piątek, 17 marca 2017

Lag Tramontane T200ACE


Lag Tramontane T200ACE to gitara elektroakustyczna z serii gitar Stage Range tego producenta. Gitary z tej serii cechuje charakterystyczny nie przeciętny design bardzo dobre materiały użyte podczas produkcji a głównie rodzaj drewna oraz wysoka jakość wykonania instrumentu a wszystko to przekłada się na walory akustyczne.

Wszystkie gitary elektroakustyczne i akustyczne z serii Tramontane Stage Range posiadają wierzchnią płytę górną wykonaną z litego kawałka drewna Cedru, boki oraz spód i gryf są wykonane z mahoniu a podstrunnica jest z drewna palisandru i tak również jest w przypadku Tramontane T200ACE.

Gitarę tą cechuje oryginalny kształt zwany grand auditorium to kształt z wycięciem cutaway pozwalający na wygodny i bezproblemowy dostęp do wyższych pozycji gryfu. Płyta wierzchnia oraz płyta dolna nie są idealnie płaskie a są delikatnie uwypuklone co sprawia że bardzo wygodnie trzyma się ten instrument na kolanach.

Specyfikacja:

Płyta wierzchnia - cedr.

Boki, spód oraz gryf - mahoń.

Podstrunnica - indonezyjski palisander.

Mostek - indonezyjski palisander

Siodełko oraz podstrunnik - grafitowe (graphtech).

Maszynki, stroiki - dedykowane Lag (bardzo dobrej jakości klucze olejowe)

Elektronika - preamp Studio Lag Plus z tunerem + przetwornik piezoelektryczny zastosowany pod podstrunnikiem.

Czarny binding wokół płyty wierzchniej i tylnej.

Wykonanie Lag Tramontane T200ACE:

Wykonanie tej gitary jest na bardzo wysokim poziomie jeżeli chodzi o jakość, gitara jest bardzo precyzyjnie i szczegółowo dopracowana oraz bardzo dokładnie wykończona z dbałością o szczegóły ale z zachowaniem pewnego "surowego" wyglądu co bardzo akurat mi się podoba.

W moim egzemplarzu progi były bardzo równo nabite oraz dobrze wykończone tak jak przystało na gitarę z tej półki cenowej. Gitara wykończona jest na taki pół matowy lakier co dodaje jej jeszcze bardziej surowego wyglądu.

Profil gryfu jest bardzo wygodny, wąski i smukły przyjemnie leży w dłoni, gryf na początku jest matowy prawdopodobnie ze względu na lakierowanie wodnym lakierem ale z biegiem czasu staje się śliski jak szkło.


Klucze/stroiki:

Gitara posiada dedykowane klucze producenta są to stroiki olejowe ale nakładki którymi kręcimy w celu nastrojenia instrumentu tzw. motylki wykonane są z tworzywa bądź plastiku ale jest to bardzo dobrej jakości tworzywo, użytkując tą gitarę przez okres kilku lat nigdy się nie zdarzyło żeby pękły lub się uszkodziły.

Klucze są wykonane bardzo precyzyjnie i stabilnie trzymają strój.


Przedwzmacniacz:

W gitarze zamontowany jest przedwzmacniacz Studio Lag Plus w którym znajdziemy, pokrętło głośności, pokrętło tonów, przełącznik pomiędzy charakterystyką brzmieniową 1-5 wariantów oraz stroik co bardzo się przydaje i jest po prostu wygodne, możliwość włączenia i wyłączenia tunera co pozwala oszczędzać baterię oraz bypass.

Bardzo fajny prosty i funkcjonalny przedwzmacniacz z tunerem co jest niezwykle wygodne i przydatne z praktycznego punktu widzenia ponieważ nie trzeba korzystać z zewnętrznych stroików np. takich na klips.

Sam przedwzmacniacz wraz z przetwornikiem piezoelektrycznym znajdującym się pod podstrunnikiem bardzo dobrze działa po podłączeniu do wzmacniacza a gitara jest prawidłowo nagłośniona gra bardzo czysto i głośno choć wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem był by mały mikrofon zamontowany w pudle rezonansowym to nie jest to wymagane.

Brzmienie:

Lag bardzo postarał się w tym kierunku produkując ten model gitary, brzmienie bardzo zrównoważone z przewagą wyższych pasm, zastosowane grafitowe siodełko oraz podstrunnik odgrywają również bardzo dużą rolę w tym kierunku w połączeniu z płytą wierzchnią z litego kawałka drewna Cedru wiosło brzmi naprawdę bardzo dobrze.

Jak na pudło rezonansowe średniej wielkości Lag brzmi bardzo głośno i wyraziście, szczególnie wtedy kiedy mamy założony nowy komplet strun na które ta gitara bardzo reaguje brzmieniowo tj na różnych strunach brzmi nieco inaczej.

Strojenie instrumentu można przeprowadzić wraz z włączonym stroikiem i przebiega bez najmniejszych problemów. Gitara ma fabrycznie ustawioną menzurę w moim egzemplarzu menzura była ustawiona wręcz idealnie. Instrument bardzo dobrze stroi we wszystkich pozycjach na gryfie.

Lag Tramontane, gitara akustyczna

Regulacja:

Gitarę kupiłem jako nową ale wymagała ona obniżenia akcji strun poprzez szlifowanie podstrunnika oraz pogłębienie minimalnie szczelin w siodełku i wymagała porządnej regulacji pręta napinającego gryf. Po wyregulowaniu oraz założeniu nowych strun gra stała się wygodna i komfortowa tak jak przystało na gitarę z tej półki cenowej.

Z biegiem czasu zdecydowałem się do nie wykonać podstrunnik ze stali nierdzewnej, ten podstrunnik znajduje się w niej do dziś i raczej zostaje dożywotnio a na pewno tak długo jak będę tą gitarę posiadać. O tym jak wykonałem podstrunnik ze stali nierdzewnej pisałem w tym wpisie - podstrunnik ze stali nierdzewnej.

Podsumowanie:

Gitara Lag Tramontane T200ACE to bardzo dobry instrument elektroakustyczny z wieloma moim zdaniem zaletami pod względem wizualnym, jakościowym oraz brzmieniowym i szczerze pisząc chyba nie dopatrzyłem się w niej jakiś wad co mało kiedy jest spotykane.

W tej cenie można tylko polecać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz