wtorek, 26 listopada 2019

Treble bleed - Co to jest i jak zastosować w giatrze

Treble bleed w gitarze

W niniejszym wpisie temat poświęcony pewnej dość prostej ale bardzo przydatnej modyfikacji układu elektronicznego w gitarze elektrycznej z języka angielskiego zwanej "Treble Bleed" czyli uwypuklenie wysokich częstotliwości.

Co to jest Treble Bleed? do czego służy oraz jak taką modyfikację zastosować w gitarze elektrycznej, informacji tych dowiesz się z niniejszego artykułu tak więc zaczynajmy!

Problem utraty wysokich częstotliwości podczas ściszania potencjometru głośności w gitarze elektrycznej jest znany od lat, niektórzy gitarzyści są do tego stanu rzeczy po prostu przyzwyczajeni dla innych znów jest to bardzo irytujące, szczególnie dla tych którzy podczas swojej gry często korzystają z potencjometru głośności. 

Istnieje jednak pewna bardzo prosta modyfikacja układu elektronicznego w gitarze dzięki której można temu zaradzić i jest to właśnie tytułowa modyfikacja Treble Bleed.

O tym co podlega modyfikacjom w gitarze elektrycznej dowiesz z tego wpisu - jak modyfikować gitarę.

Co to jest treble bleed i do czego służy:

Ten rodzaj bardzo efektownej a zarazem prostej modyfikacji elektroniki w gitarze elektrycznej spowoduje że podczas ściszania potencjometru głośności, nie ubędzie nam jak sama nazwa wskazuje "treble" czyli wysokich częstotliwości co ma prawie zawsze miejsce gdy tej modyfikacji w gitarze nie posiadamy.

Modyfikacja treble bleed to rodzaj prostego filtru w skład którego wchodzi kondensator oraz rezystor lub sam kondensator, modyfikację tą stosuje się tylko na samym potencjometrze głośności.

Filtr ten przepuszcza tym więcej wyższych częstotliwości im bardziej skręcimy potencjometr głośności. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w szczególności dla gitarzystów którzy dość często stosują potencjometr głośności podczas swojej gry.

Jakie rodzaje treble bleed wyróżniamy:

Wyróżniamy trzy rodzaje tej modyfikacji które różnią się od siebie połączeniem kondensatora z rezystorem lub zastosowaniem tylko samego kondensatora, rodzaj połączenia wpływa nieco na charakter brzmienia oraz ilość uwypuklonych wyższych częstotliwości.

1. Duncan - jest to połączenie kondensatora i rezystora w sposób równoległy.

2. Kinman - jest to połączenie kondensatora i rezystora w sposób szeregowy.

3. Simple - jest to zastosowanie tylko tylko kondensatora najczęściej ceramicznego.

Treble bleed

Jakie wartości kondensatora i rezystora wybrać:

Sama wartość kondensatora i rezystora jest kwestią indywidualną zależną od rodzaju instrumentu oraz zastosowanych potencjometrów tj. inaczej kwestia wygląda z potencjometrami typowymi dla np. Stratocastera są to pokrętła o wartości 250k a inaczej dla dla np. Ibaneza gdzie zastosowane są potencjometry o wartości 500k - należy mieć to na uwadze. 

Wartości kondensatora jak i rezystora zależą również indywidualnie od każdego gitarzysty i tego jakie brzmienie chce uzyskać oraz jak dużo uwypuklić wyższych częstotliwości podczas skręcania gałki głośności. Choć schemat samej elektroniki oraz zastosowanych potencjometrów może być w różnych gitarach taki sam to jednak zastosowanie takich samych wartości kondensatora jak i rezystora może brzmieć inaczej w różnych rodzajach gitar.

Podczas wyboru odpowiedniej wartości należy się jednak trzymać pewnej zasady i w tym przedziale można eksperymentować pod względem brzmienia.

1. Wartość kondensatora to od 220 pF do 1500pF

2. Wartość rezystora to od 100k ohm do 330k ohm

Często stosowanym do potencjometrów 500k jest kondensator 0.001uF czyli 1000pF oraz rezystor 220k ohm w połączeniu równoległym czyli sposobem Duncan (wyżej na zdjęciu)

Zaś do potencjometrów 250k często stosuje się kondensator takiej samej wartości jak rezystor również w połączeniu równoległym.

Warto jednak eksperymentować trzymając się w granicach wyżej wymienionych wartości, należy pamiętać że każda gitara ma inne przetworniki, jest zbudowana z innych materiałów co wpływa na brzmienie, pamiętajmy również że brzmienie to też efekty oraz wzmacniacz i oczywiście sam gitarzysta, dlatego dla każdego instrumentu wartości te będą się różnić.


Jak wlutować modyfikację treble bleed:

Myślę że poniższy obrazek w zupełności wystarczy aby to przedstawić. Kondensator z rezystorem lutujemy zawsze na pin potencjometru z sygnałem który wychodzi na przetworniki oraz na pin środkowy. Biegunowość  kondensatora jak i rezystora w tym przypadku nie ma znaczenia.

Treble bleed w gitarze, modyfikacja gitary

Kondensatory jak i rezystory są bardzo tanie, przeprowadzenie modyfikacji nie należy również do jakiś skomplikowanych czynności wystarczy odkręcić płytkę maskującą aby dostać się do "basenu" z elektroniką gitary oraz posiadać zwykłą lutownicę transformatorową i oczywiście umiejętność posługiwania się nią.

Myślę że prawie każdy powinien sobie poradzić, jeżeli jednak przerośnie to nasze umiejętności to warto udać się do fachowca lutnika, elektronika lub osoby która ma w tym zakresie doświadczenie.

Inaczej kwestia ta wygląda w gitarach typu Stratocaster gdzie aby dostać się do potencjometrów musimy zdjąć płytkę maskującą tzw. picguard co często wiąże się również ze zdjęciem strun.

Ciekawostka:

W jednym ze swoich Ibanezów zastosowałem sam kondensator ceramiczny 331 o wartości 330pF którego oryginalnie w układzie elektronicznym tej gitary nie było ale zauważyłem że na innych schematach gitar Ibaneza jest często stosowany.

Zastosowanie tego kondensatora spowodowało modyfikację "treble bleed" ale również lekkie podbicie wyższych częstotliwości w całokształcie a brzmienie zrobiło się bardziej "szkliste"i wyraźne.

Czytaj również:



Pozdrawiam!

2 komentarze:

  1. Dobra, tania i skuteczna metoda aby potek volume nie tracił niskich częstotliwości po ściszeniu. Polecam!

    OdpowiedzUsuń