Zawód Lutnik

Lutnictwo, Zawód lutnik


Lutnictwo to zawód którym zajmuje się Lutnik. Lutnictwo ogóle to sztuka tworzenia oraz serwisowania, naprawiania lub nawet konserwacji instrumentów głównie strunowych takich jak gitary, skrzypce, wiolonczela czy kontrabas. 

Lutnictwem zajmuje się rzemieślnik lutnik a słowo to pochodzi z języka włoskiego "liutajo" znaczy to że jest to osoba która zajmuje się budowaniem lutni. Słowo to przyjęło się w Polsce dopiero pod koniec XIX wieku. Rzemiosło lutnika dzieli się  na dwie następujące kategorie:



1. Chordofony szarpane - są to instrumenty strunowe szarpane bądź brzdąkane, takie jak np. gitara.

2. Instrumenty smyczkowe - są to instrumenty w których ruch wibracji struny wprowadza się za pomocą smyczka, są to np. skrzypce bądź kontrabas.

Zawód lutnik:

Lutnik to bardzo trudny zawód, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia z różnego zakresu, nauki sztuki, rzemiosła, stolarstwa oraz akustyki, elektroniki i precyzyjnego zaangażowanego podejścia do każdego czy to budowanego od podstaw instrumentu czy reperowanego bądź serwisowanego.

W dzisiejszym XXI wieku większość instrumentów produkowanych jest seryjnie w fabrykach a lutnicy zajmują się głównie modernizacją oraz naprawą instrumentów. A instrumenty ręcznie wykonane konstruuje się w większych pracowniach lutniczych ale niektórzy lutnicy konstruują do dziś od podstaw instrumenty w swoich przydomowych warsztatach.

Aby wykonać instrument dopasowany pod względem oczekiwań konkretnego muzyka zawsze dobrze jest udać się do lutnika który wykona instrument pod względem oczekiwań i preferencji konkretnej osoby.

Lutnicy choć zajmują się z teoretycznego punktu widzenia wszystkimi instrumentami głównie strunowymi to można ich podzielić na pewne grupy na przykład: 

- Lutnik specjalizujący się  w budowie gitar akustycznych i klasycznych

- Lutnik specjalizujący się w budowie i serwisowaniu gitar elektrycznych i basów

- Lutnik specjalizujący się w budowie i naprawie skrzypiec, kontrabasów i wiolonczeli

Więcej informacji na Wikipedia.

Narzędzia lutnicze:

Lutnik posługuje się bardzo wieloma narzędziami często specjalistycznymi i choć podczas budowy np. gitary można sobie poradzić zwykłymi narzędziami stolarskimi to jednak aby ułatwić sobie pracę lutnik korzysta z szeregu specjalnych narzędzi lutniczych.

Takie narzędzi obejmują głównie różnego rodzaju strugi, pilniki, tarniki i piły gdyż instrumenty strunowe konstruuje się głównie z drewna. Często są to narzędzia specjalnie przeznaczone do bardzo precyzyjnej obróbki drewna, stali oraz różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Niektórzy lutnicy na potrzeby różnych projektów wykonują narzędzia samemu, by praca przebiegała z jeszcze większą dokładnością i precyzją. Niektóre narzędzia lutnicze z opisami, znajdziecie w menu u góry bloga oraz w dziale DIY.

Tak więc zawód lutnika wiąże się z budową i konstruowaniem instrumentów muzycznych strunowych szarpanych, również z ich naprawą w każdym zakresie oraz wszelakim modernizacją i modyfikowaniem.

Serwisant gitar:

Serwisant gitar to też coś w rodzaju lutnika z tym że serwisant gitar zajmuje się tylko i wyłącznie gitarami ale każdego serwisanta gitar który zajmuje się również budową gitar od podstaw, śmiało można nazwać lutnikiem.

Serwisant gitar to osoba która serwisuje gitary, naprawia je, modyfikuje, poddaje konserwacji, restauruje i odnawia. To również zajęcie wymagające wiedzy w bardzo szerokim zakresie sztuki, rzemiosła, akustyki, elektroniki i stolarstwa gdyż gitary powstają z różnego rodzaju głównie drewna.

Za finalne brzmienie gitary odpowiada wiele czynników konstrukcyjnych oraz materiały z jakich się je buduje a głównie drewno - rodzaje drewna z jakiego powstają gitary.

Aby gitara brzmiała dobrze a grało się na niej wygodnie i komfortowo zawsze od czasu do czasu warto przeprowadzić pełną regulację instrumentu, często wykonuje się podczas np. wymiany strun na nowe, gdyż wymiana strun spowoduje inne napięcia i naprężenia a to wpływa na w pewnym sensie na cały instrument.
Podstawowa regulacja gitary podczas wymiany strun to:





Taką regulację można przeprowadzić we własnym zakresie i uważam że każdy muzyk powinien się tego nauczyć, nie są to jakoś bardzo trudne prace ale wymagające pewnego doświadczenia i przede wszystkim wiedzy. Jeżeli jednak nie poradzimy sobie to zalecam wizytę u fachowca lutnika bądź serwisanta gitar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz