Rodzaje kostek gitarowych

Kostki gitarowe, Piórka gitarowe

Kostki służące do gry na gitarze potocznie zwane piórkami czy pazurkami to niewielki element który służy do uderzania w struny oraz do tzw. kostkowania. Bardzo szeroki zakres rodzai kostek, materiałów z jakiego się je wykonuje, kształtów, wielkości oraz grubości potrafi zawrócić nie jednemu gitarzyście w głowie.

W tym wpisie postaram się nieco rozświetlić temat kostek gitarowych ich rodzai, materiału z jakiego się je produkuje oraz czym się kierować dobierając odpowiednią kostkę pod względem swoich oczekiwań i stylu gry.

Z jakiego materiału powstają kostki:

Do produkcji kostek gitarowych niegdyś używano takich materiałów jak: skórę, kość słoniową, kamień, bursztyn a nawet pancerz żółwia. Dziś wraz z postępem technologicznym produkuje się je głównie z różnego rodzaju mieszanek plastiku oraz tworzyw sztucznych takich jak celuloid, akryl, nylon czy polikarbonat. 

Kostki gitarowe produkuje się również z różnych stopów metali a nawet z kamienia naturalnego. Rodzaj zastosowanego materiału wpływa na wiele czynników takich jak długość wybrzmiewania, brzmienie, podatność na artykulację oraz wygoda i komfort gry.

W dzisiejszych czasach mnogość różnego rodzaju materiałów jest tak duża że niektóre ręcznie wykonane kostki gitarowe to arcydzieła sztuki które mogą służyć do samej gry bądź jako zwykły gadżet lub wisiorek.

O materiałach z jakich wykonuje się kostki gitarowe oraz jak to wpływa na brzmienie i komfort gry wyszczególnię poniżej oraz na temat wpływu kostek na brzmienie będzie osobny artykuł gdyż temat ten jest bardzo szeroki.

Kostki gitarowe to również bardzo szeroka paleta kształtów, gabarytów ich grubości oraz rożnych czasem bardzo kolorystycznych i oryginalnych wzorów. Kostki gitarowe każdy gitarzysta powinien dopasować pod każdym względem indywidualnie do swojego stylu i techniki gry oraz komfortu i wygody.


Czym się kierować wybierając odpowiednią dla siebie kostkę:

Wielkość kostki:

Wielkość kostki może ma trochę mniej istotne znaczenie w grze niż jej grubość i materiał z jakiego jest wykonana ale za to ma znaczenie w wygodzie gry oraz stabilnym i pewnym utrzymaniu jej w palcach.  Wielkość kostki wpływa w pewnym sensie również na siłę uderzenia w struny. Kostkę i jej gabaryty dopasowujemy bardziej  pod względem wygody gry, stabilnego jej trzymania w palcach oraz pewnej i stabilnej siły uderzania nią w struny.

Komuś kto ma mniejsze palce może odpowiadać mniejsza kostka i odwrotnie, osobiście nie lubię kostek większych niż standard, grając taką większą kostką zawsze mam lekkie wrażenie "ciężaru" w palcach może to kwestia tego że mam mniejszą dłoń ale komuś innemu może to pasować - zasada jest taka że trzeba próbować i eksperymentować.

Grubość kostki:

Grubość kostki to istotny element a zależny między innymi od tego na jakiej gitarze gramy czy akustycznej, klasycznej czy elektrycznej, wybór odpowiedniej kostki zależy również od stylu gry i wykonywanego gatunku muzycznego, raczej trudno sobie wyobrazić żeby grać kostką o grubości 0.30 mm z nylonu czyli bardzo cienką i giętką np. heavy metal choć oczywiście zdarzają się takie przypadki.

Grubość kostki to również indywidualne preferencje każdego gitarzysty, dlatego warto również pod tym względem eksperymentować tak by dobrać odpowiednią grubość kostki pod względem własnych oczekiwań.

Poniżej tabela z orientacyjnymi grubościami kostek: 

Jaka kostka do gry na gitarze, grubość kostki

ROCK PICK B23 .50 | 2
ROCK PICK B23 .50 | 2
1.00 PLN
ROCK PICK B23 1.0 | 3
ROCK PICK B23 1.0 | 3
1.00 PLN
ROCK PICK B23 1.0 | 1
ROCK PICK B23 1.0 | 1
1.00 PLN
ROCK PICK B23 .80 | 2
ROCK PICK B23 .80 | 2
1.00 PLN

Kostki cienkie i giętkie służą znów do gry czysto akordowej, dobrze się sprawdzają podczas gry akompaniamentu i w grze rytmicznej szczególnie podczas gry na gitarze akustycznej. Jednak kostką cienką i giętką nie wydobędziemy wielu ciekawych dźwięków, taką kostką trudno wydobyć na przykład wymuszone flażolety na gitarze elektrycznej.

Warto wspomnieć że kostka cienka ale wykonana z twardego materiału np. stali bądź kamienia nie będzie kostką giętką mimo że będzie bardzo cienka. Kostki wykonane z twardych materiałów posiadają bardzo różne brzmienie które jest zależne od materiału z jakiego została wykonana jak również jej grubości a prosto pisząc inaczej brzmi kostka twarda cienka a inaczej kostka twarda gruba.

Matowa, śliska, z wypukłym nadrukiem czy bez:

To często zadawane pytanie czy kostka powinna być matowa czy śliska z wypukłym napisem czy zupełnie gładka - tu raczej zasad nie ma a jest to kwestia tylko i wyłącznie naszych upodobań, wygody i komfortu gry.

Jedni gitarzyści nie lubią gładkich kostek ze względu na śliską powierzchnię która nie trzyma się dobrze palców, szczególnie wtedy kiedy dłonie się spocą podczas gry a inni znów nie lubią matowych kostek twierdząc że to mniej wygodne i komfortowe a nawet drażniące. W tej kwestii trzeba próbować i eksperymentować innego wyjścia nie ma a wybrać taką która będzie dobrze i pewnie trzymała się w palcach.

Kostki tzw. pazurki:

To kostki zakładane na trzy palce prawej dłoni (na każdy z osobna) oraz na kciuk, kostki tego typu służą do grania stylami klasycznymi oraz fingerstyle (często wykonywany na gitarze akustycznej bądź klasycznej) gdzie kciuk prawej ręki wybija na strunach basowych rytm bądź gra akompaniament a kolejnymi trzema palcami gramy bardziej skomplikowane frazy muzyczne. 

Kostki pazurki należy również dopasować pod względem grubości palców i choć jest wiele standardowych to przecież nie chcemy by nas coś uwierało bądź uciskało. Kostki te są również o różnych kształtach i grubościach, trzeba po prostu dopasować pod swoje palce oraz preferencje.


DUNLOP 9001 pazurek na kciuk | WH | Small
DUNLOP 9001 pazurek na kciuk | WH | Small
5.30 PLN
DUNLOP 9036R pazurek na kciuk | CL
DUNLOP 9036R pazurek na kciuk | CL
5.30 PLN
DUNLOP 9051R pazurek na kciuk | RD | Medium
DUNLOP 9051R pazurek na kciuk | RD | Medium
5.00 PLN
PLANET WAVES 5CSH65 pazurek na kciuk | Large
PLANET WAVES 5CSH65 pazurek na kciuk | Large
4.20 PLN

Materiał z których produkuje się kostki gitarowe:

Szylkret:

Szylkret był kiedyś bardzo popularnym materiałem do produkcji kostek gitarowych i gitarzyści bardzo często po takie kostki sięgali, kostki z szylkretu posiadają bardzo dobre właściwości akustyczne i brzmieniowe i całkowicie eliminują tzw. "klik" podczas gry.

Niestety w połowie lat 70 tych zakazano ich produkcji i dystrybucji. Szylkret to materiał który był pozyskiwany z rogowych płytek pokrywających pancerz żółwi szylkretowych.

Niestety kostek z szylkretu raczej już nigdzie nie kupimy a już ktoś taką kostkę posiada i chce sprzedać to jest bardzo droga.

Celuloid:

Ten rodzaj plastiku był pierwszym komercyjnie stosowanym do produkcji kostek gitarowych, niestety materiał ten jest, łamliwy i dość kruchy dlatego zastąpiono go innymi rodzajami tworzyw sztucznych ale niektórzy producenci nadal go stosują do produkcji kostek.

Nylon:

Nylon to dość popularny materiał stosowany głównie do produkcji bardzo cienkich i giętkich kostek, jest śliski, giętki i dość dobrze reaguje na atak. Jednak nylon traci w pewnym sensie swoje właściwości po około 2 miesiącach gry twardnieje i staje się kruchy i łamliwy. 

Koski z nylonu często stosowane są do bicia rekordów w prędkości kostkowania oraz do gry typowo akordowej. Kostki z nylonu produkuje się o różnych kształtach oraz grubościach.

Drewno:

Kostki wykonane z drewna to bardzo ciekawa i oryginalna alternatywa dla kostek wykonanych z tworzyw sztucznych. Kostki drewniane dają unikalne i ciepłe brzmienie o dość dobrym ataku szczególnie dobrze gra się nimi na gitarze akustycznej i klasycznej.

Kostki drewniane wykonuje się często z drewna palisandru, hebanu lub cocobolo ale nie tylko ponieważ kostki drewniane można produkować z prawie każdego rodzaju drewna egzotycznego bądź krajowego.

Kostki drewniane są dość drogie ze względu na często ręczną ich produkcję. Kostki drewniane mogą być podatne na pękanie oraz mogą być kruche a zależne jest to od rodzaju i twardości drewna z którego się je wykonuje.

Kamień:

Kostki kamienne dają dość unikalne brzmienie a zależne jest to od rodzaju zastosowanego kamienia do ich produkcji, grubości oraz twardości kamienia. Kostki z kamienia posiadają bardzo dobry atak na struny i wyraziste brzmienie, grając kostkami kamiennymi gra będzie z pewnością głośniejsza niż gra kostkami z tworzyw sztucznych.

Ze względu na trudny proces obróbki i sposób wytwarzania kostki kamienne są dość drogie ale swoją wysoką cenę rekompensują trwałością oraz zaletami brzmieniowymi a często również pięknym oryginalnym wyglądem.

Więcej informacji o kostkach wykonanych z kamienia znajdziecie w tym wpisie - kostki z kamienia naturalnego.


Filc:

Kostki wykonane z filcu są kostkami bardzo nietypowymi stosuje się je głównie do gry na ukulele bądź harfie ale są również stosowane przez basistów, raczej nie stosuje się ich do gry na gitarze ale warto eksperymentować. 

Kostki filcowe są miękkie i mają słaby atak a gra się nimi bardzo cicho stąd do gry na gitarze raczej mało kiedy się je stosuje.

Derlin (Acetal):

Ten rodzaj tworzywa sztucznego jest dobrze znany i często stosowany przez wielu producentów kostek gitarowych. Technologia produkcji z użyciem tego tworzywa sztucznego została opatentowana już w latach 50 tych przez firmę DuPoint.

Derlin jest dość twardy i trwały, śliski z lekkim połyskiem, czasem miesza się go z innymi tworzywami w celu uzyskania matowości bądź innej struktury kolorystycznej i brzmieniowej. Kostki z tego rodzaju tworzywa mają dobry atak na struny i dają mocne, silne brzmienie

Tortex:

To kolejne bardzo popularne tworzywo sztuczne z którego produkuje się kostki gitarowe. Kostki z tego tworzywa jako pierwsze zostały opatentowane przez firmę Dunlop i miały wiernie odzwierciedlać kostki wykonane z szylkretu.

Tortex do dziś jest jednym z najbardziej popularnych tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji przez wielu producentów kostek gitarowych. To właśnie po kostki z tego materiału sięga wielu znanych i popularnych i znanych muzyków. Kostki z tortexu są trwałe i eliminują charakterystyczny "klik" podczas uderzania co może przeszkadzać niektórym gitarzystom.

Akryl:

Kostki z akrylu są również dość popularne i jest to często stosowane tworzywo sztuczne do ich produkcji przez wielu producentów. Kostki z Akrylu są trwałe i odporne na pękanie nie żółkną, posiadają bardzo dobre właściwości poślizgowe.

Kostki z akrylu produkuje się o dowolnych kształtach i grubościach, są często stosowane przez wielu gitarzystów i muzyków.

Kostki metalowe:

Kostki wykonane ze stopów metali są bardzo charakterystyczne pod względem brzmienia jakie wydobywają uderzając w struny oraz samego komfortu gry. Obecnie kostki stalowe są o bardzo różnych kształtach, wymiarach i grubościach.

Tego rodzaju kostkę trzeba przetestować i przekonać się samemu jak się taką kostką gra gdyż nie każdemu będzie się nią dobrze grało. Kostki metalowe są charakterystyczne i gra się nimi nieco inaczej niż innymi klasycznymi kostkami. Kostki stalowe mają bardzo dobry atak na struny i dają mocne charakterystyczne brzmienie.

Poniżej wartości w zakresie twardości materiałów nie tylko do produkcji kostek gitarowych ale można mieć punkt odniesienia w tym zakresie.

- Szylkret 2.5

- Kamień 7.0 - 7.5

- Agat 7.0 - 7.5

- Kwarc 7.0 - 7.5

- Diament 10.0

- Bursztyn 2.5

- Plastiki 1 - 2

Podsumowanie:

Kostki gitarowe to w brew pozorom mały ale dość ważny element w gitarowej przygodzie, odpowiadają za prawidłowe uderzenie w struny a co za tym idzie samo brzmienie. Kostki gitarowe powinno się dopasowywać indywidualnie do swojego stylu gry oraz wygody tak by kostka dobrze i pewnie trzymała się w palcach, nie wypadała a nam grało się wygodnie.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz