sobota, 10 października 2020

Jak sprawdzić czy progi w giatrze są równe

Progi w gitarze

Progi w gitarze to niezwykle ważny element konstrukcyjny gdyż poprawnie nabite na podstrunnicę oraz precyzyjnie wykończone pozwalają na komfort gry oraz poprawne strojenie instrumentu w każdej pozycji na gryfie.

Niniejszy artykuł poświęcę na temat związany ze sprawdzaniem oraz pomiarami progów w gitarze, gdyż warto co jakiś czas takie pomiary wykonać by wiedzieć czy progi nie wymagają prac które od czasu do czasu warto przeprowadzić a to wszystko po to żeby nam się wygodnie grało a instrument poprawnie brzmiał i stroił.

Jak sprawdzić czy progi są równe:

Wypoziomowanie oraz równość progów na całej długości podstrunnicy można sprawdzić zwykłą dłuższą linijką najlepiej stalową o idealnie równej krawędzi o długości całej podstrunnicy lub można wykonać taki liniał samemu, jak w tym wpisie - liniał do mierzenia podstrunnicy. 

Służą do tego celu oczywiście profesjonalne liniały lutnicze które można kupić w sklepach lutniczych a nawet w niektórych sklepach muzycznych, jednak linijką też można taki pomiar wykonać, ważne żeby taki liniał miał idealnie równą krawędź.

Prace wstępne:

Podczas sprawdzania wypoziomowania i równości progów liniałem należy również wyregulować gryf prętem regulacyjnym tak aby był idealnie płasko i w poziomie a wykonujemy to przykładając linijkę do progów. 

Jak wyregulować gryf pisałem w tym wpisie - jak wyregulować gryf.  podczas sprawdzania progów gryf można wykręcić z korpusu gitary ale nie trzeba tego robić, wystarczającym jest zluzowanie strun oraz stabilne ułożenie gitary na płasko a pod gryf wystarczy coś podłożyć.

Do mierzenia progów używamy również takie narzędzie jak Fret Rocker. Wykonałem sobie takie narzędzie z kawałka bakelitu o idealnie równych krawędziach. Takie narzędzie można bez problemu kupić a koszt to około 20-30 złotych. 

Można posłużyć się również np. twardą kartą lub wizytówką i wyciąć oraz wyszlifować krawędzie aby były idealnie równe, pamiętając że potrzebujemy trzy krawędzie o różnej długości aby zmierzyć wszystkie progi na całej długości gryfu.

Progi sprawdzamy zawsze po trzy sąsiadujące ze sobą, dlatego fret rocker posiada trzy krawędzie o różnych wymiarach gdyż progi są coraz węższe ku końcowi gryfu w stronę mostka.

Progi w gitarze


Tak przygotowane narzędzie przykładamy do progów po wcześniejszym wypoziomowaniu podstrunnicy do linijki i sprawdzamy czy środkowy próg się nie "koleba" jeżeli tak to oznacza że próg ten jest za wysoko. W ten sposób sprawdzamy na całej długości gryfu za każdym razem po trzy progi oraz w trzech miejscach skrajnie i na samym środku progu.

Często zdarza się że nowy instrument posiada jeden czy dwa progi wyżej, wtedy wystarczy tylko te progi doszlifować. W przypadku jednak gdy posiadamy nierówności na całej długości podstrunnicy w różnych miejscach warto przeprowadzić szlif wszystkich progów.

Źle nabite i wystające oraz nierówne progi to zmora gitarzystów, powodują brzęczenie strun, złe wybrzmiewanie, problemy z intonacją oraz bark możliwości ustawienia niskiej akcji strun. Czasem nierówności rzędu setnych milimetra również mogą powodować problemy z brzęczeniem strum oraz ustawienie niskiej akcji strun.

Dlatego warto to sprawdzać co jakiś czas a w razie powstania nierówności je korygować.

Prace związane z progami:

Wszelakie prace związane z progami można wykonać samemu no chyba że jesteśmy totalnymi laikami w kwestiach majsterkowania wtedy najlepiej udać się do lutnika fachowca i nie ryzykować zepsucia instrumentu. Wiele jednak prac z gitarą można wykonać we własnym zakresie i nie wymaga jakiś wielkich umiejętności manualnych.

Podczas prac z progami będziemy potrzebowali odpowiednich narzędzi i nie ma na to rady, niektóre narzędzia można wykonać samemu lub zastąpić standardowymi np. pilnik ale praca będzie wymagała od nas wprawy oraz precyzji.

Jak wykonać szlif progów w gitarze.


Kiedy wymiana progów:

Progi wymieniamy kiedy ich stopień zużycia jest już tak duży że nie da się wykonać ich szlifu oraz przywrócić odpowiedniego satysfakcjonującego staniu korony progu. Wymianę progów zaleca się również po kilkukrotnie przeprowadzonym ich szlifie kiedy wysokość progów zmniejszyła się w wyniku szlifowania do około 0.7 mm, chyba że ktoś gustuje w aż tak niskich progach to może jeszcze pograć.

Kiedy jeszcze wymieniamy progi:

Progi wymieniamy kiedy po prostu nam nie odpowiadają i chcemy zmienić na przykład ich wymiar czy rodzaj, bądź wtedy kiedy koniecznym staje się szlif samej podstrunnicy oraz naprowadzenie nowego promienia (radiusa) w wyniku na przykład wypatrzenia się drewna.

Progi wymieniamy również kiedy kiedy chcemy zmienić ich rodzaj np. z german - silver na progi ze stali nierdzewnej które są znacznie twardsze a po wypolerowaniu posiadają bardzo duży poślizg dla struny. O tym jak wypolerować każde progi pisałem w tym poradniku - polerowanie progów.

Podsumowanie:

Progi w każdej gitarze to bardzo ważny element konstrukcyjny który z biegiem czasu zawsze będzie wymagał wykonania pewnych prac takich jak ich szlif, polerowanie czy wymiana na nowe, warto co jakiś czas sprawdzać równość progów oraz ich ogólny stan, gdyż utrzymanie progów w dobrym stanie do komfort gdy oraz poprawne strojenie instrumentu.

Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Maniak gitarowy17 marca 2021 19:14

    Warto sprawdzać co jakiś czas czy progi są równe tym fret rockerem, u mnie trzy wystawały co powodowało brzęczenie i obijanie się strun w tych miejscach, mały szlif tych progów załatwił sprawę. Dobrze napisany artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń