czwartek, 15 kwietnia 2021

Jaka gitara do nauki na początek

Jaka gitara do nauki, gitara dla początkującego

Wybór odpowiedniej gitary dla chcącego zacząć naukę gry przyszłego gitarzysty to nie lada wyzwanie gdyż nie mamy jeszcze wystarczającego doświadczenia i wiedzy w tym kierunku i nie bardzo wiemy która gitara będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Zaczynamy czytać poradniki których aktualnie w internecie nie brakuje i są łatwo dostępne oraz szukamy informacji na ten temat gdyż chcemy jak najwięcej wiedzieć w tym zakresie by jak najszybciej móc rozpocząć naukę gry.

W tym miejscu warto zaznaczyć że polecam również pytać doświadczonych już osób, może to być kolega który już gra i ma doświadczenie lub po prostu sprzedawca w sklepie muzycznym który doradzi i pomoże wybrać odpowiedni instrument w odpowiedniej cenie.

W tym wpisie przybliżę temat gitar oraz czym można się kierować wybierając konkretną gitarę dla siebie, jest to o tyle ważne że choć na każdej gitarze gra się "prawie" tak samo to jednak różnią się one od siebie oraz posiadają różne możliwości brzmieniowe.

Jaką gitarę wybrać na początek:


Gitara klasyczna to rodzaj gitary z pudłem rezonansowym oraz nylonowymi strunami. Zalety tej gitary w zakresie nauki dla początkującego są takie ze nylonowe struny są miękkie i z pewnością palce mniej będą boleć niż nauka na gitarze z zastosowanymi strunami metalowymi.

Wadą rozpoczęcia nauki gry na "klasyku" jest jednak to że jak będziemy chcieli w późniejszym czasie przestawić się na gitarę ze strunami metalowymi np. na gitarę akustyczną bądź elektryczną to mogą nas boleć opuszki palców gdyż nie będą przyzwyczajone do strun metalowych.

Struny nylonowe to również charakterystyczne brzmienie tego rodzaju gitary, dlatego warto również mieć na uwadze a najlepiej samemu sprawdzić jak taka gitara brzmi np. szukając w internecie jak ktoś gra na gitarze klasycznej.

Gryf gitary klasycznej zawsze jest nieco szerszy niż innych gitar, dlatego osobie z mniejszą dłonią i krótszymi palcami może się grać trochę trudniej niż np. na gitarze akustycznej czy elektrycznej ale jest to bardziej kwestia przyzwyczajenia.

Zaletą tego instrumentu jako do nauki dla początkującego są jej gabaryty gdyż gitara klasyczna kształtem zawsze jest taka sama ale można ją kupić różnie pod względem wielkości pudła rezonansowego a odpowiednia wielkość zalecana jest pod konkretny wiek, poniżej przedstawiam jak to teoretycznie wygląda:

Rozmiar 1/4 - zaleca się osobą do 7 roku życia.

Rozmiar 2/4 - zaleca się osobą od 7 do 10 roku życia.

Rozmiar 3/4 - zaleca się osobą od 10 do 14 roku życia

Rozmiar 4/4 - zaleca się od 14 roku życia i dorosłym

Więcej informacji o gitarze klasycznej znajdziesz w tym wpisie - budowa gitary klasycznej.


Gitara akustyczna to rodzaj gitary z zastosowanymi metalowymi strunami dlatego rozpoczynając naukę gry od tego rodzaju gitary trzeba mieć na uwadze że palce będą na początku trochę bardziej boleć, gdyż gitara ta jest nieco "twardsza" niż gitara klasyczna.

Jednak ja osobiście zalecam zacząć naukę gry właśnie od gitary akustycznej a dlatego ze jak nauczymy się grać na strunach metalowych to w późniejszym czasie gra na każdej gitarze nie będzie dla nas problemem a na opuszkach palców zrobią się twarde "odciski" które już zostaną.

Gitara akustyczna to również jej charakterystyczne brzmienie, zupełnie inne niż brzmienie gitary klasycznej po za tym gitara akustyczna gra nieco głośniej niż gitara klasyczna poprzez większe pudło rezonansowe oraz zastosowanie metalowych strun.

Gryf gitary akustycznej i elektroakustycznej jest zawsze nieco węższy niż gryf gitary klasycznej, dlatego osobie z mniejszą dłonią może się grać na gitarze akustycznej wygodniej niż na gitarze klasycznej.

Gitarę akustyczną można kupić o różnych kształtach oraz o różnej wielkości ale nie różnią się one znacząco pod względem gabarytów są po prostu nieco mniejsze i nieco większe a wielkość wpływa na głośność oraz brzmienie, im większe pudło rezonansowe tym głośniejsza będzie gitara.

Wyróżniamy następujące wielkości i kształty:

Małe i średnie - parlor, OM, grand auditiorium

Duże - dreadnought, round-shoulder, jumbo

Zaletą tego rodzaju gitary jest również to że występują one jako akustyczne i elektroakustyczne czyli takie które można dodatkowo podłączyć do wzmacniacza, więc czasem warto dołożyć kilka złotych więcej i kupić od razu gitarę elektroakustyczną.

Często w gitarze elektroakustycznej w tzw. przedwzmacniaczu (preamp) znajduje się stroik co bardzo się przydaje szczególnie dla początkującego zaczynającego naukę gry przyszłego gitarzysty gdyż nie trzeba korzystać z zewnętrznego stroika np. takiego na klips. Warto na to zwrócić uwagę kupując taką gitarę.

Więcej informacji o gitarze akustycznej znajdziesz w tym wpisie - budowa gitary akustycznej.



Gitara elektryczna to rodzaj gitary do której będziemy potrzebować dodatkowo wzmacniacza i bez tego się nie obejdzie dlatego nawet w minimalne nagłośnienie będzie się trzeba dodatkowo zaopatrzyć gdyż gra na tego rodzaju gitarze bez wzmacniacza raczej nie będzie miała sensu.

Inną kwestią jest gra cięższych gatunków muzycznych czyli rock, hard rock, metal a na myśli mam głównie brzmienia przesterowane których nie zagramy na gitarze klasycznej ani na gitarze akustycznej do tego potrzebna jest właśnie gitara elektryczna oraz wzmacniacz gitarowy.

Na gitarze elektrycznej gra się tak samo jak na każdej innej gitarze jeżeli chodzi o brzmienia czyste i na tego rodzaju gitarze również można z powodzeniem zacząć naukę gry. Gitara elektryczna to również struny metalowe dlatego na początku nauki palce mogą trochę bardziej boleć ale to mija po pewnym czasie.

Gitary elektryczne pod względem wielkości korpusu nie wiele się różnią natomiast różnią się swoim kształtem, zastosowanym osprzętem np. przetwornikami rodzajem mostka oraz długością gryfu, gdyż występują gitary które posiadają 22 progi i takie z nieco dłuższym gryfem czyli 24 progi.

Gitara elektryczna daje jednak największe możliwości brzmieniowe gdyż po za samą gitarą oraz wzmacniaczem możemy stosować do niej wiele efektów gitarowych lub podłączyć multiefekt czy jakiś inny procesor dźwięku.


Na gitarze elektrycznej można grać cicho lub głośno co bardzo się przydaje szczególnie w domowym zaciszu a gitara klasyczna i akustyczna zawsze będzie grać na jednym poziomie głośności gdyż nie mamy możliwości wpływu na to.

Więcej informacji o gitarze elektrycznej znajdziesz w tym wpisie - budowa gitary elektrycznej.


Gatunek muzyczny:

Gitarę wybieramy również pod względem kierunku muzycznego w jakim chcemy się poruszać a prościej pisząc to jaki gatunek muzyczny chcemy grać, jest to o tyle ważne że każda z wyżej wymienionych gitar posiada swój własny charakter brzmieniowy.

Na gitarze klasycznej i akustycznej nie zagramy rocka czy metalu do tego jest potrzebna gitara elektryczna oraz wzmacniacz gitarowy ale na początek nauki gry gitara klasyczna i akustyczna może być w zupełności wystarczająca a dopiero na późniejszym etapie zdecydujemy w którą stronę iść.

Osobiście zalecam naukę gry od gitary akustycznej jest ona łatwo dostępna, wygodna i nie droga w zupełności wystarczająca by nauczyć się podstaw gry i obyć z instrumentem, przy tym wyrabiając sobie opuszki palców ale oczywiście nie jest to zasadą i można zacząć naukę od każdej gitary.

Regulacja gitary:

Każda z wyżej wymienionych gitar powinna być odpowiednio wyregulowana by grało się na niej wygodnie, komfortowo i żeby dobrze stroiła, dlatego tuż po kupnie gitary warto poprosić kogoś kto ma już doświadczenie bądź skorzystać z usługi lutnika by wyregulować instrument.

Regulacji podlega przeważnie ustawienie odpowiedniej akcji strun czyli ich wysokości nad progami, regulacja krzywizny gryfu, ustawienie menzury oraz przeważnie wymiany strun na nowe, są to czynności niezbędne by gitara dobrze brzmiała i stroiła.





Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz