Jak czytać tabulaturę - poradnik

Tabulatury potocznie zwane przez gitarzystów "tabami" to specjalny zapis muzyczny przeznaczony głównie dla gitarzystów i basistów, powstał on z uwagi na to że gra z zapisu nutowego dla początkującego gitarzysty a czasem nawet tego bardziej zaawansowanego może być bardzo trudna za to czytanie zapisu muzycznego z tabulatur nie jest zbyt skomplikowane i każdy gitarzysta powinien się tego nauczyć.

Minusem zapisu partii muzycznych w tabulaturach jest brak oznaczeń sugerujących długość trwania dźwięków i pauz, dlatego podczas czytania tabulatur trzeba znać bądź odsłuchać choć by minimalny zakres konkretnej melodii lub utworu który chcemy zagrać.

Zapis w tabulaturze często jest poprzedzony u góry również pięciolinią czyli zapisem nutowym, więc jeżeli ktoś zna choć by trochę nuty to zawsze może się nimi "wspomóc" w zakresie odczytania tempa czy długości dźwięków i pauz.

Jednak w dzisiejszych czasach postęp rozwoju technologicznego oraz dostęp do ogromnej ilości utworów muzycznych nie stanowi większego problemu podobnie jak mnogość programów do automatycznego odtwarzania tabulatur tych darmowych jak i tych płatnych, tych online oraz takich które instalujemy na przykład na komputerze czy nawet w telefonie.

Bardzo dobrze znanym wśród gitarzystów ale płatnym programem jest popularny i ceniony Guitar Pro a z darmowych bardzo dobrą alternatywą dla Guitar Pro do odsłuchu z "tabów" jest Tux Guitar lub power tab editor z którego sam korzystam i który bardzo polecam. Poniżej zamieszczę jeszcze kilka linków to ciekawych darmowych programów odtwarzających tabulatury tych online oraz takich na komputer.

Tego typu programy po za samym odtwarzaniem tabulatur umożliwiają również zapis partii muzycznych, tak więc możemy w nich komponować i zapisywać wszystko to co gramy. W niektórych programach mamy możliwość zapisywania i odtwarzania wielu instrumentów takich jak gitara, bas czy perkusja.

Jak czytać tabulaturę:

Tabulatura przedstawia sześć strun gitary a na dole tabulatury znajduje się najgrubsza struna E6 a dalej kolejno struny A/D/G/B/E1. Cyfra na tabulaturze oznacza próg który należy przycisnąć palcem na danej strunie w przykładzie poniżej jest to próg 3 na najgrubszej strunie E6 czyli dźwięk G.

Poniższy przykład przedstawia w jaki sposób przyciskamy progi kolejno po sobie w tym przykładzie przyciskamy próg 1 następnie 2 następnie 3 i 4 na najgrubszej strunie E6 i gramy je po kolei.


Kolejny poniższy przykład przedstawia zapis w jednej linii przez wszystkie struny a jest to akord e-mol, taki zapis w jednej linii oznacza że gramy wszystkie struny na raz a dotyczy on często właśnie akordów. Oznaczenie cyfrą "0" oznacza ze zawsze gramy pustą strunę.


O tym jakie są podstawowe akordy na gitarę znajdziesz w tym wpisie - podstawowe akordy na gitarę.


Kolejnym przykładem jest tzw. "power chord" a dźwięki są również ułożone w jednej linii dlatego gramy je równocześnie i na wszystkie na raz a w tym przykładzie to próg 3 na najgrubszej strunie E oraz próg 5 na strunie A i D czyli jest to power chord G.


Pod tabulaturą często znajduje się również oznaczenie kostkowania, które wygląda jak na poniższym przykładzie jest to kostkowanie naprzemienne bądź tylko w dół, bądź tylko w górę. A grę techniką "sweep" kostkujemy z góry w dół i z powrotem z dołu do góry, myślę że poniższy przykład dobrze to obrazuje.


Bardzo fajnym darmowym odtwarzaczem i edytorem jest program - power tab editor.

Strony z tabami:




Podsumowanie:

Tak więc czytanie tabulatur nie jest zbyt skomplikowane i każdy bez problemów powinien się tego nauczyć. Tabulatura to bardzo ciekawy i prosty sposób na odczytywanie partii muzycznych oraz ich grę ale pozwalający również zapisywać, komponować i tworzyć całe utwory muzyczne.

Praca w programach odtwarzających tabulatury pozwala bardzo wygodnie ćwiczyć różne partie wraz z podkładem w tego typu programach można zwalniać oraz przyspieszać tempo co bardzo się przydaje podczas ćwiczeń a dostęp do tabulatur z różnymi partiami i utworami muzycznymi jest bardzo obszerny.

Podstawowe akordy na każdą gitarę.

Ciekawe akordy z użyciem pustych strun.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz