wtorek, 20 kwietnia 2021

Mostek stały czy ruchomy

Jaki mostek w gitarze

Mostek w gitarze elektrycznej to element konstrukcyjny odpowiadający za mocowanie strun, regulację menzury, akcję strun oraz w mostkach ruchomych odpowiada on za obniżanie bądź podwyższanie dźwięków stosując ramię tremolo co pozwala rozszerzyć zakres brzmieniowy gitary elektrycznej.

Tak więc mostek w gitarze odgrywa jedną w ważniejszych i kluczowych ról oraz jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym w każdej gitarze elektrycznej ale również w gitarze akustycznej, klasycznej i właściwie wszystkich innych instrumentach strunowych szarpanych.

W niniejszym wpisie skupię uwagę na mostkach stałych i mostkach ruchomych stosowanych w gitarach elektrycznych, czym się kierować wybierając gitarę elektryczną z odpowiednim mostkiem dla siebie, jakie są różnice pomiędzy tymi mostami, jakie posiadają zalety oraz wady, takich informacji dowiesz się z niniejszego poradnika ale na wstępie trochę niezbędnych informacji:

Jakie wyróżniamy mostki w gitarach:

Mostki w gitarach można podzielić na mosty stałe, mosty ruchome jednostronnie (tremolo), mosty ruchome dwustronnie (floyd rose) ale są jeszcze inne rodzaje mostków jak np. mosty bigsby to również rodzaj mostka ruchomego o trochę nietypowej konstrukcji oraz są mostki stałe Evertune o specjalnej konstrukcji pozwalającej na stabilne utrzymanie stroju w każdych warunkach.

Więcej informacji o rodzajach mostków stosowanych w gitarach znajdziecie w tym wpisie - rodzaje mostów gitarowych.

Mostek stały:

Mosty stałe w gitarach elektrycznych to rodzaj mostków które są jak sama nazwa wskazuje na stałe przykręcone do korpusu gitary. Wyróżniamy kilka rodzai mostków stałych stosowanych w gitarach elektrycznych są to mostki tune o matic stosowane głównie w gitarach Gibson Les Paul, mostki wraparound stosowane w różnych gitarach oraz mostki hipshot stosowane również w różnych gitarach często w gitarach producentów takich jak Schecter, Ibanez oraz Jackson.


W mostkach typu hipshot struny są przewlekane przez cały korpus gitary co ma poprawić brzmienie oraz wydłużyć wybrzmiewanie. W mostkach tune o matic oraz waraparound struny są przewlekane przez sam mostek z tym że mostki waraparound są mostkami składającymi się z jednej części a mostki tune o matic składają się z dwóch części - osobno mostka i podstrunnika.

Zalety mostków stałych:

Mosty stałe są mostkami można powiedzieć bezproblemowymi w ich eksploatacji czy regulacji pod względem ich wysokości dotyczy akcji strun jak i regulacji dotyczącej ustawienia menzury. W mostkach stałych menzurę często można wyregulować nie luzując przy tym strun co jest bardzo wygodne w eksploatacji.

Zmiana strun w gitarach z mostem stałym również nie jest większym problemem gdyż często wystarczy zdjąć stare struny i po prostu założyć nowy komplet. Często warto również przy tej okazji sprawdzić poprawność menzury a w razie potrzeby wyregulować. W gitarach z mostkiem stałym z pewnością strój będzie się stabilniej trzymał niż w mostkach ruchomych.

Osobiście zalecam jednak po każdej zmianie strun na nowe przeprowadzenie pełnej regulacji gitary wraz z regulacją pręta napinającego gryf. Taka regulacja pozwala na długą bezproblemową i komfortową grę.

Kolejną zaletą mostków stałych jest to że kiedy zerwie nam się jedna struna, reszta stroju powinna względnie zostać utrzymana i gitara z pewnością mocno się nie rozstroi, dlatego nawet po zerwaniu struny np. podczas występu grę można kontynuować na pozostałych strunach.

Mostki stałe typu hipshot posiadają regulację każdego wózka dla każdej ze strun osobno dlatego w tego rodzaju mostkach można bardzo precyzyjnie wyregulować akcję strun pod względem radiusu podstrunnicy co również jest bardzo przydatne i wygodne.

Wady mostków stałych:

Mostki stałe moim zdaniem "chyba" nie posiadają większych wad po z tym że nie mamy możliwości korzystać z ramienia tremolo gdyż po prostu go nie ma. Jednak szerokie wibrato można uzyskać na kilka innych sposobów ale z pewnością w tego rodzaju mostkach nie będziemy mieć możliwości znacznego obniżania czy podwyższania dźwięku.

Gitary z mostkami stałymi zaleca się przeważnie początkującym gitarzystom, gdyż ich eksploatacja nie wymaga dużego doświadczenia, są one proste i wygodne w eksploatacji w porównaniu do mostów ruchomych o czym poniżej.

FENDER 0060068000 mostek stały
FENDER 0060068000 mostek stały
91.00 PLN
FENDER 0058274000 mostek stały
FENDER 0058274000 mostek stały
79.00 PLN

Mosty ruchome:

Mostki ruchome w gitarach dzielimy na mosty ruchome w jedną stronę (tremolo) gdzie mamy możliwość jedynie obniżać dźwięk oraz umożliwić mu powrót do punktu sprzed wyjścia czyli tzw. punktu zero oraz mosty ruchome w dwie strony (floyd rose) gdzie mamy możliwość obniżać i podwyższać dźwięk w różnym zakresie w dwie strony.

Zalety mostków ruchomych:

Mosty ruchome znacznie rozszerzają możliwości brzmieniowe gitary elektrycznej a już z pewnością mosty ruchome w dwie strony gdyż możemy znacznie obniżać i nagle podwyższać dźwięk technika jest charakterystyczna głównie dla gry solowej ale nie tylko.

Mosty ruchome to również delikatne i szybkie wibrato w które możemy wprowadzać struny jako pojedyncze dźwięki bądź kilka dźwięków na raz oraz wiele innych ciekawych technik stosowanych podczas gry z użyciem ramienia tremolo.

Wady mostków ruchomych:

Eksploatacja mostów ruchomych wymaga wiedzy oraz doświadczenia nie mam tu na myśli "wad" tych mostów ale są one po prostu skomplikowane w ich regulacji i eksploatacji. W mostkach ruchomych jednostronnie charakterystycznych dla gitar Fender Stratocaster ustawienie menzury nie stanowi jeszcze problemu tak dużego jak ma to miejsce w mostkach ruchomych dwustronnie.

Wyregulowanie menzury w mostach typu Floyd Rose wymaga po pierwsze równoległego ustawienia mostka pod względem korpusu gitary co się wiąże z regulacją naciągu sprężyn z jednej strony oraz strun z drugiej strony a po drugie aby wyregulować menzurę musimy luzować każdą strunę osobno aby przesunąć wózek mostka.

Więcej informacji o regulacji menzury znajdziesz w tym wpisie - jak wyregulować menzurę w gitarze.

W mostkach ruchomych kiedy zerwie nam się jedna struna podczas gry, cały strój niestety również ulegnie zmianie i gitara się po prostu rozstroi a całą procedurę strojenia i regulacji mostka po założeniu struny musimy przeprowadzić od nowa. W tego rodzaju mostkach strój będzie się trzymał mniej stabilnie niż w mostkach stałych.

W mostkach ruchomych raz za jakiś czas trzeba wymienić sprężyny które je utrzymują od spodu korpusu gitary, gdyż z biegiem czasu sprężyny mogą stracić swoją pierwotną odpowiednią rozciągliwość.

Więcej informacji o sprężynach w gitarze pisałem w tym wpisie - sprężyny w gitarze.


Są to czynności które wymagają przede wszystkim wiedzy i doświadczenia dlatego gitary z mostkami ruchomymi zaleca się raczej bardziej zaawansowanym i doświadczonym gitarzystom, nie mniej jednak warto się tego nauczyć.


O budowie i o tym jak wyregulować mostek typu Floyd Rose pisałem w tym wpisie - budowa i regulacja mostka floyd rose.

Podsumowanie:

Gitary ze stałymi mostami zaleca głównie początkującym gitarzystom lub takim którzy chcą bezproblemowo oraz bez większych regulacji użytkować gitarę ale oczywiście nie jest to regułą, więc jeżeli masz chęć spróbować gry z mostkiem ruchomym to pewnie że warto to zrobić.

Mostki ruchome a szczególnie te ruchome dwustronnie zaleca się tym bardziej doświadczonym gitarzystom po za tym zaleca się tym gitarzystom którzy będą tego systemu używać i korzystać z niego w przypadku kiedy chcesz kupić gitarę z mostkiem ruchomym tylko po "żeby był" to wydaje mi się że lepiej sobie odpuścić i zainwestować w gitarę z dobrym mostkiem stałym.

3 komentarze:

  1. Super poradnik, długo się zastanawiałem czy gitara z mostkiem floyd rose czy stały, ostatecznie wybrałem most stały. Z ruchomymi jest dużo regulacji przy wymianie strun. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Jeśli chodzi o liczbę mnogą to pisze się „tym gitarzystom” a nie tym „gitarzystą” ehhh

      Usuń