niedziela, 25 października 2020

Jak prawidłowo wymieniać struny w gitarze

Wymiana strun, jak wymieniać struny

Struny w każdej gitarze to element który zawsze będzie podlegać co jakiś czas wymianie i nie ma na to złotego środka, gdyż struny są narażone na ciągły kontakt z naszymi dłońmi a za tym idą zabrudzenia oraz pot który się zbiera a struny zużywają aż w końcu trzeba je wymienić.

O tym jak często będziemy wymieniać struny decyduje wiele czynników takich jak, jakość strun, jak często gramy na gitarze, oraz jak dbamy o struny. O tym jak dbać o struny gitarowe by wydłużyć ich żywotność pisałem w tym wpisie - jak dbać o struny gitarowe.

W niniejszym artykule poradnik związany z samą wymianą strun, pewnie ktoś pomyśli że wymiana strun to nie żadna filozofia ale jednak jest to czynność ważna i dlatego warto wiedzieć jak profesjonalnie przebiega proces wymiany strun.

Niniejszy wpis dotyczy wszystkich rodzajów gitar jakie są gdyż w każdej gitarze wygląda to bardzo podobnie. O rodzajach gitara pisałem w tym wpisie - rodzaje gitar.

Dobre i tanie struny pod tym linkiem. Polecam!

Jak prawidłowo wymieniać struny w gitarze:

Zacznijmy od tego że najpierw stare struny trzeba zdjąć, już na wstępie napiszę że nie przecinamy napiętych strun kombinerkami lub nożyczkami jest to nieprawidłowe i może prowadzić do uszkodzenia instrumentu a nawet do uszczerbku na zdrowiu, napisałem o tym z przestrogą ponieważ widziałem taki przypadek niedawno i wyglądało to nie zbyt ciekawie gdyż struna strzeliła a osoba dostała struną w twarz, na szczęście nic się nie stało.

W związku z tym postanowiłem opisać jak wymienić prawidłowo struny.

Gitarę warto ułożyć wygodnie na płasko na stole i podłożyć coś pod gryf może to być podstawek bądź kawałek gąbki a nawet mniejsza poduszka. Struny można wymienić na dwa sposoby pojedynczo czyli ściągając jedną starą i zakładając od razu nową oraz wszystkie, ja polecam wymieniać wszystkie dlatego że przy okazji zawsze można wyczyścić i zakonserwować podstrunnicę.

Przed zdjęciem strun należy je maksymalnie zluzować na kluczach i teraz dopiero można stare struny ewentualnie przeciąć oraz je zdjąć. W gryfie znajduje się pręt regulacyjny nie musimy się martwić że po zdjęciu wszystkich strun coś się stanie z gryfem bądź prętem gdyż w gitarze można a nawet trzeba od czasu do czasu zdjąć wszystkie struny.

Po zdjęciu strun warto dokładnie wyczyścić podstrunnicę, robimy to delikatnie można użyć np. szczoteczki do zębów oraz bawełnianych szmatek, nie czyścimy podstrunnicy wodą ani żadnymi środkami chemicznymi do tego celu służą specjalne olejki a pisałem o tym w tym wpisie - konserwacja podstrunnicy.

Jeżeli ktoś ma więcej czasu oraz progi tego wymagają warto progi wypolerować a pisałem o tym w tym wpisie - polerowanie progów. Warto przeczyścić całą gitarę głównie pomiędzy przetwornikami a w gitarze akustycznej koło otworu w pudle rezonansowym, oraz mostek i siodełko w szczelinach.

Warto również sprawdzić czy klucze dobrze są przykręcone do główki gitary i czy się nie poluzowały. Osobiście podczas wymiany strun sprawdzam wszystko nawet to czy gryf jest dobrze przykręcony do korpusu.

Jak wymienić struny w gitarze, wymiana strun

>

Po tak przeprowadzonych czynnościach można zacząć zakładać nowe struny a zaczynamy zawsze od struny E1 czyli tej najgrubszej kierując się do struny E6 najcieńszej. Strunę zaczepiamy na mostku w zależności od rodzaju mostka jaki posiada nasza gitara ponieważ niektóre mostki głównie typu Floyd Rose wymagają obcięcia kuleczek na końcach struny.

Zawijanie na kluczach:

Strunę należy prawidłowo zawiązać na trzpieniu klucza aby strój był stabilny i dobrze się trzymał, należy zawinąć dwa, trzy razy i przełożyć pomiędzy strunami w taki sposób zacisk będzie mocy i pewny. Nie nawijamy na tzw. kłębek jest to nieprawidłowe. Zdjęcie poniżej przedstawia prawidłowo nawiniętą strunę.

Struny w ten sposób zakładamy wszystkie i lekko nawijamy na klucz, kiedy będą już wszystkie założone to można je zacząć je mocniej nawijać używając korbki lub kluczem, nawijanie zaczynamy znów od struny najgrubszej E1 kończąc na cienkiej E6.

W tym miejscu przyda się stroik/tuner.

Struny należy delikatnie nie za mocno ponaciągać na całej długości i stroić do stroika, naciągamy tak długo aż strój się względnie ustabilizuje. Naciąganie jest konieczne żeby strój stabilnie się trzymał i gitara nie rozstrajała, należy pamiętać aby nie zbyt mocno naciągać struny wiolinowe głównie E i H żeby się nie zerwały.

Końcówki strun:

Końcówki strun to kwestia indywidualna, można obciąć zostawiając około 0.5 cm długości przy trzpieniu klucza, końcówki można zostawić długie, ja osobiście zawijam w mniejsze kółka. Końcówki strun warto zostawić nieco dłuższe na tyle żeby po zerwaniu można było strunę nawinąć od nowa.

Jak wymienić struny w gitarze

Po tak przygotowanej i nastrojonej gitarze warto sprawdzić menzurę i w miarę potrzeby wyregulować o tym jak to zrobić pisałem w tym wpisie - menzura w gitarze. Warto sprawdzić również gryf oraz wyregulować akcje strun - jak wyregulować gryf w gitarze. 

Podsumowanie:

Wymiana strun to teoretycznie prosta sprawa ale warto wiedzieć jak wygląda procedura wymiany strun aby wszystko wykonać sprawie i dobrze, ważnym elementem jest dobrze nawinięta struna na klucz oraz naciągnie jej i strojenie aż strój się ustabilizuje, po tych czynnościach gitara powinna dobrze i stabilnie trzymać strój.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz