środa, 5 maja 2021

Jak dbać o szczeliny w siodełku gitarowym

Szczeliny w siodełku gitarowym

Siodełko w każdej gitarze to malutki element konstrukcyjny znajdujący się na początku gryfu tuż przy główce gitary. Każda gitara posiada swoje indywidualnie dopasowane siodełko pod względem rodzaju, jego wymiarów oraz materiału z jakiego jest wykonane.

Więcej informacji o rodzajach siodełek i materiałów z jakich się je wykonuje znajdziecie w tym wpisie - siodełko w gitarze.

Jaką funkcję spełnia siodełko w gitarze:

Siodełko spełnia rolę w gitarze jako oparcie dla strun oraz ich odpowiedni rozstaw pomiędzy sobą na podstrunnicy, siodełko również odpowiada za akcję strun czyli ich wysokość nad progami oraz w pewnym zakresie również za menzurę. 

Szczeliny w siodełku muszą być idealnie dopasowane pod względem, rozstawu strun na podstrunnicy, szerokości każdej ze strun, oraz głębokości, szczeliny często nacina się na głębokość pod względem konkretnego radiusu jaki posiada gitara.

O tym jak naciąć szczeliny w siodełku pisałem w tym wpisie - jak naciąć szczeliny w siodełku.

O radiusie w gitarze pisałem w tym wpisie - podstrunnica i jej radius.

Wymiary siodełka jak i rozstaw szczelin są zależne od rodzaju gitary oraz szerokości gryfu w gitarach klasycznych gryf jest nieco szerszy niż w gitarach akustycznych stąd rozstaw strun w gitarze klasycznej będzie nieco większy.

W gitarach elektrycznych zasada jest podobna a rozstaw szczelin dopasowuje się pod względem szerokości gryfu jaki posiada konkrety rodzaj gitary. Rozstaw szczelin jest nieco inny w gitarach typu Fender Stratocaster a inny w gitarach "wyścigowych" typu Superstratocaster.

Wady siodełek:

Siodełka w gitarze które są wykonane z niektórych tworzyw sztucznych czy plastiku niestety z biegiem czasu oraz eksploatacji gitary zużywają się, szczeliny pod struny pogłębiają się lub poszerzają wtedy struny są zbyt luźno osadzone w szczelinach lub o nierównej wysokości w takim przypadku należy pomyśleć o wymianie siodełka na nowe.

W takich przypadkach jak wyżej wymienione niektórzy stosują np. podłożenie kawałka papierku do szczeliny czy nawet wyklejenie taśmą i choć czasem takie metody się sprawdzają to raczej nie są dobrymi metodami ponieważ powodują gorsze tarcie strun oraz źle wpływają na samo brzmienie, dlatego jeżeli jest taka potrzeba i szczeliny się wyrobiły to warto pomyśleć o wymianie siodełka na nowe.

Zacinanie strun w siodełku:

W siodełku lubi się zbierać również brud czasem pot z naszych rąk co może po pewnym czasie powodować mniejsze tarcie strun lub struny w szczelinie mogą się nawet zacinać a to wszystko wpływa na stabilność stroju oraz prawidłowe strojenie gitary

Czasem zdarza się że przyczyną niestabilnego stroju lub rozstrajającej się gitary jest właśnie siodełko, zabrudzone szczeliny czy nawet zbyt ciasno "siedzące" struny w szczelinach o czym poniżej, mogą powodować problemy z prawidłowym strojem gitary, pamiętajmy że struna w siodełku musi bez oporów się przesuwać ale nie może też być zbyt luźna.

GRAPH TECH PT-M100-00 siodełko
GRAPH TECH PT-M100-00 siodełko
43.00 PLN
GRAPHTECH PQ-6138-00 siodełko gryfu gitary
GRAPHTECH PQ-6138-00 siodełko gryfu gitary
34.00 PLN
GRAPH TECH PQ-5000-00 siodełko
GRAPH TECH PQ-5000-00 siodełko
56.00 PLN
GRAPH TECH PQ-M100-00 siodełko Nut
GRAPH TECH PQ-M100-00 siodełko Nut
53.00 PLN

Czyszczenie siodełka:

Podczas każdej wymiany strun a nawet częściej warto przeczyścić szczeliny znajdujące się w siodełku, wstępnie można to zrobić szczoteczką do zębów, małym pędzelkiem czy szmatką. od czasu do czasu warto szczeliny przeczyścić bardzo drobnym papierem ściernym wzdłużnie, papier ścierny powinien być bardzo drobnej gradacji np. P1000 lub nawet P2000.

Taki ucięty kawałek papieru ściernego zwijamy np. w maluteńki rulon lub zginamy na pół i delikatnie czyścimy każdą ze szczelin, pamiętajmy jednak że nie chodzi o ich szlifowanie a jedynie wyczyszczenie, wygładzenie i wypolerowanie taki papier ścierny o bardzo drobnej gradacji świetnie się do tego celu nadaje.

Na koniec można użyć jakiejś pasty polerskiej oraz szmatki a szczeliny dokładnie wypolerować tak by struna nie miała żadnego "oporu" i gładko się przesuwała. pamiętajmy że struna w szczelinie nie może być ani za luźna ani nie może siedzieć za ciasno. W kawałek bawełnianej szmatki można zawinąć np. kawałek cieniutkiej blaszki aby dobrze wypolerować każdą szczelinę.


Siodełko i ołówek:

Po wyczyszczeniu szczelin jeszcze przed założeniem strun warto szczeliny nasmarować grafitem, taki specjalny rodzaj grafitu czy smarowidła można kupić sklepach muzycznych i lutniczych ale zwykły grafit z ołówka również będzie w zupełności wystarczający.

Jak już wspomniałem taki grafit można również wziąć z ołówka, najlepiej jak jest to ołówek miękki dlatego że im bardziej miękki ołówek tym więcej grafitu się w nim znajduje. Ołówki miękkie oznacza się 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B gdzie 9B jest najbardziej miękkim ołówkiem czyli to w nim będzie najwięcej grafitu.

Warto również posiadać ostrzałkę do ołówków, gdyż zwykły ołówek będziemy musieli dobrze zaostrzyć, chyba że skorzystamy z wkładów do ołówka mechanicznego, których wkładów również można użyć do nasmarowania szczelin w siodełku.

Dlaczego smaruje się grafitem szczeliny w siodełku:

Nasmarowanie szczelin grafitem spowoduje że struna będzie miała bardzo dobre tarcie i nie będzie się zacinać czy blokować a jej przesuwanie w szczelinie podczas np. strojenia będzie gładkie i bez oporów.

Struna w szczelinie siodełka również minimalnie pracuje czyli porusza się co ma miejsce często podczas podciągania strun i czasem lubi się zacinać czy zablokować, nasmarowanie grafitem ma uniemożliwić strunie zablokowanie się.

Wady smarowania szczelin grafitem:

Wadą nasmarowania szczelin grafitem jest to że grafit jest po prostu brudzący ale jeżeli to zrobimy delikatnie i tylko w samych szczelinach to nie powinniśmy się brudzić podczas gry. Po za tym wydaje mi się że nasmarowanie grafitem ma więcej zalet niż ta jedna wada.

Siodełka stalowe czy też smarować grafitem:

Siodełka mosiężne lub ze stali nierdzewnej bądź stali zwykłej są przeważnie dobrze wypolerowane ale również można nasmarować je grafitem z pewnością poprawi to pracę struny oraz jej przesuwanie w szczelinie.

Smarowanie można przeprowadzić również na dociskach strun znajdujących się na główce gitary, gdyż w tych miejscach struna też się przesuwa co powoduje tarcie struny o docisk.

Niektórzy gitarzyści smarują ołówkiem nawet wózki znajdujące się na mostku w miejscu styku struny z wózkiem. Oczywiście można i w tym miejscu przesmarować ołówkiem ale z pewnością pobrudzimy się podczas np. podczas tłumienia strun prawą ręką.

Podsumowanie:

Zabrudzone bądź źle nacięte szczeliny w gitarze mogą powodować że gitara niestabilnie będzie trzymać strój lub po prostu nie będzie dobrze stroić a struny będą się blokować, dlatego warto co jakiś czas sprawdzić stan szczelin w siodełku a w razie potrzeby wyczyścić i nasmarować grafitem.

Pozdrawiam!
Czytaj również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz