piątek, 9 października 2020

Czyszczenie i polerowanie progów w gitarze


Progi w każdej gitarze to bardzo ważny element o który warto należycie dbać. To właśnie progi oraz podstrunnica ma największą styczność ze strunami a struny z naszymi rękoma a jak każdy wie podczas gry dłonie lubią się pocić i zostawiać brud nie tyle co na samych strunach ale również na podstrunnicy oraz progach.

Dlatego zawsze doradzam gitarzystom żeby po skończonej grze przetrzeć bawełnianą szmatką struny oraz podstrunnicę a zawsze to wydłuży samą żywotność strun i przedłuży czas do ich wymiany oraz gruntownego czyszczenia gitary po za tym nikt chyba nie lubi grać na zabrudzonym instrumencie...

O tym jak dbać o podstrunnicę pisałem w tym wpisie - konserwacja podstrunnicy.

Więcej informacji o samych progach znajdziecie tu - progi w gitarze.

Niniejszy wpis poświęcę jednak tylko na same progi oraz ich czyszczenie, konserwację i polerowanie. Ale na wstępie trochę informacji o progach.

Dlaczego warto co jakiś czas czyścić i polerować progi:

Najczęściej spotykane progi w gitarach wykonane są z stopu metalu zwanego nickiel-silver czy germa-silver to popularne progi o kolorze złotawym, żółtawym oraz srebrnym. Ten rodzaj progów po pewnym czasie eksploatacji instrumentu niestety traci swoje walory estetyczne, progi robią się po prostu brudne, matowieją, powstają na nich plamy i choć można grać na takich progach to gra przestaje być tak bardzo komfortowa i czuć to szczególnie podczas podciągnięć i bendów gdyż struna ma utrudniony poślizg na progu.

Po za tym czyste i wypolerowane progi to bardzo duża estetyczna zaleta każdej gitary. Podczas różnych prac regulacyjnych oraz modernizacyjnych w gitarach zawsze każdemu doradzam również czyszczenie i wypolerowanie progów o tyle ile tego oczywiście progi wymagają.

Dlatego właśnie przy okazji wymiany strun raz za jakiś czas warto zająć się również kwestią progów. Czyszczenie i polerowanie progów nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności i wydaje mi się każdy powinien sobie z tym poradzić. Ale jest to czynność czasochłonna oraz wymaga uwagi i dokładności.

Jak czyścić i polerować progi:

Po zdjęciu strun z gitary już na wstępie warto oczywiście wyczyścić całą podstrunnicę, progi najlepiej przeczyścić wstępnie szczoteczką do zębów to wbrew pozorom bardzo dobre narzędzie do czyszczenia między progami. Pisałem o tym tu - konserwacja podstrunnicy. Pamiętajmy aby nie czyścić podstrunnicy kremami nivea ani żadnymi specyfikami domowymi typu płyny mydła do tego celu służą specjalne olejki które kupimy w każdym sklepie muzycznym.

Po tak przeprowadzonej wstępnie czynności czyszczenia, należy okleić całą podstrunnicę taśmą malarską aby nie porysować podstrunnicy podczas polerowania po oklejeniu podstrunnicy możemy się zabrać za czyszczenie i polerowanie progów.

Jakie są metody czyszczenia i polerowania progów:

Najprostszą i najszybszą metodą na polerowanie progów są gumki ścierne o różnej gradacji. Takie gumki można kupić w sklepach lutniczych a nawet w sklepach muzycznych. Bardzo dobrze się sprawdzają i świetnie działają.


D'Addario ściereczka do polerowania
D'Addario ściereczka do polerowania
49.99 PLN
D'Addario PW-PL-02S Guitar Wax do polerki instrumentów lakierowanych
D'Addario PW-PL-02S Guitar Wax do polerki instrumentów lakierowanych
22.00 PLN
PLANET WAVES PW-PL-01S preparat do polerowania
PLANET WAVES PW-PL-01S preparat do polerowania
22.00 PLN
D'Addario PW-GCB-01 zestaw do pielęgnacji gitary
D'Addario PW-GCB-01 zestaw do pielęgnacji gitary
99.00 PLN

Gumki ścierne i polerskie do progów w gitarach są o różnej gradacji warto zaopatrzyć się choć by w dwa rodzaje np. 1500 i 2000 te dwie w zupełności wystarczają aby wypolerować progi. Tych o gradacji 400 i 180 używa się głównie po przeprowadzonym szlifie i koronowaniu progów gdyż po takiej czynności pilnik zostawi na progach większe ślady.

Przy samym czyszczeniu i polerce progów wystarczającym są te o drobniejszej gradacji gdyż chodzi tylko o wypolerowanie progów. Pamiętajmy aby progi polerować gumką ścierną wzdłużnie i na logikę biorąc powinno być to oczywiste.

Polerowanie progów


Papier ścierny:

Progi można również wyczyścić i wypolerować zwykłym papierem ściernym, pamiętajmy jednak o odpowiedniej gradacji papieru ściernego aby nie zeszlifować zbyt wiele materiału ponieważ chodzi tylko o same czyszczenie i polerkę. 

Papier ścierny to tak samo jak w przypadku gumek ściernych najlepiej drobniejszy typowo do zastosowań końcowych zaczynając od gradacji powiedzmy 1200 - 1500 a kończąc na 2000 a nawet dla uzyskania dobrego efektu 3000 i więcej.

Papier ścierny przeciągamy wzdłużnie po progu z każdej strony, można posłużyć się zwykłą gumką do gumowania i ją owinąć papierem ściernym. W gumce można nawet naciąć nożem szczelinę mnie więcej na szerokość progu i w nią włożyć papier ścierny.

Niektórzy stosują do czyszczenia progów tzw. wełnę stalową i można jak najbardziej przetrzeć progi wełną stalową ale ja nie stosuję tego rodzaju metody.


Czyszczenie mechaniczne:

Progi można wyczyścić i wypolerować mechanicznie np. urządzeniem dremel z odpowiednimi przeznaczonymi do tego celu końcówkami polerskimi oraz pastą polerską. Tu sprawa jest chyba jasna i nie wymaga większego tłumaczenia, zakładamy odpowiednią końcówkę do dremel'a i polerujemy progi wzdłużnie aż będą się błyszczeć.

Efekt końcowy:

Urządzeniem dremel można po każdym czyszczeniu wyżej wymienionymi metodami gumkami oraz papierem ściernym wypolerować finalnie progi aby były idealnie śliskie i błyszczące. Należy pamiętać że polerujemy na pastach polerskich, choć można to zrobić również na sucho to jednak zaleca się użycie past do polerowania.

Polerowanie na paście polerskiej można również wykonać ręcznie nakładając pastę polerską na kawałek szmatki i polerując każdy próg z osobna a uzyskamy błyszczący efekt. Pamiętaj również że progi mogą być również pół matowe, nie będzie to stanowić żadnego problemu podczas gry więc jeżeli takie bardziej Ci odpowiadają to jest to też poprawne.

Gryf znajdujący się na zdjęciach wykonał - Garvin Guitars - Customs Guitar's and parts

Czyszczenie i polerowanie progów


Polerowanie progów w gitarze

Progi ze stali nierdzewnej:

Na koniec niniejszego wpisu warto wspomnieć o progach ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju progi oprócz swoich niezwykle trwałych właściwości, gdyż progi te się prawie nie zużywają i często wystarczają nawet na kilkadziesiąt lat to progi stalowe również nie brudzą się i nie matowieją.

Raz wypolerowane progi stalowe zachowają swoją śliskość i połysk na długie lata. Progi te praktycznie nie wymagają prac związanych z polerowaniem i czyszczeniem w przeciwieństwie do progów klasycznych.

Więcej informacji o progach stalowych znajdziecie w tym wpisie - progi ze stali nierdzewnej.

Podsumowanie:

Czyste i wypolerowane progi to komfort gry ale również zalety estetyczne i wizualne każdej gitary, warto więc raz za jakiś czas progi porządnie wyczyścić i wypolerować, czynności te nie są trudne i każdy bez problemów sobie poradzi dlatego warto co jakiś czas taką czynność przeprowadzić.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz