niedziela, 26 lutego 2017

Ekranowanie układu elektroniki w gitarze

Ekranowanie gitary

Jednym z dość częstych problemów z którym zmaga się wielu gitarzystów, jest buczenie, trzeszczenie i ogólne szumienie wydobywające się z gitary elektrycznej, częstą przyczyną jest nie sprawnie działający układ elektroniki oraz brak lub nie właściwe jej ekranowanie.

W tym artykule znajdziecie informacje jak temu można zaradzić, by gitara nie brumiała, nie szumiała i zawsze czysto i dobrze brzmiała.

Jak pozbyć się niechcianego buczenia i trzeszczenia:

Przetworniki gitarowe same w sobie mogą trochę buczeć, bądź szumieć i jest to w pewnym sensie naturalne a zależy to od rodzaju i jakości danego przetwornika. Przetwornik single-coil czyli przetwornik z pojedynczą cewką charakterystyczny dla gitar Fender Startocaster będzie na pewno bardziej przenosić brumy i szumy niż przetwornik dwu cewkowy typu humbucker.


Będzie się tak działo szczególnie wtedy kiedy korzystamy z przetworników single-coil na brzmieniach typowo przesterowanych z większą ilością gainu ale można ten problem w pewnym stopniu spróbować zniwelować czy nawet wyeliminować o czym za chwilkę napiszę.

Problemem buczenia może być też złe ekranowanie lub brak wyprowadzonej masy elektroniki w gitarze, kiedy buczenie staje się mocniejsze po dotknięciu strun lub jakiejś metalowej części np. mostka bądź kluczy, możemy podejrzewać bark wyprowadzonej lub brak odpowiednio przylutowanej masy do mostka gitary. 

Masa powinna być wyprowadzona z tyłu korpusu z ogólnej masy układu elektroniki np. od spodu jakiegoś potencjometru i przeprowadzona przewodem w taki sposób aby została przylutowana do metalowej części mostka gitary. Jest to bardzo ważne gdyż część ta ma bezpośrednią styczność ze strunami których dotykamy.



Innym istotnym problemem jest słabo ekranowane miejsce elektroniki w korpusie gitary w tzw. "basenie" gdzie znajduje się elektronika lub w przypadku gitar typu Fender Stratocaster słabo ekranowana płytka maskująca tzw. picguard.

W większości gitar fabrycznych a szczególnie tych z niższych i średnich półek cenowych, stosuje się tylko ekranowanie specjalnym sprayem co jest podobno wystarczające ale jednak nie tak dobre jak ekranowanie taśmą miedzianą.

Taśma miedziana:

Warto zaopatrzyć się w taśmę miedzianą samoprzylepną, taką taśmę kupimy w każdym sklepie elektronicznym a nawet w niektórych sklepach muzycznych. Taka taśma to niewielki koszt i trochę zabawy podczas wyklejania "basenu" lub płytki maskującej w gitarze ale z większą pewnością spowoduje ze gitara będzie mniej brumiała i szumiała.

Ekranowanie, Gitara

Płytkę zakrywającą "basen" również warto wykleić taśmą miedzianą a w "basenie" z elektroniką warto wyprowadzić przewód z masą i przylutować do taśmy miedzianej.

Ekranowanie gitary

Gparts taśma miedziana samoprzylepna szerokość 100mm
Gparts taśma miedziana samoprzylepna szerokość 100mm
21.00 PLN
Taśma miedziana samoprzylepna szerokość 65mm
Taśma miedziana samoprzylepna szerokość 65mm
16.00 PLN
GPARTS taśma miedziana samoprzylepna szerokość 40mm
GPARTS taśma miedziana samoprzylepna szerokość 40mm
7.00 PLN
GPARTS taśma miedziana samoprzylepna szerokość 80mm
GPARTS taśma miedziana samoprzylepna szerokość 80mm
17.00 PLN

Jak przeprowadzić ekranowanie taśmą miedzianą?

Aby przeprowadzić ekranowanie należy wyciągnąć całą elektrykę z gitary, przed wyjęciem elementów, polecam wykonać zdjęcie by wiedzieć dokładnie gdzie i co jest przylutowane, bądź ściągając schemat z internetu żeby wiedzieć co i jak po tym "zabiegu" ponownie przylutować.

Po wymontowaniu potencjometrów i przełącznika, trzeba dokładnie wyczyścić wnękę w korpusie (najlepiej drobnym papierem ściernym) i wykleić ją taśmą miedzianą, łącznie z płytką przykrywającą wnękę w korpusie.

Przy okazji można też wykleić wnęki samych przetworników które znajdują się w korpusie gitary, to również trochę zminimalizuje buczenie przetworników. Po wyklejeniu należy wlutować i poskręcać wszystkie elementy nie zapominając o wyprowadzeniu przewodu z masą do mostka - to bardzo ważne.

Po tak dobrze wykonanej czynności gitara będzie z pewnością o wiele mniej buczała i brumiała. Pamiętajmy też że podstawą dobrze i sprawnie działającego instrumentu jest porządnie i estetycznie przylutowanie całej elektroniki.

Każdy oderwany lub lekko trzymający się kabelek np. od gniazda gitary (co często się zdarza) bądź któregoś miejsca w głównej komorze elektroniki może powodować zwarcie a tym buczenie i szumienie. Warto co jakiś czas odkręcić płytkę np. przy wymianie strun i czyszczeniu instrumentu aby sprawdzić ogólny stan elektryki.

Czynność ekranowania jak i zadbania o prawidłowe luty układu, nie jest jakoś mocno skomplikowana ale wymaga dokładności i precyzji oraz umiejętności posługiwania się lutownicą transformatorową oraz innymi podstawowymi narzędziami jak śrubokręt, kombinerki itp. wydaje mi się że każdy powinien sobie poradzić.

Jeżeli jednak boimy się w ten sposób ingerować w instrument to warto zlecić ekranowanie fachowcowi lutnikowi bądź elektronikowi. Koszt takiej usługi nie jest duży a raz wykonane ekranowanie to problem z głowy na długie lata.

Poniżej kilka przydatnych stron ze schematami elektroniki gitarowej, strony są przydatne przy wymianie pickupów oraz lutowaniu układu i innych modyfikacjach.
 
 
 

4 komentarze:

  1. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam ekranować taśmą miedzianą każdą gitarę elektryczną, jest z tym trochę zabawy ale koszt mały a gitara przestaje szumieć i buczeć. To ekranowanie czarnym sprayem które stosuje się w większości fabrycznych gitar jest nie do końca wystarczające, Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Akurat ja nie wiedziałam, że takie rzeczy się roni, ale to może dlatego, że dopiero co zaczynam swoją przygodę z gitarami. Często zaglądam również do http://e-gitara.net.pl/ poczytać co nieco na ich temat. Teraz również będę już wiedziała jak ekranować moją gitarę. Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Autor wpisu ma rację, również polecam ekranować gitarę taśmą miedzianą, minimalizuje to wszelkie szumy i brumy. Odpowiednio przylutowana masa to również podstawa. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń