niedziela, 2 maja 2021

Progi - na co zwrócić uwagę

Progi w gitarze

Kupując gitarę czy to nową czy używaną elektrycznąakustyczną czy też klasyczną warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy a jedną z nich są właśnie progi od których zależy poprawne strojenie gitary we wszystkich pozycjach na gryfie oraz nasz komfort i wygoda gry.

Właściwie nabite oraz wykończone progi to podstawa do poprawnego strojenia instrumentu oraz komfortu i wygody, dobrze nabite i wykończone progi to również możliwość ustawienia niskiej akcji strun. dlatego warto na tą kwestię zwrócić uwagę podczas kupna gitary ale również warto to sprawdzać podczas samej eksploatacji a w razie potrzebny poprawić.

O tym jak wykonać szlif progów pisałem w tym wpisie - szlif progów w gitarze.

Na co zwrócić uwagę:

Nabicie progów:

Progi powinny być dokładnie i starannie nabite na podstrunnice, warto zwrócić uwagę czy nie ma szczelin pomiędzy podstrunnicą a samym progiem. Jeżeli nie ma najmniejszej szczeliny to progi są idealnie nabite, natomiast może się zdarzyć minimalna szczelina na jednym czy dwóch progach tym się nie przejmujmy.

Jeżeli takich szczelin pomiędzy podstrunnicą a progiem będzie więcej to taką gitarę powinniśmy odłożyć na półkę.


Równe progi:

Progi powinny być równomiernie "wypoziomowane" na całej długości gryfu, można to przejrzeć na "oko" patrząc od strony mostka wzdłuż podstrunnicy i sprawdzając czy szczyty progów zlewają się w jednolitą taflę - taka metoda może nie jest zbyt precyzyjna ale zawsze będziemy mieć jakiś punkt odniesienia.

Jeżeli podczas takiego "przejrzenia" progi będą wyraźnie wystawać jeden poza drugi i będą wyraźnie nierówne to powinniśmy zrezygnować z zakupu i poszukać innej gitary.

Progi w gitarze, jakie progi do gitary


Najlepiej jednak sprawdzić progi liniałem, przy czym aby dokonać pomiaru liniałem gryf musi zostać idealnie wyregulowany.

Równość progów można również sprawdzić narzędziem jakim jest Fret Rocker, więcej informacji o tym narzędziu znajdziecie w tym wpisie - fret rocker a o tym jak się posługiwać tym narzędziem i jak dokonywać pomiarów progów znajdziecie w tym wpisie - jak sprawdzić czy progi są równie.

Wykończenie progów:

Progi powinny być starannie i dokładnie wykończone aby nie miały ostrych krawędzi na brzegach podstrunnicy oraz powinny być dobrze zaokrąglone od strony korony z delikatnym paskiem na samym szczycie korony.

Podczas kupna gitary oraz jej osobistych oględzin warto przejechać delikatnie dłonią po krawędziach podstrunnicy i sprawdzić czy nie są ostre - krawędzie powinny być gładkie. W przypadku kupna gitary na odległość zawsze warto poprosić sprzedającego o ocenę lub dodatkowe zdjęcia progów.

Progi w gitarze na co zwrócić uwagę

Jak wykańcza się progi:

Progi wykańcza się na różne sposobny w drogich markowych gitarach stosuje się zaokrąglenie na końcach progów w innych gitarach progi są ścięte pod skosem około 35 stopni a ostre krawędzie zaokrągla się delikatnie pilnikiem.

W jeszcze innych gitarach progi są ścięte pod nieco większym skosem np. 45 stopni ale krawędzie zawsze powinny być dokładnie i starannie wyszlifowane i wykończone.

Wgniecenia w progach:

W gitarach używanych przeważnie wieloletnich w progach mogą powstać tzw. "wgnioty" czyli wgniecenia na niektórych progach w miejscach na gryfie w których ktoś grał najwięcej. Takie wgniecenia powodują problemy ze strojeniem, podciąganiem strun oraz gra się na nich nieprzyjemnie.

O zaletach i wadach kupna gitary nowej bądź używanej pisałem w tym wpisie - gitara nowa czy używana.

Takie wgniecenia eliminuje się wykonując szlif wszystkich progów bądź tylko niektórych progów a kiedy szlif staje się niemożliwy do wykonania progi wymienia się na nowe, kupując gitarę używaną warto więc na to zwrócić uwagę a w razie potrzeby zapytać sprzedającego lub poprosić o dodatkowe zdjęcia stanu progów.

Podsumowanie:

Progi w gitarze to bardzo ważny element konstrukcyjny to od progów zależy strojenie we wszystkich pozycjach na gryfie gitary oraz wygoda i nasz komfort gry, dobrze wykończone progi to również możliwość ustawienia niskiej akcji strun. Warto więc podczas kupna gitary przyjrzeć się im nieco bliżej.

Czytaj również:






Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz