czwartek, 8 października 2020

Docisk strun w gitarze

Docisk strun w gitarze

Docisk strun w gitarze potocznie zwany "drzewkiem lub belką" to mały stalowy element znajdujący się na główce gitary. Ten mały element jak sama nazwa wskazuje odpowiada za dociśnięcie strun do główki gitary w odpowiedniej wysokości oraz pod odpowiednim kątem aby wyrównać kąt nachylenia strun na główce gitary.

Docisk strun pomaga również w utrzymaniu stabilnego oraz prawidłowego stroju, wpływa na odpowiednie naprężenie struny na główce gitary oraz jej prawidłowe przyleganie do siodełka, gdyż szczeliny na struny w siodełku nie są płaskie a struna od siodełka do kluczy przylega pod odpowiednim kątem. Dociski eliminują również efekt brzęczenia gdyż nieco napinają strunę.


Docisk strun może obejmować wszystkie struny jedną podłużną belką tuż za siodełkiem jest to charakterystyczne dla gitar elektrycznych Ibaneza czy ESP ale może dociskać tylko niektóre struny a przeważnie dwie najcieńsze czyli E i B jest to charakterystyczne dla gitar Fender Stratocaster.

Docisk strun w gitarze

Dla których strun stosujemy docisk:

Docisk wszystkich strun tzw. belką dociskową stosuje się tuż za siodełkiem ten rodzaj docisku charakterystyczny jest dla gitar Ibaneza, Jacksona czy ESP głównie gitar z zastosowanymi mostami ruchomymi typu Floyd Rose

Zadaniem docisku belkowego jest dociśnięcie wszystkich strun do siodełka gitary i wyrównanie kąta nachylenia wszystkich strun na główce gitary.

Docisk strun w gitarze


Docisk strun pojedynczych stosuje się zawsze w parach dla strun E i B oraz czasem również dla strun G i D. Dla strun basowych E i A nie stosuje się docisków gdyż klucze tych strun są bardzo blisko siodełka stąd nie jest koniecznym zastosowanie docisków a odpowiedni kąt oraz przyleganie tych strun do siodełka uzyskamy poprzez samo nawinięcie struny na klucz.

Docisk strun w gitarze

Jakie wyróżniamy rodzaje docisków:

Jeżeli chodzi o docisk belkowy to jest tylko jeden rodzaj o kształcie podłużnej belki lekko ugiętej na boki od spodu oraz z dwoma otworami na wkręty którymi mocujemy belką do główki gitary.

Pojedyncze dociski tzw. drzewka stosuje się na dwie struny, jest kilka rodzai tych docisków:

- Zwykłe sztywne drzewka

- Docisk rolkowy

- Docisk okrągły

Dociski rolkowe posiadają obracany trzpień na którym opiera się struna, ten rodzaj docisku ma za zadanie minimalizować tarcie strun podczas strojenia są to bardzo dobre dociski charakterystyczne dla gitar typu Fender Stratocaster oraz Telecaster. Dociski rolkowe są bardzo estetyczne i dobrze się prezentują.

Dociski strun w gitarze


Docisk strun

Docisk strun okrągły:

Docisk okrągły często ma zastosowanie w gitarach basowych ale również jest montowany w gitarach typu Fender Stratocaster czy Telecaster. Docisk okrągły stosuje się przeważnie tylko na jedną parę strun ale można go zastosować również na dwie pary strun aby bardziej dokładnie wyrównać kąt nachylenia strun.

Jaki docisk strun


Okrągły rodzaj docisku strun, posiada dwa wgłębienia w których przebiega struna i jest przykręcony jednym wkrętem do główki gitary. Docisk okrągły to również zalety estetyczne gdyż dobrze się prezentuje.

Jaka wysokość docisku jest prawidłowa:

Dociski posiadają swoje dystanse są to malutkie tulejki przez które przebiega śrubka którą drzewko jest dokręcone do główki gitary. Dla strun E i B stosuje się większy docisk z uwagi na to że struny te mają większą długość od siodełka do klucza. Dla strun G i D docisk może być mniejszy ale jest to też zależne od miejsca na główce gitary w którym jest przykręcony.

Drzewka rolkowe są produkowane na odpowiedni wymiar, jeżeli jednak posiadamy dwa takiej samej wysokości to można jeden nieco zeszlifować od spodu tak aby struna E i B była nieco niżej. Tak aby uzyskać równy kąt nachylenia wszystkich strun.

Ważne:

Siła docisku czyli dokręcenia jest zależna od tego jak struna oprze się w siodełku, dotyczy to wszystkich rodzai docisków. Należy pamiętać aby docisk nie był zbyt mocny ponieważ wtedy struna w siodełku uniesie się do góry od strony progów i gitara nie będzie poprawnie stroić co przełoży się również na nieprawidłową menzurę.

Jeżeli docisk będzie zbyt słaby to struna uniesie się do góry w siodełku od strony kluczy i jest to również niepoprawne. Struna w siodełku musi być równo oparta w szczelinie na całej jej długości. Siłę docisku należy pod tym względem odpowiednio wyregulować tak jak na zdjęciu poniżej.

Jak wyregulować docisk strun

Podsumowanie:

Ten mały stalowy element jakim jest docisk strun jest ważnym elementem gitar głównie elektrycznych, zastosowanie go wpływa na poprawne strojenie, stabilność stroju oraz menzurę. Po za tym dociski eliminują efekt brzęczenia gdyż dodatkowo napinają nieco struny. Odpowiednio wyregulowane drzewko dobrze ułoży strunę w siodełku co wpłynie pozytywnie również na samo brzmienie.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz