poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę elektryczną - poradnik

Na co zwrócić gitarę kupując gitarę

Wybór odpowiedniej gitary oraz jej zakup czasem może się okazać zakupem nietrafionym a często przekonujemy się o tym już po fakcie czyli podczas samej eksploatacji. Nieraz również stajemy przed dylematem czy kupić konkretną gitarę i czy będzie ona spełniać nasze oczekiwania oraz zastanawiamy się na co zwrócić uwagę by nie wydać pieniędzy w błoto.

Gdy zdecydujemy się na zakup nowej "sklepowej" gitary to warto wiedzieć że zawsze mamy możliwość jej zwrotu bez podania przyczyny a mamy na to 14 dni czasu od dnia zakupu. Tak więc jeżeli nowa gitara nie spełniła Twoich oczekiwań lub znalazłeś jakąś ukrytą wadę to zawsze warto skorzystać z prawa do zwrotu lub jej wymiany - stracimy tylko za przesyłkę.

Warto również wiedzieć że w sklepie często ale nie zawsze jest możliwość wyboru tej samej gitary spośród jej kilku modeli, dlatego jeżeli jeden model będzie miał jakąś wadę to inny może tej wady nie mieć.

Często jednak decydujemy się na zakup używanej gitary, gdyż jest to możliwość tańsza a czasem nawet bardziej korzystna gdyż gitary używane są już rozegrane a nieraz posiadają zastosowane różne ulepszenia w postaci modyfikacji różnego osprzętu.

O tym co podlega modyfikacji w gitarze pisałem w tym wpisie - modyfikacja gitary.

Często również kupujemy gitarę używaną ze względu na "perełkę" która już nie jest produkowana seryjnie. Niestety często gitary używanej nie mamy możliwości zwrócić kiedy coś nam nie będzie pasować a jest to zależne od umowy między sprzedającym a kupującym.

W niniejszym wpisie temat związany z tym na co zwrócić uwagę kupując gitarę elektryczną nową jak i używaną by zakup był udany, spełniał nasze oczekiwania, pieniądze zostały dobrze zainwestowane a instrument długo nam służył, stroił i dobrze brzmiał.

Tak wiec na co zwrócić uwagę i czym się kierować kupując gitarę elektryczną:

Na wstępie niniejszego poradnika warto wspomnieć że zawsze jest lepiej przed zakupem ograć instrument, dotknąć go oraz przejrzeć osobiście a jeżeli jesteś początkującym gitarzystą zaczynającym dopiero naukę to warto poradzić się kogoś kto ma doświadczenie może to być znajomy bądź sprzedawca w sklepie muzycznym.

Często jednak nie mamy takiej możliwości gdyż kupujemy gitarę zdalnie bazując jedynie na opisie oraz zdjęciach i konkretnej specyfikacji danego modelu oraz "uczciwości" kontrahenta. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę by zakup spełniał nasze oczekiwania.

Tak więc wybrałeś już konkretną gitarę elektryczną jej model i teraz poszukujesz odpowiedniej okazji by dobrze dokonać zakupu bądź w przypadku gitary nowej planujesz udać się do sklepu by tą konkretną gitarę kupić a może dopiero szukasz odpowiedniego instrumentu dla siebie, jeżeli tak to ten artykuł jest również dla Ciebie.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę elektryczną:

Rodzaj drewna:

Drewno z jakiego wyprodukowana jest gitara to bardzo ważna kwestia gdyż drewno to większa część gitary. Rodzaj zastosowanego drewna wpływa na brzmienie, długość wybrzmiewania, wagę gitary oraz często również na jej wizualne aspekty.

W przypadku kiedy wybrałeś już konkretny model gitary produkowany seryjnie to pewnie już wiesz z jakiego rodzaju drewna jest zbudowana oraz prawdopodobnie wiesz w jakim zakresie drewno wpływa na brzmienie. Piszę o tym gdyż często konkretne modele gitar elektrycznych są produkowane cały czas z tego samego rodzaju drewna.

Korpusy gitar elektrycznych produkuje się z drewna mahoniu, lipy, olchy, jesionu a gryfy często z klonu lub mahoniu znów podstrunnice z drewna palisandru, hebanu ale również czasem z klonu. Gryfy występują jako wyprodukowane z jednego kawałka drewna oraz z kilku kawałków drewna.

Warto więc wiedzieć z jakiego rodzaju drewna jest gitara którą planujemy kupić oraz jak drewno wpływa na brzmienie. Więcej informacji o tym z jakiego drewna produkuje się gitary i jak wpływa to na brzmienie znajdziesz w tym wpisie - rodzaje drewna do produkcji gitar.

Gryf:

Gryf zwany chwytną to kolejna ważna rzecz każdej gitary to od gryfu zależy nasza wygoda i komfort gry. Gryfy są produkowane o różnych profilach i kształcie, są węższe, grubsze, cieńsze i szersze, bardziej owalne i bardziej płaskie, warto to sprawdzić w np. specyfikacji konkretnej gitary.

Gryf powinien być idealnie prosty a kiedy mamy taką możliwość warto przejrzeć gryf tak na "oko" patrząc od strony ostatniego progu wzdłuż podstrunnicy linią do siodełka po jednej krawędzi podstrunnicy, gryf powinien być prosty lub lekko wklęsły. Ważne by nie był skręcony, wypatrzony czy zwichrowany.

Gryf można wyregulować i z pewnością będzie wymagał takiej czynności tuż po kupnie gitary oraz przy wymianie strun na nowe. O tym jak wyregulować gryf pisałem w tym poradniku - jak wyregulować gryf w gitarze.

Progi:

Dobrze nabite oraz wykończone progi to podstawa do komfortu i wygody gry ale również prawidłowego strojenia instrumentu we wszystkich pozycjach na gryfie, dlatego warto przyjrzeć się progom nieco bliżej a w przypadku kupna gitary zdalnie poprosić sprzedającego o dodatkowe zdjęcia stanu progów.

W przypadku gitary używanej wieloletniej warto zapytać sprzedającego czy progi były szlifowane bądź wymienianie na nowe. Czasem może się zdarzyć że progi będą po wymianie np. na progi o innym rozmiarze lub profilu niż podaje specyfikacja producenta.

O rodzajach progów stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje progów w gitarze.

Kiedy mamy możliwość osobistego kupna gitary warto "przejechać" ręką po brzegach podstrunnicy - powinno być gładko i bez zadziorów. Warto również przejrzeć progi na "oko" czy są równo nabite patrząc pod światło od strony mostka wzdłuż podstrunnicy, progi powinny "zlać" się w jednolitą taflę, tak jak na zdjęciu poniżej.

Więcej informacji na temat na co zwrócić uwagę przy samych progach pisałem w tym wpisie - progi na co zwrócić uwagę.


Warto również zwrócić uwagę czy nie ma szczelin pomiędzy progiem a podstrunnicą, takie minimalne szczeliny na niektórych progach mogą się zdarzyć i to nie jest wielką wadą ale zbyt duże szczeliny na większej ilości progów powinny być sygnałem do tego że progi nie są dobrze nabite.

Stroiki/maszynki:

Stroiki czyli klucze to również ważna rzecz w każdej gitarze, odpowiadają za strojenie gitary oraz za stabilne utrzymanie stroju. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych kluczy, dobrej jakości stroiki to wygoda strojenia oraz stabilne utrzymanie stroju.

Stroiki są częścią gitary która zawsze podlega wymianie na inne, czasem kiedy mamy okazję warto kupić gitarę która spełnia nasze oczekiwania a posiada tylko gorszej jakości stroiki, które po prostu wymienimy na lepsze np. na klucze blokowane.

O kluczach blokowanych pisałem w tym wpisie - klucze blokowane.

Siodełko:

Siodełka do gitar elektrycznych produkuje się z różnych materiałów np. z plastiku, tworzyw sztucznych, kościane, grafitu, mosiądzu czy nawet stali jak np. siodełko blokowane w przypadku gitar z zastosowanym mostkiem ruchomym typu floyd rose.

Siodełko powinno być dobrej jakości gdyż odpowiada za brzmienie oraz w pewnym sensie za akcję strun czyli wysokość strun nad progami. Lepiej będzie brzmieć siodełko kościane czy mosiężne niż np. siodełko plastikowe.

Siodełko jest częścią która również podlega wymianie na takie lepszej jakości, ale wymiana wymaga  umiejętności, wiedzy oraz zdolności manualnych, za niewielką opłatą każdy lutnik wykona taką czynność. Siodełka blokowane stosowane w gitarach z ruchomym mostkiem typu floyd rose zawsze można wymienić samemu gdyż jest ono przykręcone do gryfu na dwóch śrubach.

Kupując nowe siodełko lepszej jakości, należy zwrócić uwagę na jego wymiary pod względem szerokości, długości oraz odległości szczelin. O rodzajach siodełek stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje siodełek.

Przetworniki:

Każdy producent do swoich gitar montuje przetworniki odpowiedniego rodzaju i o odpowiedniej rezystancji które zdaniem producenta brzmią w konkretnej gitarze najlepiej. Nie zawsze jednak spełniają one tak do końca nasze oczekiwania i często wymieniamy je na inne naszym zdaniem lepiej brzmiące w konkretnym rodzaju gitary lub wymiany dokonujemy pod względem własnych preferencji brzmieniowych.

Jak już wspomniałem przetworniki w każdej gitarze elektrycznej to rzecz którą również można zawsze wymienić, kiedy więc okażą się np. o zbyt małej rezystancji czyli za słabe to można je wymienić na takie o większej rezystancji i odwrotnie, przetworniki można również wymienić z pasywnych na aktywne.

Kupując więc używaną gitarę warto zwrócić uwagę czy nie została zastosowana taka modyfikacja w postaci wymiany przetworników na inne być może lepszej jakości niż narzucone przez producenta lub czy układ elektroniki nie został zmodyfikowany z układu pasywnego na układ aktywny i odwrotnie.

Przetworniki to bardzo obszerny temat, każdy przetwornik będzie inaczej brzmieć w każdej gitarze. Przetworniki dopasowujemy pod brzmienie jakie preferujemy oraz gatunek muzyczny jaki będziemy grać gdyż inaczej brzmią przetworniki single coil a inaczej humbuckery.

Więcej na temat samych przetworników stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje przetworników gitarowych.

Warto więc sprawdzić jaki rodzaj i jakie przetworniki posiada gitara którą chcemy kupić oraz dopasować to w miarę możliwości pod względem naszych preferencji brzmieniowych.

Elektronika:

Układ elektroniki w gitarze elektrycznej to również ważna kwestia, jeżeli chodzi o nowy instrument to nie powinno być problemów, natomiast w używanych gitarach różnie to bywa. Warto sprawdzić czy wszystkie potencjometry poprawnie działają, czy nie przerywają oraz czy nie trzeszczą czy dobrze działa przełącznik.

Elektronika podlega modyfikacji i kiedy okaże się że potencjometr przerywa bądź trzeszczy to zawsze można go wymienić najlepiej na taki dobrej jakości z doświadczenia wiem że to koszt niewielki a problem z trzeszczącym "potkiem" znika na długie lata.

To samo z przełącznikiem który również lubi po latach użytkowania dać o sobie znać. Warto wiec zwrócić na to uwagę a w razie problemów nie "skreślać" gitary tylko z tego powodu, gdyż często wystarczy wymiana na nowy i problem z głowy.

Menzura:

Menzura to długość czynna struny, poprawne jej wyregulowanie to prawidłowo strojący instrument w każdej pozycji na gryfie - prawidłowe wyregulowanie menzury jest bardzo ważną czynnością w każdej gitarze.

W gitarze elektrycznej w przeciwieństwie do gitary akustycznej i klasycznej, menzurę zawsze można wyregulować a nawet czynność tą powinniśmy wykonać za każdym razem po zmianie strun. Tak więc jeżeli gitara elektryczna nie będzie dobrze stroić co czasem może się zdarzyć że wystarczy wyregulować menzurę.

O tym jak wyregulować menzurę pisałem w tym wpisie - jak wyregulować menzurę w gitarze.

Łączenie gryfu z korpusem:

W gitarach używanych w których gryf łączy się z korpusem osobno i jest przykręcany do korpusu śrubami typ - bolt-on często w miejscu przykręcenia gryfu w korpusie na bokach powstają pęknięcia. Ma to miejsce głównie w gitarach używanych oraz wieloletnich.

Jest to pewnego rodzaju wadą "eksploatacyjną" jeżeli pęknięcia są małe mogą nie wpływać w większym zakresie na brzmienie, strojenie gitary czy komfort gry. Kiedy jednak pęknięcia są większe mogą wpływać na stabilność gryfu oraz pęknięcia mogą się pogłębiać.

Warto na to zwrócić uwagę lub zapytać sprzedającego czy takie pęknięcia powstały. Takie pęknięcia zawsze można naprawić sklejając je odpowiednim klejem, można to zrobić samemu bądź za niewielką opłatą wykona to każdy lutnik.


Łączenie gryfu z korpusem a wygoda gry:

Warto zwrócić uwagę na dostęp do wyższych pozycji gryfu i sprawdzić a przynajmniej wziąć pod uwagę że niektóre gitary mają ten dostęp łatwiejszy a inne trochę trudniejszy. Odpowiada za to tzw. "kopyto" czyli miejsce łączenia gryfu z korpusem od tylnej części korpusu.

W niektórych gitarach "kopyto" jest ładnie ścięte i zaokrąglone np. w gitarach Ibanez co ułatwia dostęp do wyższych pozycji ale w niektórych gitarach ten dostęp jest trochę mniej wygodny ze względu na wystające "kopyto" warto mieć to na uwadze.

Mostek:

Mostki w gitarach elektrycznych dzielimy głównie na mosty stałe, mosty ruchome jednostronnie, mosty ruchome dwustronnie. Mosty ruchome są nieco bardziej skomplikowane w ich eksploatacji i wymagają nieco większego nakładu pracy w regulację podczas każdej wymiany strun oraz podczas regulacji menzury.

Warto to wziąć pod uwagę kupując gitarę elektryczną, początkującym zaleca się kupno gitary z mostkiem stałym ze względu na bezproblemowe użytkowanie i szybką wymianę strun a dopiero kiedy nabierzemy wprawy i doświadczenia poleca się kupno gitary z mostkiem ruchomym.

W tej kwestii należy się dobrze zastanowić czy tak naprawdę potrzebujemy mostka ruchomego i czy będziemy go często używać czy tylko sporadycznie. Nie jest dobrym pomysłem kupno gitary z mostkiem ruchomym dwustronnie tylko dlatego żeby był.

O rodzajach mostów stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje mostków gitarowych.


Dokładność, jakość i wykonania:

Warto zwrócić uwagę na szczegóły i detale oraz ogólny montaż całego osprzętu znajdującego się w gitarze, wiadomym jest że nie będziemy sprawdzać każdej najmniejszej śrubki ale ogólny stan wszystkich elementów warto przejrzeć.

Czyli szczegółowe oględziny całego instrumentu :) Czasem kiedy dopatrzymy się jakiś drobnych obić, rys czy otarć ale nie ma to dla nas znaczenia warto przeprowadzić negocjację cenową, może sprzedawca zejdzie z ceny.

Czasem warto poszukać w internecie czy ktoś nie napisał o wadach konkretnego modelu gitary który masz zamiar kupić, użytkownicy często opisują różnego rodzaju usterki i wady konkretnych gitar warto więc to w taki sposób sprawdzić.

Wygląd - kształt korpusu - wygoda gry

Myślę że wygląd oraz kształt korpusu to kwestia bardzo indywidualna, każdy wybiera pod względem własnych indywidualnych preferencji oraz brzmienia czy gatunku muzycznego który będzie grał. Warto jednak wiedzieć że jednym wygodnie się gra na gitarach typu Fender Stratocaster a innym na gitarach typu Gibson Les Paul a jeszcze innym na gitarach typu Ibanez.

Warto napisać że prawdą jest że nie ma gitar elektrycznych do konkretnego gatunku muzycznego ponieważ dobry wprawny muzyk zagra każdy gatunek muzyczny na każdej gitarze elektrycznej po odpowiednim przystosowaniu gitary do uzyskania konkretnego brzmienia.

W dzisiejszych czasach mnogości gitar na rynku muzycznym jest tak duży wybór kształtów, kolorystyki, wzorów oraz materiałów z jakich wykonuje się konkretne rodzaje gitar elektrycznych że każdy powinien do tej kwestii podejść indywidualnie.

Podsumowanie:

Tak wiec kupując gitarę elektryczną nową czy też używaną warto wiedzieć co sprawdzić i na co zwrócić uwagę by zakup był udany a gitara dobrze i długo nam służyła oraz dobrze brzmiała i stroiła mam nadzieję że powyższy poradnik choć trochę pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Budowa gitary elektrycznej. 

Gitara nowa czy używana.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną.

Pozdrawiam!

1 komentarz: