wtorek, 2 czerwca 2020

Budowa gitary klasycznej


Gitara klasyczna potocznie zwana "klasykiem" to instrument z grupy instrumentów strunowych szarpanych a jej charakterystycznym elementem są struny gdyż to chyba jedyny rodzaj gitary w której stosuje się struny nylonowe.

W tym wpisie zajmiemy się budową gitary klasycznej jej zaletami, elementami składowymi oraz różnicami pod względem popularnej gitary akustycznej, tak więc jeżeli chcesz wiedzieć jak zbudowana jest gitara klasyczna to ten artykuł jest dla Ciebie.

Gitara klasyczna:

Gitara klasyczna zaliczana jest do grupy instrumentów szarpanych i powstała znacznie wcześniej niż gitara akustyczna. Głównym elementem różniącym gitarę akustyczną od klasycznej jest jej charakterystyczne brzmienie na które wpływa w znacznej mierze rodzaj zastosowanych strun.

1. Gitara klasyczna - struny nylonowe

2. Gitara akustyczna - struny metalowe

Trochę historii:

Na samym początku powstania gitary klasycznej, jeszcze w latach 50 - tych XX wieku, stosowano struny wykonane z zwierzęcych jelit. W późniejszym okresie zamieniono je jednak na struny nylonowe, gdyż te wykonane z jelit, nie były wystarczająco trwałe i często zrywały się.

Struny nylonowe jak sama nazwa wskazuje wykonane są z nylonu i nawet trzy grubsze struny basowe również są wykonane z cienkich włókien nylonowych owiniętych stalową otoczką. Dzięki zastosowaniu tych własnie strun gitara klasyczna posiada swój własny niepowtarzalny charakter brzmieniowy co różni ją od popularnej gitary akustycznej.

Struny nylonowe w gitarze klasycznej stosuje się również ze względu na brak zastosowania pręta regulującego w gryfie. Pręta regulacyjnego nie stosuje się w gitarze klasycznej gdyż struny nylonowe nie potrzebują aż tak dużego naciągu, jak ma to miejsce w gitarach ze strunami metalowymi, stąd naprężenie gryfu nie jest duże i pręt regulacyjny nie jest potrzebny.

Gitara klasyczna, budowa gitary, Budowa gitary klasycznej

Z jakiego drewna wykonuje się gitarę klasyczną:

Wierzchnią płytę gitary klasycznej wykonuje się najczęściej z wysokiej jakości drewna świerku ale również z drewna cedru, rzadziej z mahoniu, boki oraz tylną część pudła rezonansowego wykonuje się z gęstszych rodzai drewna takich jak drewno różane bądź klonowe. 

W środku pudła rezonansowego znajdują się poprzeczne ułożone belki, odpowiadające za wzmocnienie samego pudła rezonansowego ale również wpływają na brzmienie instrumentu, belki te często wykonuje się z drewna świerkowego.



Gryf:

Gryf w gitarze klasycznej zwany chwytnią często wykonuje się z drewna klonowego o różnym jego profilu a podstrunnicę przyklejoną do gryfu z drewna palisandru bądź hebanu, na podstrunnice nabija się metalowe progi a ich wymiar oraz materiał z jakiego są wykonane zależny jest od konkretnego modelu gitary. 

Więcej informacji o progach znajdziecie w tym wpisie - progi w gitarze. 

Gitara klasyczna posiada nieco krótszy gryf niż gitara akustyczna, w gitarze klasycznej często spotykamy tylko 19 progów a w gitarze akustycznej 22 progi. Gitara klasyczna posiada nieco szerszy gryf o bardziej płaskim czyli większym promieniu podstrunnicy, niż gitara akustyczna co może przekładać się na mniejszy komfort gry jeżeli ktoś ma małą dłoń.

Rekompensuje to jednak samo brzmienie jak i rodzaj zastosowanych strun nylonowych które są bardzo miękkie dlatego ten rodzaj gitary często zaleca się początkującym gitarzystom.

Kolejną cechą charakterystyczną dla gitary klasycznej jest mostek a konkretniej mocowanie  strun na mostku, gdyż struny nylonowe zawijamy specjalną pętlą a nie tak jak w gitarze akustycznej dociskamy kołkiem. 



Pętlę tą prosto zawiązać oraz dobrze utrzymuje strunę na swoim miejscu. Struny wiolinowe można nawet kilka razy przełożyć przez pętlę i tym uzyskać jeszzce stabilniejsze jej mocowanie. Ten rodzaj mocowania strun jest możliwy tylko w gitarze klasycznej ze względu na rodzaj miękkich nylonowych strun.

Jak wiązać struny w gitarze klasycznej

Poniżej na zdjęciu duże zbliżenie pętli jaką należy wiązać strunę w gitarze klasycznej.

Jak zawiązać strunę w gitarze klasycznej

MIGUEL ESTEVA Natalia gitara klasyczna 1/2
MIGUEL ESTEVA Natalia gitara klasyczna 1/2
549.00 PLN
SUZUKI SCG2 BK gitara klasyczna 3/4
SUZUKI SCG2 BK gitara klasyczna 3/4
315.00 PLN
LA MANCHA Rubinito LSM53 gitara klasyczna 1/2
LA MANCHA Rubinito LSM53 gitara klasyczna 1/2
569.00 PLN
ELMIRA C40 gitara klasyczna 4/4
ELMIRA C40 gitara klasyczna 4/4
399.00 PLN

Gitarę klasyczną cechuje również sama główka na gryfie, gdyż klucze w niej zastosowane są po bokach główki gryfu a przez środek główki równolegle przechodzą trzy grubsze owalne "rurki" na które nawija się struny. 


Ten rodzaj zastosowanych kluczy stosuje się tylko w gitarach klasycznych, podobno ze względu na bardziej precyzyjny oraz równomierny naciąg strun a co za tym idzie mniejsze naprężenie samego gryfu w którym nie stosuje się pręta regulacyjnego.

Gitara klasyczna, Budowa gitary

Na gitarze klasycznej często gra się w pozycji siedzącej, trzymając instrument na kolanie a pod lewą nogą znajduje się tzw. podnóżek aby kolano było uniesione nieco do góry, tym uzyskujemy względnie wygodną i prawidłową pozycję do gry.

Wielkość i kształt gitary klasycznej:

Gitary klasyczne posiadają przeważnie swój jeden charakterystyczny kształt i występują w różnych rozmiarach a rozmiar ten dopasowuje się pod względem wieku osoby która będzie grać lub zaczynać naukę gry, wyróżniamy następujące rozmiary gitary klasycznej:

Rozmiar 1/4 - zaleca się osobą do 7 roku życia.

Rozmiar 2/4 - zaleca się osobą od 7 do 10 roku życia.

Rozmiar 3/4 - zaleca się osobą od 10 do 14 roku życia

Rozmiar 4/4 - zaleca się od 14 roku życia i dorosłym

Oczywiście każda osoba w każdym wieku może grać na każdym rozmiarze gitary i nie jest to jakąś stałą zasadą a każdy powinien podejść do tego indywidualnie oraz pod względem swoich potrzeb. Powyższy schemat jest teorią na której można się opierać by dobrze dopasować wielkość instrumentu do swoich potrzeb.

Osoba młodsza ma mniejszą dłoń i krótsze palce, dlatego sensownym rozwiązaniem jest wybranie gitary o mniejszym rozmiarze, osoba dorosła ma większą dłoń i dłuższe palce dlatego sensownym jest wybranie większego rozmiaru gitary.


Przyjęło się również że grać na gitarze klasycznej powinno się palcami prawej ręki lub z tzw. nałożonymi naparstkami na każdy palec, bądź dłuższymi paznokciami i oczywiście jest to teoretycznie jak najbardziej prawidłowe oraz pozwala grać jednocześnie akompaniament i linię melodyczną.

Jednak kostką też bez najmniejszego problemu można na tym rodzaju gitary grać, gdzieś spotkałem się z teorią ze nie powinno się grać na gitarze klasycznej kostką i jest to oczywiście nie prawdą. Nawet wielcy wirtuozi gitary klasycznej grają na niej kostką!

Poniżej na obrazku przedstawione są różnice pomiędzy gitarą klasyczną i akustyczną:


Budowa gitary, gitara, gitaraklasyczna


Gitara akustyczna występuje z wycięciem cutaway lub bez tego wycięcia i jest to zależne od konkretnego modelu tego instrumentu, cutaway pozwala na swobodny dostęp do wyższych pozycji gryfu co przydaje się głównie podczas gry solowej i improwizacji.

Wspomniane wyżej wycięcie cutaway stosuje się tylko w wybranych modelach gitary klasycznej a kiedyś było to możliwe jedynie na specjalne zamówienie konkretnego muzyka. I choć można kupić gitary klasyczne również z wycięciem to jednak gitara klasyczna zachowała do dziś swój klasyczny popularny kształt.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę klasyczną:

Ważną rzeczą jest ogranie gitary gdyż są różne profile gryfu oraz rodzaje drewna z jakiego jest wykonana oraz o ile to jest możliwe szczegółowe oględziny w zakresie, ewentualnych pęknięć czy wypatrzeń pudła rezonansowego i gryfu, dobrze nabite i wykończone progi są również podstawą do komfortu i wygody gry.

Częstymi wadą w gitarach klasycznych jest odklejający się mostek od pudła rezonansowego, warto więc i na tą część zwrócić uwagę.

Jeżeli jesteś jednak początkującym gitarzystą warto zapytać o poradę kogoś kto ma już doświadczenie może to być znajomy bądź sprzedawca w sklepie muzycznym, gdzie obsługa powinna pomóc wybrać odpowiedni instrument.

Warto mieć na uwadze że nowa gitara prawdopodobnie będzie wymagać podstawowych regulacji, ustawienia akcji strun oraz zmiany strun na nowe, gdyż w nowych "sklepowych" gitarach często założone są jedynie struny fabryczne które mogą zbyt dobrze nie brzmieć.

Pozdrawiam!

6 komentarzy:

  1. Super wpis na temat gitary klasycznej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba jeden z lepszych opisów na temat gitary klasycznej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze przedstawiony temat. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie opisane i super blog. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze rozpisane, dzięki za ten wpis:) Teraz na pewno inaczej będę patrzeć na moja gitarę. Znalazłem zresztą sklep muzyczny instrumenty, planuje coś nowego sobie sprawić.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze napisany artykuł, zwłaszcza osoby początkujące wiele mogą skorzystać. Ja sam na gitarze klasycznej gram od niedawna, bo do tej pory to elektryk był grany, ewentualnie akustyk. Kupiłem jakiś czas temu taką bardzo poręczną gitarę klasyczną Be Joe Sevilla. Bardzo sprytny, fajny model zwłaszcza na jakieś plenerowe imprezki.

    OdpowiedzUsuń