sobota, 14 kwietnia 2018

Ćwiczenia chromatyczne na gitarę

Ćwiczenia chromatyczne na gitarę

Ćwiczenia chromatyczne to w pewnym sensie skale grane przeważnie wszystkimi czterema palcami na czterech progach gitary przez wszystkie struny. Podstawowe ćwiczenia chromatyczne nie należą do trudnych technicznie a ćwicząc je systematycznie pomagają zajść szybciej tam dokąd zmierzamy.

W tym wpisie temat poświęcony ćwiczeniom chromatycznym, czym są ćwiczenia chromatyczne, jak grać i ćwiczyć ćwiczenia chromatyczne oraz co nam da ćwiczenie chromatyki, takich informacji dowiesz się z niniejszego wpisu.

Co dają ćwiczenia chromatyczne:

Ćwiczenia chromatyczne poprawiają kondycję i koordynację rąk oraz palców nie są to ćwiczenie typowo techniczne czy rozwijające jakąś konkretną technikę gitarową ale zapewniam że ćwiczenie tych skal systematycznie oraz w wolnym tempie, potrafi zdziałać cuda.

Ćwicząc chromatykę gra na etapie innych bardziej skomplikowanych rzeczy stanie się łatwiejsza bardziej dokładna. Nie jest to widoczne od razu ale zaręczam że po pewnym czasie systematycznych ćwiczeń chromatycznych można odczuć i zobaczyć poprawę naszej gry.

Jak ćwiczyć skale chromatyczne:

1. Ćwiczenia chromatyczne ćwiczymy zawsze tak że jeden palec obsługuje jeden próg, cztery palce to cztery progi. Poniższa ilustracja to obrazuje.

Gitara, ćwiczenia, Skale na gitarę

2. Kostkowanie - pamiętajmy aby uczyć się kostkować naprzemiennie to bardzo ważne zawsze kostkujemy na przemian ( dół, góra, dół, góra...). Jeżeli nie masz jeszcze wprawy w naprzemiennym kostkowaniu to nie przejmuj się, kostkowanie przyjdzie z biegiem rozwoju umiejętności.

3. Ćwiczymy z metronomem bądź automatem perkusyjnym z czymś co daje nam równy stały rytm, z własnego doświadczenia wiem że to wyrabia poczucie rytmu a muzyka to rytm, na początek polecam jednak sam metronom

Starajmy się nawet nogą tupać do tego co gramy bądź ćwiczymy nawet jeżeli na początku nie wychodzi to w końcu przyjdzie taki moment że będzie się to dziać automatycznie.

A tu link do świetnego darmowego automatu perkusyjnego w postaci wtyczki VST z którego sam chętnie korzystam. Sampler jest zupełnie darmowy. Aby z niego korzystać należy posiadać zainstalowany program DAW lub program obsługujący wtyczki VST np. również darmowy Vst chainer.


4. Zaczynamy ćwiczyć od bardzo wolnego tempa - to bardzo ważne a dopiero w miarę rozwoju umiejętności oraz swobody gry tempo zwiększamy a kiedy kończymy zalecam, zawsze wracać z powrotem do tempa wyjściowego tj. takiego od jakiego zaczynaliśmy ćwiczenie.

5. Grając skalę chromatyczną zwracamy uwagę na bardzo dokładne i równomierne wydobywanie dźwięków, staramy się uderzać kostką w struny na jednym poziomie głośności oraz równo, nie za mocno, nie za głośno ani nie za cicho, po prostu "stabilnie" i równomiernie.

6. Wsłuchujemy się w każdy wydobyty dźwięk, wyłapujemy niedoskonałości, starajmy się je zauważać i i pracować na nimi.

7. Ćwiczymy systematycznie, lepiej ćwiczyć co drugi dzień 15 minut niż raz na tydzień kilka godzin - to również bardzo ważne aby zachować systematyczność ćwiczeń.

Nie należy się zniechęcać gdy ćwiczenie nie wychodzi to tylko kwestia czasu a gwarantuję że te proste ćwiczenia chromatyczne potrafią zdziałać cuda, nie bez powodu zalecają je nawet profesjonalni, zawodowi muzycy w swoich szkółkach gitarowych oraz kursach.

Poniżej podstawowe ćwiczenie chromatyczne tzw. 1,2,3,4.

Chromatyka na gitarę, Ćwiczenia chromatyczne

Dla urozmaicenia można ćwiczyć tak jak przedstawiam poniżej tj. przesuwając palec o jeden próg, kiedy wracamy w górę w ten sposób ćwiczymy jak by dwa warianty za jednym razem, poprawia to koordynację rąk.



Ćwiczenia pająki:

Kolejnym bardzo przydatnym oraz pomocnym ćwiczeniem są tzw. "pająki" to ćwiczenie jest trochę trudniejsze i wymaga nakładu większej pracy oraz poświęcenia, szczególnie na początku, kiedy dopiero uczymy się je grać ale nawet jak na początku sprawia nam to trudności to zapewniam że po pewnym czasie przyjdzie płynność tego ćwiczenia.

Ćwiczenia pająki poprawiają kondycję oraz synchronizację obu rąk. Zasada ćwiczenia jest taka sama jak przy innych ćwiczeniach, kostkujemy na przemiennie i ćwiczymy zaczynając od bardzo wolnego tempa stopniowo tempo zwiększając i znów wracając do wolnego. Ćwiczenie najlepiej wykonywać z metronomem lub automatem perkusyjnym, pozwoli to utrzymać równe tempo.

Jeżeli dopiero zaczynamy uczyć się tego rodzaju ćwiczeń to zalecam zaczynać nie od progu pierwszego ale np. od piątego czy nawet siódmego. W tych pozycjach na gryfie jest to wygodniej grać niż w pozycjach pierwszych w których trzeba włożyć trochę więcej wysiłku.

Ćwiczenia chromatyczne


Poniżej do pobrania plik z tabulaturą i innymi ćwiczeniami chromatycznymi, można go otworzyć w znanym guitar pro lub darmową i świetną alternatywą dla tego programu, taką jak Tux Guitar, bądź w innym darmowym edytorze tabulatur na przykład online. W paczce znajdują się wszystkie ćwiczenia chromatyczne z tego wpisu w formatach jpg, pdf oraz wspomniany plik do guitar pro.

Podsumowanie:

Systematyczne ćwiczone i ogrywane ćwiczenia chromatyczne z  metronomem, powinny stać się nawykiem każdego gitarzysty, tego początkującego jak również tego bardziej zaawansowanego. Nie mają one na celu ćwiczenie jakiejś konkretnej techniki gitarowej ale pomogą nam szybciej dojść tam dokąd zmierzamy oraz stać się po prostu lepszymi gitarzystami.




Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz