piątek, 13 listopada 2020

Peavey Bandit 112

Peavey Bandit, wzmacniacz do metalu

Peavey Bandit 112 potocznie zwany wśród gitarzystów "bandytą" to legendarny wzmacniacz gitarowy typu combo, początki produkcji tego wzmacniacza sięgają lat 80 - tych. Wzmacniacze Bandit cieszą się  od lat dużą popularnością ze względu na uniwersalność a także bardzo dobre brzmienie w niezbyt wygórowanej cenie.

Wzmacniacze Peavey Bandit 112 to konstrukcja tranzystorowa oparta o autorską technologię Peavey'a "TransTube" która ma za zadanie emulować brzmienie lampowych wzmacniaczy przy względnie niskim poziomie głośności i przyznam szczerze że technologia TransTube sprawdza się bardzo dobrze. Bandit posiada 12 calowy głośnik aktualnie w najnowszym modelu montuje się głośnik Blue Marvel.

Możliwości wzmacniacza:

Peavey Bandit 112 posiada dwa kanały czysty oraz przesterowany najnowszy model jest z trzema rodzajami brzmień które mamy do wyboru na każdym kanale co czyni ten wzmacniacz bardzo wszechstronnym i uniwersalnym brzmieniowo. Obydwa kanały posiadają trzy pasmową nie zależną korekcję oraz swój gain. 

Na pokładzie tego wzmacniacza znajdziemy również reverb oraz pokrętło boost. W najnowszym modelu zastosowany jest reverb cyfrowy w starszych modelach Peavey stosował bardzo dobrze brzmiący pogłos sprężynowy.

Wzmacniacz został wyposażony w dwa wejścia na gitarę "high" oraz "low" które to wejścia są o różnej sile sygnału. Do wejścia "high" podpinamy gitarę ze słabszymi przetwornikami a do wejścia "low" z przetwornikami mocniejszymi np. aktywnymi.

Peavey Bandit 112

Peavey Bandit 112

Z tyłu wzmacniacza znajdziemy gniazda pętli efektów, gniazdo na footswitch oraz w najnowszym modelu symulowane wyjście liniowe z regulacją siły sygnału. Najnowszy model wzmacniacza posiada przełącznik T Dynamics zmieniający moc wzmacniacza w zakresie 25%, 50% lub 100%. 

W starszych modelach znajdował się potencjometr T Dynamic o zakresie regulacji 10 - 100%.

Wzmacniacz do metalu

Jaki wzmacniacz do metalu

Brzmienie Bandit 112:

Brzmienie tego wzmacniacza jest bardzo uniwersalne i zagramy na nim niemal każdy gatunek muzyczny. Technologia TransTube sprawdza się bardzo dobrze i dzięki niej brzmienie staje się bardziej lampowe w szczególności na kanałach przesterowanych oraz podczas większych głośności.

Mnie osobiście brzmienie tego wzmacniacza bardzo przypadło do gustu. Na tym wzmacniaczu zagramy bez problemów próbę, koncert a ze względu na zastosowaną redukcję mocy można ćwiczyć na nim również w domowym zaciszu, nie tracąc na jakości brzmienia.

Chronologia Peavey Bandit 112:

Pierwszy wzmacniacz o nazwie Peavey Solo Series Bandit powstał już w 1980 roku. Kiedy Peavey w tych latach zaczął produkować kolejne modele Bandit stał się bardzo szybko popularny a stało się tak dlatego że charakter liter w logo producenta przypominał początkowe napisy pewnego popularnego w tamtych latach programu telewizyjnego o nazwie "Gunsmoke".

Pierwszy Bandit został wyprodukowany w Meridian Missisipi USA, wzmacniacz posiadał moc 50 wat RMS i został wyposażony w 12 calowy głośnik wykonany specjalnie do tego wzmacniacza dla Peavey przez firmę Eminence.


Peavey Bandit Solo Series z 1980 roku.


Solo Series Bandit (1981 - 1983)

W tych latach w produkowanym już przez Peavey Solo Series Bandit wprowadzono różne zmiany oraz ulepszenia a między innymi ulepszano układ odpowiedzialny za samo brzmienie oraz zaczęto prace nad technologią TransTube. Solo Series Bandit został wyposażony w głośnik Peavey Scorpion opatentowany przez producenta.

Solo Series Bandit 65 (1983 - 1987)

Kilka lat później w produkowanym Solo Series Bandit ponownie wprowadzono zmiany znacznie poprawiające brzmienie oraz zwiększono moc wzmacniacza do 65 wat RMS. Tu dalej stosowano głośnik Peavey Scorpion gdyż stwierdzono ze głośnik Scorpion bardzo dobrze współpracuje z tym wzmacniaczem.

Bandit Solo Series 65


Bandit 65

Solo Series Bandit 75 (1987 - 1989)

W kolejnych latach ponownie zwiększono moc wzmacniacza do 75 wat RMS oraz dodano przełącznik Switch Bright pozwalający na zmianę charakteru brzmienia. Tu również dalej stosowano głośnik Peavey Scorpion ze względu na bardzo dobrą współpracę głośnika ze wzmacniaczem.


Bandit 75

Solo Series Bandit 112 (1989 - 1995)

W tych latach lat Bandit przeszedł dość sporo usprawnień w zakresie poprawy brzmienia, poprzez już stosowaną ale jeszcze nie opatentowaną technologię TransTube która była ciągle udoskonalana. W tych latach zwiększono moc wzmacniacza do 80 wat RMS. W zakresie głośników Peavey dał możliwość wyboru pomiędzy głośnikiem Peavey Scorpion a Peavey Sheffield 1230, gdyż obydwa głośniki świetnie współpracowały z nowym wzmacniaczem.

W tych latach Peavey produkował już kilka wersji wzmacniacza Solo Series Bandit a jedna z bardziej popularnych wersji był tzw. "Teal Stripe" oraz "Blue Stripe" nazwa tego drugiego wzięła się od niebieskiego paska znajdującego się tuż nad logiem producenta. Wszystkie wersje były niemal identyczne oraz oparte to ten sam schemat konstrukcyjny.

Bandit 112 Solo Series


Peavey Bandit Solo Series 112

Transtube Series Bandit 112 (1995 - 1999)

W tych latach Peavey opatentował swoją autorską technologię o nazwie TransTube która pozwalała wzmacniaczowi tranzystorowemu zabrzmieć bardzo zbliżonym brzmieniem do brzmienia lampowego. Technologia Transtube ma zapewniać odpowiednią kompresję brzmienia przy niższych głośnościach uzyskując przy tym brzmienie tak jak byśmy grali na głośno odkręconym wzmacniaczu.

Pevey Series Bandit 112 był produkowany w Meridian MS USA wraz z głośnikiem konstrukcji Peavey Sheffield 1230. Warto zauważyć że w nowym modelu Bandit zastosowano wejście do podłączenia dodatkowej kolumny głośnikowej. 

Przy zastosowanym głośniku 8 ohm moc wzmacniacza wynosiła 80 wat RMS ale przy głośniku o impedancji 4 ohm wynosiła 100 wat RMS. ten model Bandita nazywano również "Silver Stripe" ze względu na zastosowany srebrny pasek nad logiem producenta.


TransTube Series Bandit II 112 USA (2000 - 2004)

W Serii TransTube Bandit 122 stosowano o początku produkcji metalowe gniazda, narożniki i nóżki w tych latach zastąpiono je i Peavey zaczął stosować plastikowe gniazda, narożniki i nóżki gdyż proces produkcji plastikowych był znacznie tańszy a różnica nie znacznie wpływała na jakość wzmacniacza.

Peavey Bandit 112 Studio Pro

W tych latach Peavey również postanowił zmienić nieco charakter liter loga firmy na bardziej okrągłe, nowe logo było znane pod nazwą "logo blokowe" jednak zmiana loga nie trwała zbyt długo i Peavey szybko powrócił do jego wcześniejszego charakteru ale nie zrezygnował z nowego charakteru które również stosuje. Do tych lat Bandit cały czas produkowany był w USA.

Bandit 112


TransTube Bandit II 112 CHINY (2004 - 2005)

Od roku 2004 wzmacniacz zaczęto produkować w Chinach, Bandit produkowany w Chinach nieznacznie różni się od produkcji w USA. Głośnik stosowany w Chińskiej produkcji często jest nieoznaczony ale jest prawdopodobnie zawsze Blue Marvel. 

Znów wszystkie Peavey Bandit wyprodukowane w USA posiadają głośnik Peavey Sheffiels 1230. ale zdarzają się wyjątki z głośnikiem Blue Marvel. Kolejną różnicą jest charakter loga firmy dla produkcji Chińskiej często jest to logo bardziej szpiczaste czyli starszy typ loga a dla produkcji USA prawie w każdym modelu jest stosowane nowsze logo blokowe.


Peavey Bandit TransTube 112 (2005 - 2020)

Od 2006 roku Peavey Bandit produkowany jest tylko w Chinach. W nowej wersji wzmacniacza zastosowano wyjście liniowe z symulacją głośnika które umożliwia ciche nagrywanie ze wzmacniaczem podpiętym przez wyjście liniowe.

W tej wersji wzmacniacza zastąpiono sprężynowy reverb, pogłosem cyfrowym oraz pokrętło T Dynamics zastąpiono przełącznikiem przełączającym zakres mocy o 25%, 50%, 100%.  W ten wersji powrócono z powrotem do stosowania metalowych narożników.


Wraz z najnowszym modelem Peavey Bandit 112 nie otrzymamy footswitcha gdyż nie ma go w komplecie wraz ze wzmacniaczem, dlatego musimy go kupić osobno.



Podsumowanie:

Peavey Bandit 112 to legendarny wzmacniacz produkowany do dnia dzisiejszego czyli 2020 roku. Bandit to bardzo uniwersalny brzmieniowo wzmacniacz pozwalający na grę niemal każdego gatunku muzycznego. Wzmacniacz bardzo zmienił się na przestrzeni lat, znacznie polepszono jego brzmienie oraz wygląd.

Piec jest naprawdę solidnie i dobrze wykonany o czym świadczą modele w kapitalnym stanie nawet z lat 90-tych które czasem pojawiają się w serwisach aukcyjnych. jeżeli ktoś szuka niedrogiego uniwersalnego comba tranzystorowego do grania prób bądź koncertów to śmiało można polecić ten wzmacniacz.





Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Peavey Bandit 112 to bardzo dobry i uniwersalny piec, gram na nim od lat i jestem mega zadowolony. Polecam!

    OdpowiedzUsuń