacniacza a w niektórych wzmacniaczach pętla efektów jest bez zastosowania tych potencjometrów w takim przypadku wystarczy podłączyć efekt do gniazd.

Jakie efekty wpinamy w pętlę efektów a jakie w tzw. "input" czyli tuż za gitarą:

Zacznijmy od tego że nie wszystkie efekty będą dobrze brzmieć podłączone do pętli efektów i nie wszystkie podłączone w wejście gitarowe. Nie ma oczywiście żadnych reguł i każdy efekt teoretycznie można wpiąć w jedno i drugie miejsce ale wpięcie na przykład efektu distortion w pętlę efektów nie da nam zadowalających efektów brzmieniowych.

Choć w niektórych przypadkach wpięcie przesteru do pętli efektów może się sprawdzić.

Jakie efekty wpinamy w input wzmacniacza czyli tuż za gitarą:

Tuż za gitarą w tzw. "input" stosujemy wszystkie efekty zniekształcające typu fuzz, overdrive, distortion oraz kompresor, pedał ekspresji, wah wah, bramka szumów, często również tuner który należy wpiąć przed przesterem gdyż tuner wpięty za przesterem może nieco "wariować" ze względu na zbyt duże wzmocnienie sygnału.

W "input" wzmacniacza tuż za gitarą możemy również wpiąć equalizer lub jakiś booster na przykład w celu dopalenia wzmacniacza lub podbicia sygnału z gitary.

O tym jak dopalić wzmacniacz gitarowy pisałem w tym wpisie - jak dopalić wzmacniacz gitarowy.

Jakie efekty wpinamy w pętlę efektów:

W pętlę efektów wpinamy przeważnie wszystkie efekty modulacyjne takie jak chorus, flanger, tremolo, phasher, octaver czy harmonizer. Efekty pogłosowe typu reverb, delay stosujemy również wpinając w pętlę efektów a najlepiej na samym końcu łańcucha.

Efekty modulacyjne co prawda można wpiąć tuż za gitarą w "input" ale tylko wtedy kiedy korzystamy z osobnego przesteru a efekty modulacyjne są wpięte tuż za nim. Jeżeli korzystamy z przesteru wbudowanego w wzmacniacz wpięcie efektów modulacyjnych tuż za gitarą nie da nam dobrych rezultatów, w takim przypadku efekty będą brzmieć nieco z tyłu i nie pełnie.

BEHRINGER OD300  Overdrive / Distortion efekt gitarowy
BEHRINGER OD300 Overdrive / Distortion efekt gitarowy
124.00 PLN
DUNLOP Cry Baby Mini Wah
DUNLOP Cry Baby Mini Wah
409.00 PLN
JOYO JF-07 Classic Flanger efekt gitarowy
JOYO JF-07 Classic Flanger efekt gitarowy
179.00 PLN
JOYO JF-08 Digital Delay
JOYO JF-08 Digital Delay
153.00 PLN

Jak podłączyć efekty gitarowe do pętli efektów:

Pętla efektów:

Aby podłączyć efekty gitarowe do pętli efektów, wychodzimy przewodem z gniazda "Send" wzmacniacza i wpinamy drugim końcem w gniazdo "Input" pierwszego efektu, następnie łączymy każdy "Output" efektu z "Inputem" kolejnego efektu.

Po połączeniu wszystkich efektów "Output" ostatniego efektu wpinamy do gniazda "Return" wzmacniacza.

W input:

Aby podłączyć wybrane efekty w tzw. "Input" wzmacniacza, wyprowadzamy przewód z gitary i wpinamy go w gniazdo "Input" efektu. Każdy kolejny efekt łączymy jako "Output" z "Inputem" następnego efektu.

Po podłączeniu wszystkich efektów "Output" ostatniego efektu wpinamy w wejście "Input" wzmacniacza.

Jak podłączyć efekty do wzmacniacza

Natomiast na koniec niniejszego wpisu warto wspomnieć że nie ma żadnych zasad w możliwościach wpinania i kolejności łączenia efektów, coś co może jednemu gitarzyście nie odpowiadać brzmieniowo innemu będzie pasować. 

Dlatego zachęcam do wszelakich eksperymentów z efektami gitarowymi oraz ich wpinaniem w pętlę efektów bądź w wejście gitarowe i łączeniem ich ze sobą w różnej kolejności.

Pozdrawiam!

4 komentarze:

  1. Na pewno schemat jest dobry ? Out z efektów do gniazda Send wzmacniacza, a In do gniazda return wzmacniacza ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie :) dzięki za uwagę, był błąd w obrazku ale już poprawiłem, jeszcze zaktualizuję wpis i opiszę to dokładnie. Poprawnie jest Send = input efektu a output efektu = return. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Witam. W opisie podajesz, że efekty opóźniające powinny być na końcu pętli efektów. Z rysunku wynika, że są na jej początku. Czy rysunek jest błędny czy ja czegoś nie zrozumiałem? Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Witam. Efekty opóźniające stosuje się zwykle na końcu pętli efektów ale nie jest jakąś regułą i można je stosować również w innych miejscach. W obrazku jest błąd a już kiedyś poprawiałem ten obrazek. Ale dzięki za info. Pozdrawiam.

      Usuń