sobota, 17 kwietnia 2021

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną - poradnik


Kupując gitarę akustyczną być może pierwszą a być może którąś już z kolei nieraz zastanawiamy się na co zwrócić uwagę żeby nasz wybór był trafiony a zakup udany aby gitara długo i bezawaryjnie nam służyła, dobrze brzmiała i prawidłowo stroiła a mnogość i różnorodność gitar na rynku muzycznym wcale nam tego nie ułatwia.

W niniejszym wpisie poradnik na co zwrócić uwagę podczas zakupu gitary akustycznej ale dotyczy to również gitary klasycznej oraz w pewnym zakresie również elektrycznej. Tak więc którym rzeczą najlepiej się przyjrzeć byśmy byli z zakupu zadowoleni a gitara dobrze grała i długo nam służyła.

O tym jak zbudowana jest gitara akustyczna pisałem w tym wpisie - budowa gitary akustycznej.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna gitary akustycznej:

Brzmienie:

Brzmienie to jedna z ważniejszych kwestii gdyż to właśnie samo brzmienie ma nam się po prostu podobać i nam odpowiadać a każda gitara brzmi inaczej, dlatego brzmienie jest kwestią indywidualną pod względem upodobań konkretnej osoby ale również zależne od rodzaju drewna oraz kształtu i wielkości pudła rezonansowego.

Dlatego ważnym jest ogranie gitary oraz chociaż minimalne zapoznanie się z jej brzmieniem. Jeżeli jesteśmy początkującymi to zawsze warto poprosić o pomoc kogoś kto ma już doświadczenie, może to być kolega lub sprzedawca w sklepie muzycznym a czasem pomocne są nawet opinie innych użytkowników w zakresie konkretnego modelu gitary która nas interesuje.

Płyta wierzchnia:

Płyta wierzchnia i rodzaj zastosowanego drewna - płyta wierzchnia to bardzo ważny element gitary, ważne by była z litego drewna wtedy brzmienie będzie najlepsze, ważne aby nie była ze sklejki. W gitarach które są tylko lakierowane lakierem bezbarwnym można to sprawdzić przyglądając się brzegom wokół otworu rezonansowego, jeżeli płyta będzie ze sklejki to na krawędzi będą widoczne jej warstwy.

Przed zakupem warto poszukać specyfikacji konkretnego rodzaju i modelu gitary i dokładnie sprawdzić z jakiego rodzaju drewna dany model jest produkowany.

O rodzajach drewna z jakiego powstają gitary pisałem w tym wpisie - rodzaje drewna do produkcji gitar.

Pudło rezonansowe:

Pudło rezonansowe to również bardzo ważna kwestia występują one o różnych kształtach oraz różnej wielkości im większe pudło rezonansowe tym dłuższe wybrzmiewanie gitary a gitara głośniejsza. Warto zwrócić uwagę czy pudło posiada "wycięcie" (cutaway) ułatwiające dostęp do wyższych pozycji gryfu.

Wnętrze pudła rezonansowego - warto zajrzeć do środka pudła rezonansowego, przyjrzeć się czy wszystkie listewki są na swoim miejscu czy nie odklejają się od płyty wierzchniej oraz czy są równomiernie oszlifowane.

Progi:

Dobrze nabite i wykończone progi to podstawa do wygody i komfortu gry, warto przyjrzeć się progom nieco dokładniej czy są dobrze nabite i wykończone na brzegach podstrunnicy aby nie podrażniały dłoni, warto "przejechać" delikatnie ręką po brzegach podstrunnicy - powinno być gładko i bez zadziorów.

Warto przepatrzeć progi "okiem" od strony mostka wzdłuż podstrunnicy pod światło czy wszystkie progi idealnie zlewają się w jedną taflę. Warto sprawdzić czy nie ma większych szczelin pomiędzy progiem a podstrunnicą.

Więcej szczegółowych informacji na co zwrócić uwagę przy progach pisałem w tym wpisie - progi na co zwrócić uwagę.


Gryf:

Gryf zwany chwytnią to bardzo ważna rzecz, musi być idealnie prosty, można to przeć tak na "oko" patrząc od strony ostatniego progu wzdłużnie brzegiem podstrunnicy aż do siodełka, gryf może być minimalnie wklęsły w środku po kupnie gitary i tak prawdopodobnie trzeba go będzie wyregulować prętem który znajduje się w gryfie - jak wyregulować gryf w gitarze.

Gryf nie powinien być skręcony na boki ani zwichrowany.

Są różne profile gryfu, są gryfy węższe i szersze, cieńsze i grubsze dlatego ważnym jest dopasować gryf pod względem własnych preferencji najlepiej ogrywając gitary i dopasowując do własnej dłoni. Czasem wystarczy chwycić dłonią sam gryf by już wiedzieć czy będzie dla na nas odpowiedni czy też nie.

Menzura:

W gitarach akustycznych menzura raczej nie wymaga dodatkowych regulacji ponieważ jest ustawiona fabrycznie ale może się zdarzyć że nie będzie poprawnie ustawiona, można to oczywiście w pewnych niewielkich granicach skorygować ale menzura musi się zgadzać gdyż inaczej gitara nie będzie dobrze stroić.

Menzurę sprawdzamy przy nastrojonej gitarze do stroika uderzając pustą strunę - każdą z osobna oraz przyciskając na 12 progu - każdą z osobna, po przyciśnięciu na 12 progu dźwięk powinien być taki sam jak dźwięk pustej struny ale oddalony o oktawę, warto to również sprawdzić a tym bardziej kiedy kupujemy droższy instrument.

Mostek:

W gitarach akustycznych może się zdarzyć że mostek będzie się odklejał od pudła rezonansowego to się czasem zdarza. W niektórych gitarach mostki są przykręcone na dwóch śrubach do wierzchniej płyty pudła rezonansowego warto na to zwrócić uwagę, gdyż jest to bardzo dobre rozwiązanie aby mostek się nie odklejał.


W przypadku kiedy mostek się odklei np. po jakimś czasie, bardzo prosto można to naprawić, każdy lutnik za niewielką opłatą przyklei mostek lub na życzenie przykręci na dwie śruby, można to również zrobić samemu.

Stroiki/maszynki:

Warto zwrócić na rodzaj zastosowanych kluczy gdyż dobrej jakości stroiki pozwalają na utrzymanie stabilnego stroju co w gitarze akustycznej jest bardzo ważną rzeczą, oczywiście dotyczy to również innych gitar.

Stroiki zawsze można wymienić na takie lepszej jakości.

Siodełko i podstrunnik:

W różnych gitarach stosuje się różne siodełka i różne podstrunniki bywają takie z plastiku, bywają z tworzyw sztucznych, grafitowe, kościane a nawet mosiężne. Z pewnością lepsze brzmienie uzyskamy z siodełkiem kościanym, grafitowym i mosiężnym niż z plastikowym.

Więcej informacji o rodzajach siodełek w tym poradniku - rodzaje siodełek w gitarze.

Znów podstrunnik prawie zawsze można wymienić w gitarze akustycznej na taki lepszej jakości i nie stanowi to jakiegoś większego kosztu a wymiana jest bardzo prosta gdyż wystarczy wyjąć stary i włożyć nowy. Czasem wymaga to dodatkowych czynności gdy trzeba przeszlifować podstrunnik na odpowiednią jego wysokość - czytaj akcja strun w gitarze.

Akcja strun:

Akcja strun to wysokość strun nad progami, akcja strun nie powinna być ani za wysoka bo będzie się źle grać ani za niska bo struny będą obijać się o progi, często w nowych gitarach akcja strun jest nieco wyższa i wymaga to ustawienia oraz skorygowania, głównie szlifując podstrunnik znajdujący się w mostku na odpowiednią wysokość.

Prawidłowa akcja strun w gitarze.

Wygoda:

Gitara powinna być wygodna a grać się względnie lekko bez wkładania większego wysiłku, są gitary które od razu nam przypasują, są takie do których musimy się przyzwyczaić a są takie które nie będą nam odpowiadać, jest to kwestia indywidualna.

Gitara elektroakustyczna:

Jeżeli zdecydujemy się na kupno gitary elektroakustycznej to warto zwrócić uwagę na sam preamp aby posiadał wbudowany tuner/stroik to bardzo funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie gdyż nie będziemy musieli korzystać z zewnętrznego stroika.

Warto również zwrócić uwagę w jaki sposób gitara jest nagłośniona czy jest to przetwornik piezoelektryczny czy mikrofon znajdujący się w pudle rezonansowym a może zastosowane są oby dwa rozwiązania co również w niektórych gitarach ma miejsce.

Regulacja:

Prawie każda gitara po zakupie wymaga wymiany strun oraz podstawowych regulacji takich jak:

Ustawienie akcji strun.

Regulacja krzywizny gryfu.

Wyregulowanie menzury.

Czynności te nie są bardzo skomplikowanymi czynnościami i można samemu to zrobić bazując np. na poradnikach z niniejszego bloga lub innych ale jeżeli sprawi nam to kłopot to warto udać się do fachowca lutnika lub kogoś kto ma już doświadczenie.

Jak ustawić niską akcję strun w gitarze akustycznej.

Podsumowanie:

Zwrócenie uwagi podczas kupna gitary na tych kilka wymienionych wyżej rzeczy pozwoli niemal każdemu wybrać odpowiedni w pełni sprawy i dobrze strojący instrument bez wad. Choć czasem może się zdarzyć że jakieś niedoskonałości wyjdą dopiero podczas eksploatacji gitary to są one  przeważnie zawsze do skorygowania.

Budowa gitary akustycznej.

Gitara nowa czy używana.

Jaka gitara na początek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz