niedziela, 11 kwietnia 2021

Gitara barytonowa

Gitara barytonowa

Gitara barytonowa to rodzaj gitary sięgający końca lat 50 tych XX wieku a pierwszym producentem gitary barytonowej był The Danelectro Company. Gitara ta na początku nie zyskała zbyt dużej popularności ale jednak z biegiem czasu instrument zaczął się pojawiać w różnych mniejszych i większych projektach muzycznych.

Gitara barytonowa do dziś jest stosowana przez wielu muzyków którzy grają również na innych gitarach a gitarę barytonową często wykorzystują jako dodatkową. Gitara barytonowa zyskała sobie również uznanie wśród muzyków rockowych i metalowych.

Budowa gitary barytonowej:

Gitara barytonowa elektryczna jest zbudowana dokładnie tak samo jak wszystkie gitary elektryczne, posiada taki sam korpus, gryf i przetworniki oraz stosuje się w niej również 6 strun. Czym się więc różni gitara barytonowa od gitary zwykłej?

Gitara barytonowa posiada znacznie dłuższą menzurę niż zwykłe gitary co pozwala uzyskać jej bardzo niskie stroje bez zbyt drastycznego zmieniana naprężenia strun oraz stosować struny o grubszym rozmiarze. Gitara barytonowa brzmieniowo to "coś" pomiędzy gitarą zwykłą a gitarą siedmiostrunową.

Jeszcze prościej pisząc to im dłuższa menzura tym struny będą bardziej napięte i sprężyste, dlatego właśnie w gitarze barytonowej można znacznie obniżyć strój gdyż ze względu na dłuższą menzurę wyrównuje się naciąg strun pod względem obniżonego stroju.

Menzura:

Zwykła gitara posiada menzurę od 25.75" do 25.6"

Gitara barytonowa posiada menzurę od 27" do 30"

Długość menzury w gitarach barytonowych jest zależna od konkretnego rodzaju gitary i producenta jeden model będzie miał długość menzury 27" a inny model może mieć 30". Gitary barytonowe produkuje wiele producentów gitar a najbardziej popularnymi są Ibanez, Fender oraz Gretsch.

Poradnik o tym jak wyregulować menzurę znajdziecie w tym wpisie - jak wyregulować menzurę w gitarze.

Jak wygląda strój w gitarze barytonowej:

Strój zwykłej gitary to EADGBE a gitarę barytonową stroi się zazwyczaj o kwintę niżej czyli ADGCEA lub kwartę niżej czyli BEADF#B lub o oktawę niżej w stosunku do klasycznego stroju czyli EADGBE o oktawę niżej.

W związku z wydłużoną menzurą do gitary barytonowej możemy założyć znacznie grubsze struny niż do gitary zwykłej a przy tym ich naprężenie nie będzie zbyt luźne, podczas gdy strój będzie znacznie obniżony.

Gitara zwykła to grubość strun 010"- 047" do 013"- 0.56"

Gitara barytonowa to grubość strun 016"- 070" do  017"- 080"

Gitara barytonowa najczęściej występuje jako gitara elektryczna i ten rodzaj jest najbardziej popularny ale są również gitary barytonowe akustycznie i elektroakustyczne i taką również można jak najbardziej kupić.


Brzmienie i gra:

Gitara barytonowa brzmi nieco inaczej niż gitara zwykła, niektórzy muzycy mówią że brzmi lepiej niż zwykła gitara myślę że jest to kwestia indywidualna. Na barytonie gra się trochę inaczej i trzeba się na początku przyzwyczaić. Ze względu na grubsze struny ustawia się nieco wyższą akcję strun żeby struny miały pole manewru do drgań i nie obijały się o progi.

Jaka powinna być prawidłowa akcja strun w gitarze pisałem w tym wpisie - akcja strun w gitarze.

Na gitarze barytonowej gra się nieco wolniej i mniej "gęsto" jeżeli chodzi o ilość dźwięków, za to wszystkie podciągnięcia strun gra się łatwiej dzięki wydłużonej menzurze. Gitara barytonowa często służy jako dodatkowy instrument do zwykłych gitar i stosuje się ją raczej tam gdzie jest potrzeba i gdzie można ją zastosować.

W związku z dość znacznym obniżeniem stroju oraz zastosowanych grubszych strunach gitara barytonowa zyskała uznanie wśród wielu muzyków grających cięższe odmiany rocka i metalu, gdyż grane akordy, riffy i power chordy brzmią na gitarze barytonowej pełniej i mocniej.

Gitarę barytonową można usłyszeć na płytach takich muzyków jak: Merle Haggard, Johnny Cash, Dwight Yoakam, George Jones, Willie Nelson, Stevie Ray Vaughan i Barenaked Ladies i innych...





Pozdrawiam!

2 komentarze: