poniedziałek, 1 lutego 2021

Ciekawe akordy z użyciem pustych strun

 

Akordy to tzw. chwyty gitarowe są one niezbędnym elementem gry na gitarze to właśnie od akordów powinniśmy zaczynać naukę gry na tym instrumencie ale również są one często stosowane na późniejszym bardziej zaawansowanym etapie gry.

O podstawowych akordach na gitarę dla początkujących pisałem w tym tym wpisie - podstawowe akordy na gitarę.

Więc jeżeli dopiero zaczynasz naukę gry to polecam artykuł z powyższego linku znajdziesz tam 12 najbardziej znanych i podstawowych akordów na każdą gitarę od których warto zacząć naukę, znajdziesz tam również dokładny opis jak czytać akordy ze schematów.

W niniejszym wpisie zamieszczę kilka akordów ale są one nieco trudniejsze ale bardzo ciekawie brzmią gdyż są to chwyty z użyciem dwóch pustych strun wiolinowych E i B.

Poniższe akordy można łączyć ze sobą co zademonstruje w osobnym wpisie, chwyty pokazują jak w ciekawy i oryginalny sposób można używać pustych strun wiolinowych do gry akordowej co daje bardzo ciekawy efekt brzmieniowy.

Pod każdym schematem znajduje się plik audio z danym akordem abyś mógł odsłuchać charakter brzmieniowy tych akordów.

Akordy z użyciem pustych strun:

1.

Poniższy akord to chwyt E grany od 7 progu, jest to akord barowy ale nie przyciskamy wszystkich strun palcem wskazującym przez wszystkie struny lecz strunę E i B zostawiamy puste aby one wybrzmiewały.

Guitar chords

2.

Kolejny chwyt to również dźwięk E ten akord jest bardzo podobny do powyższego i ogrywamy go w taki sam sposób lecz jest z dodanym dźwiękiem dis co daje mu bardzo ciekawy charakter brzmieniowy. Ten akord i powyższy można razem ogrywać gdyż wystarczy tylko przesunąć palec na dźwięk dis.

Guitar chords, akordy na gitarę

3.

Kolejny chwyt to również akord grany bardzo podobnie do dwóch powyższych lecz z dodanym dźwiękiem Fis ogrywamy ten akord dokładnie tak samo jak dwa wyżej z tym że przesuwamy mały palec do 11 progu na strunie G.

Tym sposobem te trzy akordy to dźwięk E ale rozbudowany na strunie G o kolejne dźwięki Dis oraz Fis. Te trzy akordy można łączyć ze sobą co daje bardzo ciekawy efekt brzmieniowy i w taki sposób polecam je ogrywać.

Chwyty na gitarę, Guitar chords


4.

Kolejny akord to chwyt Cis barowy ale nie przyciskamy palcem wskazującym wszystkich strun lecz struny wiolinowe E i B zostawiamy puste aby wybrzmiewały. Należy zwrócić uwagę że struna E basowa jest całkowicie wyłączona z gry i nie gramy jej.



5.

Kolejny akord jest znów podobny do powyższego gdyż gramy go dokładnie tak samo ale przesuwając się o dwa progi niżej do dźwięku B. Ten akord jest grany tak samo jak powyższy gdyż nie przyciskamy strun poprzeczką baree a struny E i B cały czas wybrzmiewają puste. Tu również ogrywamy z wyłączeniem struny basowej E.

6.

Kolejny akord to akord A gramy go po prostu dokładnie tak samo jak podstawowy akord A z tym że nie stosujemy w nim dźwięków C i Cis a chwyt ten ogrywamy tylko dwoma palcami wraz z pustymi strunami wiolinowymi E i B. Chwyt ten ogrywamy z wyłączeniem struny basowej E.



Podsumowanie:

Wyżej przedstawione akordy są jednymi z prostszych tak więc są przeznaczone nawet dla początkujących gitarzystów, tych akordów jest oczywiście znacznie więcej ale w niniejszym wpisie starałem się przedstawić takie których każdy będzie się mógł nauczyć a zarazem brzmią one bardzo ciekawie i oryginalnie.

Wszystkie te akordy można w ciekawy sposób łączyć ze sobą w różnych kombinacjach gdyż są one w jednej tonacji, łączenie tych akordów w różny sposób daje bardzo fajny i ciekawy efekt twórczy tak więc warto w taki sposób z nich korzystać oraz stosować je w swojej grze.

Akordy te można również grać jako tzw. power chords ale bez wybrzmiewania pustych strun wiolinowych E i B. W ten sposób można grać jest z użyciem np. przesteru co również daje bardzo ciekawy efekt brzmieniowy.

Pod tym linkiem są wszystkie te akordy na jednym obrazku.

Podstawowe akordy na gitarę.

Pentatonika mollowa.

Pentatonika durowa.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz