niedziela, 4 listopada 2018

Przyczyny niestabilnego trzymania stroju

Przyczyny nie strojenia, gitara, gitara nie stroi, gitara nie trzymie stroju

Problem z nie stabilnym strojem czy częstym rozstrajaniem gitary podczas gry jest dość często spotykanym problemem i poruszanym tematem. Jest to na tyle uciążliwe że nie możemy porządnie się skupić na grze bo ciągle trzeba dostrajać gitarę.

Problem ten jest o tyle kłopotliwy że może spowodować nawet pewien "uraz słuchowy" ponieważ nie powinno się grać na rozstrojonej gitarze, dzieje się tak dlatego że dźwięk który słyszymy jest przez nas w pewnym sensie zapamiętywany.

W tym wpisie spróbujemy coś na to poradzić oraz dowiemy się dlaczego tak się dzieje i co przeważnie jest przyczyną niestabilnego stroju oraz rozstrajania gitary czy nawet nieprawidłowego strojenia.

Co jest przyczyną nie trzymania stroju w gitarze oraz ciągłego rozstrajania:

Zmiana temperatur:

Już na początku niniejszego wpisu warto o tym wspomnieć. Gitara to instrument bardzo podatny na zmiany temperatur. Jeżeli gitarę przemieścimy z ciepłego do zimniejszego pomieszczenia gwarantuję że będziemy musi ją od nowa dostroić.

Nie ważne czy to gitara z wyższych półek cenowych czy z niższych, zmiany temperatur czasem nawet bardzo małe potrafią niestety rozstroić gitarę dlatego warto mieć to zawsze na uwadze.

Więcej informacji o wpływie temperatury i wilgotności powietrza na gitarę znajdziecie w tym wpisie - temperatura i wilgotność powietrza a gitara.

Mocowanie strun:

Na pierwszym miejscu przyglądamy się sposobem założenia samych strun a konkretniej owinięcia jej wokół klucza (stroika) Często zdarza się że struna jest po prostu źle nawinięta na stroik i podczas gry luzuje się.

Trzeba pamiętać aby strunę nawinąć kilka razy wokół klucza, potem włożyć ją w otwór w stroiku i dopiero naciągać. Lub w odwrotnej kolejności najpierw włożyć ją w otwór z zostawionym odpowiednim jej zapasem (na co najmniej cztery zwoje) i dopiero zacząć nawijać.

Ważne:

Nawinięcie kilka razy nie oznacza nawinięcia struny w kłębek. Zawinięcie struny w kłębek jest niedopuszczalne i zawsze będzie powodować rozstrajanie przy każdym nawet małym podciągnięciu struny czy użyciu systemy tremolo. 

Pamiętaj że nawet tu trzeba zachować umiar i rozsądek 3 - 4 zwoje  w zupełności wystarczą. Prawidłowo nawinięta struna zawsze będzie się stabilnie i pewnie trzymać.

Jak stroić gitarę, jak nawinąć strunę, jak nawijać struny

Dla jeszcze lepszej poprawy trzymania stroju, warto strunę zawinąć i przełożyć, tak jak na zdjęciu poniżej. Struna po włożeniu jej w otwór klucza oraz nawinięciu powinna wyraźnie oprzeć się o zwoje i ją docisnąć.

Gwarantuje to stabilny, mocny zaczep i docisk struny. Taka metoda nawinięcia strun z pewnością wpłynie na poprawę dłuższego utrzymania stroju.

Jak nawijać struny, gitara, klucze, struny

Naciąganie strun:

Kolejną ważną rzeczą podczas zakładania nowych strun jest lekkie naciąganie struny po wstępnym nastrojeniu, czynność tą powtarzamy na całej jej długości aż struna przestanie się rozstrajać. Naciąganie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i delikatnie szczególnie na strunach wiolinowych aby jej nie zerwać. Struny naciągamy na całej długości gryfu i ponownie stroimy tak długo aż struna przestanie się rozstrajać. 


Wadliwy komplet strun:

Zdarzają się przypadki kiepskiej jakości strun, bądź wadliwego kompletu strun co również może wpływać na rozstrajanie instrumentu. Dotyczy to głównie strun z niskich półek cenowych i raczej rzadko się zdarza ale może się zdarzyć.

Lepiej wydać te 25 - 30 złotych na dobry komplet, tym bardziej że nie jest to aż tak dużo, niż męczyć się z ciągłym rozstrajaniem. Dobrej jakości struny to również dłuższa ich żywotność oraz lepszy komfort gry.

Klucze/stroiki:

Klucze (stroiki) poluzowały się, lub są kiepskiej jakości. Często spotykanym problemem rozstrajania gitary są same klucze. Przed założeniem strun należy je sprawdzić czy nie są poluzowane a jeżeli tak to dokręcić, dotyczy to głównie nakrętki która trzyma klucz w główce gitary.

Klucze powinny być względnie pewnie i mocno przykręcone do główki gitary oraz płynnie i lekko okręcać się. Czasem warto klucze wymienić na klucze lepszej jakości np. blokowane o kluczach blokowanych pisałem w tym artykule - klucze blokowane.

Gitara nie stroi, Gitara nie trzymia stroju

Regulacja gryfu:

Regulacja pręta napinającego gryf - może się zdarzyć że gryf jest po prostu źle wyregulowany, ponieważ gryf także odpowiada w pewnym sensie za utrzymanie stroju w gitarze. Pręt napinający jest zbyt luźny bądź zbyt mocno naciągnięty, należy to sprawdzić, w linku znajduje się artykuł jak to zrobić - jak wyregulować gryf w gitarze. 

Ale jeżeli mamy z tym problem warto udać się do fachowca lutnika lub poprosić kogoś kto ma już doświadczenie ale warto się tego nauczyć i moim zdaniem każdy gitarzysta powinien umieć wyregulować gryf samemu.


Mostek ruchomy:

Kolejnym częstym problemem nie trzymania stroju bądź rozstrajania gitary jest mostek. Problem ten dotyczy szczególnie mostków ruchomych typu Floyd Rose oraz tremolo. Mostki tego typu nie są łatwe w eksploatacji i trzeba wiedzieć jak taki mostek odpowiednio wyregulować, by działał poprawnie.

O tym jak wyregulować mostek Floyd Rose pisałem w tym artykule - budowa i regulacja mostka Floyd Rose.

Mostek Floyd Rose i tremolo można również zablokować co również w pewnym sensie poprawi stabilność stroju a pisałem o tym w tym poradniku - blokada mostka.

Jeżeli chodzi o wszystkie inne mostki czyli mosty stałe oraz tremolo, należy sprawdzić czy mostek jest stabilnie i równolegle przykręcony do korpusu gitary, czy tzw. wózki w mostku nie są krzywo wkręcone bądź poluzowane oraz czy śrubki wózków posiadają sprężynki.

Siodełko:

Przyczyną niestabilnego stroju bądź nawet nie strojenia gitary, mogą być również, zabrudzone lub wyrobione, bądź za ciasne szczeliny w siodełku gitary - dotyczy to siodełka z blokadą jak i siodełka klasycznego. 

Struna podczas strojenia powinna luźno się ślizgać w szczelinach siodełka i nie blokować ale znów nie za luźno, szczeliny powinny być idealnie dopasowane do grubości strun. O tym jak dbać i czym smarować szczeliny w siodełku pisałem w tym wpisie - szczeliny w siodełku.

Nacięcia szczelin powinny być wykonane z dużą precyzją, pod lekkim kątem w dół w kierunku kluczy a struna powinna w szczelinie równomiernie leżeć, znów punktem wyjścia struny na siodełku jest punkt bliższy pierwszemu progowi w tym miejscu struna powinna mieć największe podparcie.


Struna nie powinna się opierać np. tylko w środku szczeliny. Prawidłowe wykonanie siodełka wymaga dokładności oraz precyzji i również wpływa na prawidłowe strojenie gitary oraz regulację menzury.


Prawidłowo wyregulowana menzura:

Menzura w gitarze to długość czynna struny, prawidłowe wyregulowanie menzury wpływa może nie tyle co na stabilność stroju ale na prawidłowe strojenie gitary we wszystkich pozycjach na gryfie. Więc jeżeli gitara słabo stroi tylko w jednej jakieś pozycji warto sprawdzić i w razie potrzeby wyregulować menzurę.

O tym jak wyregulować menzurę pisałem w tym wpisie - menzura w gitarze.

Jakie mogą być jeszcze przyczyny:

Jeżeli wyczerpałeś wszystkie powyżej wymienione możliwości to została jeszcze jedna, wiąże się ona bardziej z kiepskim strojeniem gitary niż jej rozstrajaniem, głównie w pozycjach na gryfie ale myślę że warto w tym temacie również o tym wspomnieć. 

Progi są niezwykle ważna rzeczą ale niestety progi z biegiem czasu i eksploatacji gitary zużywają się, powstają w nich tzw. "wgnioty" czy dołki, tzn. progi robią się spłaszczone, szczególnie w miejscach w których najwięcej gramy to powoduje niezbyt dokładne strojenie gitary w tych pozycjach.

Zacznijmy od podstaw, progi w gitarze powinny mieć idealnie pół okrągły kształt korony a struna dotykając progu kiedy ją przyciskamy powinna opierać się dokładnie w punkcie środkowym (na szczycie progu) próg im bardziej będzie płaski, tym gorsze będzie strojenie, również wpływa to na komfort gry oraz ustawienie menzury i intonację. Progi powinny być idealnie zaokrąglone fachowcy nazywają to koronowaniem.

                                   O tym jak wykonać szlif progów pisałem pod tym linkiem.

Pozdrawiam!

1 komentarz: