środa, 10 lipca 2019

Jak zacząć grać na gitarze - trudny początek

Jak zacząć grać na gitarze, trudny początek

Do samej nauki gry na gitarze może nas zainspirować jakiś utwór ulubionego wykonawcy, solówka wybitnego wirtuoza gitary, chęć bycia sławnym muzykiem lub czasem sąsiad z wieloletnim stażem gry który systematycznie od lat hałasuje za ścianą tworząc coraz to nowsze partie i solówki gitarowe.

Doznajemy wtedy pewnego rodzaju olśnienia i też chcemy zacząć grać np. covery ulubionych zespołów lub solówki wybitnego wirtuoza gitary a dalej już komponować swoje własne utwory.

Następnie kupujemy gitarę i po około dwóch miesiącach okazuje się że nauka gry zupełnie nam nie idzie i nie osiągamy w odpowiednim dla nas czasie żadnych konkretnych zadowalających efektów i uświadamiamy sobie że to nie jest jednak takie proste co doprowadza nas do frustracji i rezygnujemy odkładając gitarę w kąt.

Choć zasięg do informacji instruktażowych oraz szkółek gitarowych tych dla początkujących jak i tych dla bardziej zaawansowanych w dzisiejszych czasach jest bardzo duży, wystarczy komputer i dostęp do internetu a nawet sam smartfon a informacji tych nie brakuje to często jednak zostajemy wręcz przytłoczeni różnorodnością i mnogością materiału i w końcu nie wiemy od czego zacząć co wprowadza nas w jeszcze większą frustrację i znów rezygnujemy.

Nie piszę że jest to coś złego lub coś w tym stylu bo być może wielu początkującym jak i zaawansowanym gitarzystom pomogło ale jednak trzeba się umieć odnaleźć w mnogości tego materiału oraz wiedzieć czego konkretnie szukać by sukcesywnie móc zacząć naukę gry.

Zaczynający dopiero grę przyszły gitarzysta często i tak nie wie czego dokładnie potrzebuje by przejść te trudne początki. Często początkujący gitarzyści chcą od razu i jak najszybciej umieć grać jakąś  solówkę czy utwór ulubionego zespołu nie jest w tym ni dziwnego ale niestety równie często znów okazuje się że nie jest to takie proste, jak nam się wydawało i po prostu rezygnujemy.

Lecz pamiętajmy że wielcy gitarzyści też kiedyś zaczynali a to do czego doszli to kwestia nieraz kilkudziesięciu lat ciężkiej wielogodzinnej codziennej pracy, poświecenia i ogromnych chęci do osiągnięcia sukcesu w tej przepięknej dziedzinie.

Na czym więc warto się skupić i co zacząć ćwiczyć na początku przygody z gitarą? Jak odnaleźć się w mnogości materiału i na co zwrócić szczególną uwagę? W tym wpisie odpowiemy sobie na te pytania, postaram się to zrobić względnie zwięźle, jasno i konkretnie.

Jak zacząć grać na gitarze:

Niniejsze porady są moimi osobistymi poradami do których stosowałem się przed laty i które są efektem moich różnych przemyśleń związanych z nauką gry na gitarze oraz wyciągania wniosków z tym związanych, nie każdy musi się oczywiście do nich stosować bądź tylko do niektórych ale warto o tych zasadach wiedzieć ponieważ są podstawą każdego początkującego gitarzysty.

Jakie są podstawowe zasady nauki gry na gitarze:

1. Czas - dajmy sobie na wszystko czas, choć by nawet i kilka dobrych miesięcy, gdyż jednemu początki sprawią mniej problemu i nauczy się szybko to u innej osoby efekty również przyjdą ale nieco później. Jako ludzie nie jesteśmy tacy sami a każdy jest inny, jedna osoba nauczy się szybciej a inna też się nauczy ale nieco później.

2. Chęć - nie należy się zniechęcać nawet kiedy długo nam coś nie wychodzi, praca nad instrumentem to ciężka i niekiedy mozolna praca a szczególnie na początku, starajmy się myśleć kategoriami "jeżeli dziś coś nie wychodzi to może za kilka dni wyjdzie" nie poddajemy się, bądźmy uparciuchami.

Niejednokrotnie zdarzyło mi się np. zaczynając grać jakiś nowy utwór czy cover ulubionego zespołu, który niezwykle bardzo chciałem umieć zagrać, nie wychodziło raz, drugi, trzeci to jednak upartość oraz siła zaparcia pomału doprowadziła do tego że w końcu to zagrałem.

Nie stało się to od razu a potrzeba było właśnie czasu oraz chęci i pracy.

3. Oswajanie z instrumentem - nic na siłę i nic na chama na [początku należy przyzwyczaić palce do strun (na początku bolą i robią się pęcherze) ale z biegiem czasu to zupełnie znika i na palcach zrobią się twardsze opuszki na stałe. 

Próbujemy grać na pustych strunach, próbujemy uderzać palcami w struny bądź kostką. Sam chwyt palcami kostki, taki chwyt musi być stabilny i mocny ale nie na siłę, kostkę trzymamy pewnie i stabilnie. Każdy ma na to swój własny sposób czy "patent" na poprawne i stabilne trzymanie kostki.

Pozycja z gitarą - na początku najlepiej  uczyć się w pozycji siedzącej, tak żeby było wygodnie i stabilnie.


4. Próba wydobycia jakich kol wiek dźwięków - nawet jak jeszcze nic nie umiemy grać to próbujemy przyciskać palce do strun i brzdękać coś kostką, starając się układać palce na gryfie a nawet pomagając sobie prawą ręką. 

Musimy wypracować pewien pewny chwyt gryfu ale nie ściskając go jak kołek. Tym samym oswajamy się z instrumentem i przyzwyczajamy się go trzymać.

5. Próbujemy grać jakiekolwiek melodie nawet nie znając jeszcze dźwięków, skal czy akordów, przyciskamy struny gdziekolwiek i próbujemy wydobywać dźwięki uderzając kostką bądź palcami prawej ręki w struny.

Kropki tzw. markery na gryfie oraz podstrunnicy, kropki nie są tylko dla ozdoby, ułatwiają one zapamiętywanie skal, dźwięków czy akordów oraz ułatwiają poruszanie się po gryfie, należy zwrócić na to uwagę.

Kiedy trochę się wprawimy, próbujemy grać prostą gamę do re mi fa so la si do dźwięki to kolejno C, D, E, F, G, A, B, C gamę gramy powolutku zaczynając od dźwięku i kolejno schodząc w dół gryfu, gamę gramy powolutku, dźwięk po dźwięku, skupiamy się na melodii oraz harmonii, również na współgraniu obu rąk, kostki i palców.

A tak wygląda gama C dur:


Akordy:

Akordy to podstawa na każdą gitarę, nie przytłaczaj się jednak ich ogromną ilością w większości do zastosowania w grze dopiero na znacznie późniejszym etapie nauki. Na początek wystarczy znać kilka podstawowych które pozwolą Ci "wejść" nieco w świat muzyki i to na nich należy skupić uwagę.

Akordy które Ci wystarczą na początek to: G dur, A dur, E dur, C dur, D dur oraz ich molowe odpowiedniki g mol, a mol, e mol, c mol, d mol. Na początek nie potrzeba naprawdę nic więcej przynajmniej do momentu kiedy nie opanujesz tych kilku w miarę płynnie.

Podstawowe akordy:



Staraj się grać tzw. dwudźwięk, jest to zwykły riff gitarowy (schemat poniżej) nie jest trudny a jest  absolutną podstawą i pozwoli Ci zauważyć to że gitara "brzmi". Staraj się trzymać zasady jeden palec na jeden próg (pięć palców pięć progów). Na schemacie riff G - przyciskamy dźwięk G palcem wskazującym a dźwięk D serdecznym bądź małym i gramy uderzając kostką po dwóch strunach.



Nie zniechęcaj się kiedy nie wychodzi a Ty osiągnąłeś kres swoich możliwości, daj sobie czas, odstaw gitarę i odpocznij a następnym razem z większym zapałem podejdziesz do sprawy, w myśl zasady że nic na siłę, lecz jednak miej na uwadze że na grę trzeba poświęcić nieco czasu a efekty nie przyjdą często od razu szczególnie na początku nauki gry.

Pamiętaj że systematyka jest bardzo ważna, lepiej ćwiczyć krócej a częściej i systematycznie niż dłużej ale raz za jakiś dłuższy czas.

Postaraj się ułożyć jakiś prosty plan np. ćwiczę co drugi dzień godzinę bądź półtorej (oczywiście możesz ćwiczyć częściej mimo swojego ułożonego planu) to pozwala na grę ale również na odpoczynek. Pamiętaj również że im więcej czasu będziesz poświęcać tym szybsze będą efekty.

Porządnie nastrojony instrument to podstawa, jeżeli nie potrafisz jeszcze stroić gitary na słuch korzystaj ze stroika nawet takiego w formie aplikacji w telefonie. Już gdzieś pisałem o tym że nie nastrojona gitara wpływa źle na słuch i wprowadza nas w złe nawyki. Staraj się sprawdzać strój dość często.

6. Szczegóły - to kolejna bardzo ważna kwestia, gdyż tak jak ćwiczysz tak będziesz grać a czasem błędy popełnione na początku, ciężko jest na późniejszym etapie naprawić czy skorygować. Ważne by ćwiczyć względnie dokładnie, wydobywając każdy dźwięk oraz odpowiednio skupiając się przy tym i przykładając uwagę również do rytmu który jest bardzo istotnym elementem muzyki. Możesz próbować nawet przytupywać coś nogą a nawet wtedy kiedy nie wychodzi.

Kiedy nauczysz się już akordów bądź jakiś prostych melodii, warto je ćwiczyć z metronomem bądź czymś co daje stały równomierny rytm, zaczynając o wolnego tempa to wyrabia poczucie rytmu. Warto próbować grać jakie kol wiek dźwięki do czegoś czego słuchamy do muzyki czy podkładu i próbować znaleźć te które pasują.

Na koniec niniejszego wpisu po raz chyba już trzeci napiszę o tym ale jest to niezmiernie ważne, nie poddawaj się, bądź wytrwały i uparty w dążeniu do celu, ćwicz systematycznie, powoli i dokładnie, wczuwaj się w to co grasz a efekty przyjdą szybciej niż Ci się wydaje :-)


Powodzenia!

1 komentarz:

  1. Świetne porady! Super, że dzielisz się swoją pasją z innymi. Wiesz, że aby zacząć swoją przygodę z muzyką nie trzeba inwestować pieniędzy w drogie instrumenty? Można skorzystać z wynajmu instrumentów za niedużą, co miesięczną opłatą. Świetny sposób dla osób, które szukają instrumentu dla siebie.

    OdpowiedzUsuń