sobota, 3 listopada 2018

Co to jest latencja?

Latencja a gitara

Latencja to nic innego jak opóźnienie dźwięku po między sygnałem wchodzącym (input) do karty dźwiękowej czy komputera a wychodzącym (output) przetworzonym przez komputer. 

Prosty przykład to - kiedy mamy podłączoną gitarę do komputera uderzamy w struny i słyszymy dźwięk z głośników bądź słuchawek ale wydobywa się on minimalnie później niż my uderzamy kostką w struny - to właśnie jest latencja.

Trochę teorii:

Za opóźnienia odpowiedzialne są przeważnie konwertery i przetworniki analogowo cyfrowe (A/C) i cyfrowo analogowe (C/A) które znajdują się w naszej karcie dźwiękowej, bądź interfejsie audio i które w zwykłych zintegrowanych kartach dźwiękowych są dość słabej jakości stąd latencja jest bardzo słaba.

Przetworniki A/C i D/C w zwykłych kartach dźwiękowych są wystarczające lecz tylko do odtwarzania dźwięku ze względu na to iż przy odtworzeniu np. pliku mp3 latencja jest praktycznie niezauważalna a samo odtwarzanie  nie jest zbyt obciążającą pracą dla procesora.

Jednak przy próbach podłączenia jakiegokolwiek  instrumentu czy urządzenia zewnętrznego do takiej zintegrowanej karty dźwiękowej dają o sobie znać. W zintegrowanych kartach dźwiękowych często nie ma również możliwości precyzyjnego ustawienia bufora latencji co nie ułatwia sprawy.

Dlatego aby móc podłączyć np. gitarę lub mikrofon do komputera i wygodnie korzystać z tej możliwości przy jak najniższej możliwej do uzyskania latencji, najlepiej zaopatrzyć się w jakiś choć by tańszy interfejs audio, czyli zewnętrzną kartę dźwiękową USB lub Firewire i tym sposobem zminimalizować opóźnienie. Ofert przeróżnych interfejsów usb jest mnóstwo i myślę że każdy znajdzie coś dla siebie.


Jak można poprawić latencję:

Można również próbować pobrać i zainstalować sterowniki Asio (Universal Asio Driver For WDM Audio) i w nich próbować ustawić jak najniższy bufor, co powinno w pewnym sensie zdać egzamin i poprawić sytuację przy zintegrowanych kartach dźwiękowych.

Za opóźnienia jest również odpowiedzialny nasz komputer a dokładnie jego moc obliczeniowa głównie taktowanie procesora, dzieje się tak dlatego że procesor musi obliczyć i przesłać sygnał wejściowy (input) aby móc podać go po konwersji na wyjście (output) zasada jest tylko jedna im wyższe taktowanie procesora tym mniejsza latencja i sprawniejsze działanie systemu.

Jak to wygląda:

Załóżmy że mamy nagrane około 10 ścieżek w naszym Daw - program do edycji i realizacji dźwięku a na każdą z nich chcemy nałożyć jakieś podstawowe efekty typu equalizer, kompresor, limiter czy reverb, i kiedy chcemy odsłuchać wszystko na raz wraz z włączonymi wszystkimi efektami, opóźnienie może okazać się zbyt duże gdyż procesor musi w jednym czasie obliczyć i podać w tor sygnału wszystkie wymienione efekty.

Dlatego im większa moc obliczeniowa naszego procesora i lepszej jakości karta dźwiękowa tym lepsze rezultaty będziemy mogli uzyskać a  praca z dźwiękiem będzie wydajniejsza.  Za odpowiednio niską latencję odpowiada tzw. bufor jest to nic innego jak rodzaj pamięci którą komputer wykorzystuje to przetworzenia sygnału w odpowiednim czasie, dlatego bufor trzeba zawsze ustawić z odpowiednią rezerwą aby przy większych obciążeniach komputer nadążył za przetworzeniem danego sygnału.

Sterownik AsioAll:

Jak ustawić latencję, Latencja gitara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz