niedziela, 7 marca 2021

Wpływ temperatur i wilgotności powietrza na gitarę

Wilgotność powietrza a gitara

Wszystkie instrumenty strunowe a w szczególności gitary są w pewnym sensie podatne na zmiany temperatur oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniach w których się znajdują. Gitara zbudowana jest głównie z drewna oraz wielu części wykonanych z różnych stopów metali to właśnie dlatego zmiany temperatur oraz wilgotności powietrza niekorzystnie wpływają na ten instrument.

Zmiany temperatur:

Na pewno niejeden gitarzysta zauważył że kiedy przeniesiemy gitarę z pomieszczenia zimnego do pomieszczenia ciepłego, instrument od razu się rozstroi lub przestaje stabilnie trzymać strój, dzieje się tak dlatego że taka zmiana temperatury być może nie wielka ale wpływa niekorzystanie na struny oraz na całą gitarę.

Zmiany i skoki temperatury mogą również wpływać na pręt regulacyjny znajdujący się w gryfie i czasem gitara która będzie znajdować się dłużej np. w zimnym pomieszczeniu będzie wymagać ponownej regulacji pręta napinającego gryf.

W okresie zimowym kiedy mamy włączone kaloryfery pamiętajmy również aby gitary nie stawiać z byt blisko kaloryferów, gdyż wysoka temperatura również ma negatywny wpływ na gitarę, dlatego instrument warto trzymać gdzieś z dala od kaloryferów, grzejników itp. a gitarę najlepiej trzymać w optymalnej w miarę możliwości stałej temperaturze powietrza.

Wilgotność powietrza:

Wilgotność powietrza ma również negatywny wpływ na instrumenty strunowe a szczególnie gitary. Często problem ten pojawia się w okresie zimowym gdy mamy włączone grzejniki gdyż wtedy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche a to negatywnie wpływa na wszystkie gitary.

Do pomiaru wilgotności powietrza służy wilgotnościomierz o fachowej nazwie higrometr i warto zaopatrzyć się takie urządzenie, nie jest ono specjalnie drogie a pozwoli sprawdzić wilgotność a często również temperaturę powietrza w dowolnym pomieszczeniu.

Higrometr a gitara, Wilgotnościomierz

Jaka wilgotność powietrza:

Optymalną wilgotnością powietrza w pomieszczeniach jest utrzymanie wilgotności na poziomie 50 -55%. Przy takiej wilgotności powietrza dobrze się oddycha a utrzymanie takiego poziomu wilgotności ma korzystny wpływ na wszystkie gitary. Poziom ten może być nieco niższy gdyż często w okresie zimowym grzewczym ciężko jest nawilżyć powietrze do tych ponad 50% wilgotności, dlatego również mniejsze wartości np. 45% też będą wystarczające.

Gdy powietrze w pomieszczeniach będzie zbyt suche, gitara zacznie się rozstrajać a gryf z pewnością będzie trzeba częściej regulować ale niestety to nie jedyne negatywne skutki ponieważ zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa na drewno które szybciej wysycha i może doprowadzić nawet uszkodzeń, wyskakiwania progów z podstrunnicy oraz odkształcania, dlatego ważnym jest utrzymanie względnie optymalnej i stałej wilgotności powietrza.

Jak nawilżać powietrze:

Aby podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniach można spróbować namaczać np. ręcznik i zwilżony położyć na kaloryfer. Do nawilżania służą również profesjonalne nawilżacze które nie są jakoś bardzo drogie a są bardzo praktyczne i pozwalają utrzymać optymalną i stabilną wilgotność powietrza, warto się w taki nawilżacz zaopatrzyć

Podsumowanie:

Tak więc zmiany temperatur oraz wilgotności powietrza mają niestety bardzo negatywny wpływ na wszystkie instrumenty strunowe a w szczególności na gitary, problem ten pojawia się często w okresie zimowym kiedy mamy załączone grzejniki, dlatego warto oczywiście w miarę swoich możliwości gitary trzymać w optymalnej stałej temperaturze oraz odpowiedniej wilgotności powietrza.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz