sobota, 25 września 2021

Jakie wybrać progi

 Progi w gitarze

Progi to mały ale ważny element konstrukcyjny znajdujący się na podstrunnicy w prawie każdej gitarze gdyż to właśnie do progów dociskamy struny podczas gry a za tym idzie wygoda i komfort ale również poprawne wydobywanie dźwięków oraz strojenie gitary w każdej pozycji na gryfie.

Progi klasyczne w prawie każdej gitarze po pewnym czasie eksploatacji ulegają zużyciu, powstają w nich wgłębienia a korona progów robi się płaska co uniemożliwia poprawne strojenie oraz powoduje dyskomfort podczas gry.

W takim przypadku należy wykonać szlif progów aby przywrócić ich korony do odpowiedniego stanu. Taki szlif można wykonać dwa, trzy czasem może cztery razy a gdy progi staną się za niskie pozostaje ich wymiana na nowe.

O tym jak szlifować progi pisałem w tym wpisie - szlif progów.

Rodzai progów jest dość sporo a różnią się one stopem oraz rodzajem materiału z jakiego się je wykonuje ale również swoimi wymiarami są progi niskie i wąskie a są progi wysokie i szerokie. Wiele producentów popularnych marek stosuje w swoich gitarach określony typ oraz wymiary progów.

O rodzajach progów oraz jak mierzyć progi pisałem w tym artykule - rodzaje progów w gitarze.

Kiedy jednak decydujemy się na wymianę progów w naszej gitarze warto rozważyć kilka kwestii pod względem ich wyboru gdyż do prawie każdej gitary możemy wstawić każdy rodzaj progów pod względem stopu z jakiego się je produkuje ale również o różnych wymiarach.

W niniejszym wpisie temat związany z kwestią jakie progi będą odpowiednie czyli jakie progi wybrać kiedy dochodzi do ich wymiany oraz na co można zwrócić uwagę dokonując odpowiedniego wyboru.

Jakie wybrać progi:

Progi można wymienić kierując się tym jakie progi były oryginalnie zainstalowane w naszej gitarze pod względem stopu z jakiego były wyprodukowane oraz ich wymiarów oczywiście o ile oryginalne progi nam pasowały i nie chcemy dokonywać modyfikacji.

Rodzaj progów jakie został zastosowany fabrycznie w konkretnej gitarze zawsze można sprawdzić w specyfikacji gitary np. na stronie danego producenta a wymiary progów czyli ich szerokość i wysokość można zmierzyć suwmiarką - o tym jak zmierzyć progi pisałem w tym wpisie - rodzaje progów. Jeżeli jednak progi są bardzo zużyte i nie pozwalają na dokonanie pomiaru można zasięgnąć informacji w specyfikacji konkretnej gitary.

Jeżeli znów w specyfikacji nie znajdziemy takich informacji zawsze można poprosić sprzedawcę w sklepie muzycznym aby zmierzył wymiary progów w nowej takiej samej gitarze w jakiej chcemy wymienić progi - sprzedawca poda nam takie informacje.

No dobrze ale co w przypadku kiedy chcemy dokonać zmian i przy okazji wymiany progów, dobrać takie które będą dla nas bardziej odpowiednie niż te oryginalne, gdyż możliwość zmiany zawsze istnieje podczas wymiany i warto z tego skorzystać.

Czym się kierować wybierając odpowiednie progi:

Kwestia wyboru odpowiednich progów jest kwestią bardzo indywidualną dlatego że jedni gitarzyści wolą progi płaskie i wąskie (small) inni znów szerokie i wysokie (jumbo) a jeszcze inni progi średnie - (medium). W różnych gitarach montuje się progi różnych rodzai oraz o różnych wymiarach, należy również na to zwrócić uwagę podczas np. kupna gitary i sprawdzić jakie progi będą nam bardziej pasowały.

Kierując się wyborem dobrania nowych progów, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie czy stare progi na których graliśmy nam odpowiadały, jeżeli nie to kolejną kwestią rozważeń jest to w jakim kierunku chcemy dokonać zmiany tj. czy wolimy progi szersze i niższe czy może węższe i wysokie a może nie odpowiadała nam tylko sama wysokość progu i potrzebujemy np. wyższe aby opuszkami nie dotykać podstrunnicy podczas gry.


Są jednak pewne wytyczne które można wziąć pod uwagę:

1. Niskie progi są lepsze do gry rytmicznej oraz akordowej, gra się łatwiej i czyściej.

2. Wysokie progi są lepsze do gry solowej, podciągania strun oraz wszelakich bendów.

3. Progi średnie są teoretycznie dobre do wszystkiego.

Progi węższe poprawiają poprawne wydobywanie dźwięków oraz powodują że gitara nieco lepiej będzie stroiła w pozycjach na gryfie oczywiście gitara z progami szerszymi np. jumbo również będzie poprawnie stroiła więc czasem ta minimalna różnica może nie być zauważalna.

Progi niższe i wąskie często stosuje się w gitarach klasycznych oraz akustycznych znów progi nieco wyższe i szersze stosuje się w gitarach elektrycznych. Często stosowanymi progami w różnych gitarach są progi średnie.

W gitarach tzw. wyścigowych często stosuje się progi szerokie i wysokie często ma to zastosowanie w gitarach Ibanez gdzie stosuje się progi jumbo. Są one dobre do gry technicznej i szybkiej. Jednak mogą powodować problemy ze strojeniem w pozycjach. Zaletą tych progów jest ich twardość i wytrzymałość.

Gitarzyści jednak chętnie zamieniają progi jumbo czyli szerokie i wysokie na progi o średnich wymiarach gdyż progi o średnich wymiarach bądź nieco węższe niż jumbo wpływają korzystnie na strojenie w pozycjach na gryfie a różnica wymiarów nie jest aż tak duża.

Wybierając nowe progi do swojej gitary warto również zwrócić uwagę na twardość gdyż twardsze progi np. z zawartością 18% niklu będą mniej się zużywały niż progi z zawartością niklu 12%. Progi z większą ilością niklu będą nieco twardsze a tym mniej podatne na zużycie.

Czasem warto rozważyć wymianę progów na progi ze stali nierdzewnej, nie należą one do tanich ale za to ich podatność na zużycie jest bardzo mała, prawdopodobnie wymiana na progi ze stali nierdzewnej będzie wykonana tylko raz a dożywotnio, zaletą progów ze stali nierdzewnej jest również to że nie trzeba wykonywać ich szlifu.

Więcej informacji o progach ze stali nierdzewnej znajdziecie w tym wpisie - progi ze stali nierdzewnej.

Podsumowanie:

Tak więc wybór odpowiednich progów do swojej gitary nie jest kwestią łatwą gdyż rodzai progów jest bardzo dużo i każdy gitarzysta powinien do tej kwestii podejść indywidualnie, kierując się swoimi oczekiwaniami oraz preferencjami.

Czytaj również:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz