niedziela, 29 sierpnia 2021

Kostki gitarowe z kamienia naturalnego

Kamienne kostki gitarowe

Kostki gitarowe to tak zwane potocznie przez gitarzystów, piórka czy pazurki są one nie zawsze ale bardzo często niezbędnym elementem prawie każdego gitarzysty i każdy gitarzysta o tym wie. Choć można oczywiście grać na gitarze samymi palcami to jednak większość gatunków muzycznych granych na gitarze wymaga obowiązkowego posiadania kostki.

Kostki gitarowe w dzisiejszych czasach wykonuje się z przeróżnych i wielu materiałów takich jak plastik, akryl, różnego rodzaju tworzywa sztuczne oraz stosuje się ich przeróżne mieszanki, piórka produkuje się również drewna, stali a nawet z kamienia.

I choć niegdyś piórka były produkowane w jednym bądź dwóch rodzajach kształtów to dziś mnogość ich gabarytów, kształtów oraz grubości jest tak dużo że trudno było by je wszystkie zliczyć. Więcej informacji na temat samych kostek gitarowych materiałów z jakich się je wykonuje, grubości oraz kształtów znajdziecie w tym wpisie - kostki gitarowe.

Niniejszy wpis będzie jednak dotyczyć tylko i wyłącznie kostek gitarowych wykonanych z kamienia naturalnego - no właśnie... ponieważ temat kostek wykonanych z kamienia jest nieco mniej znany wśród gitarzystów szczególnie u nas w Polsce to uważam że warto ten temat poruszyć oraz nieco więcej o tych kostkach napisać.

Pomysł na ten wpis zrodził się już jakiś dłuższy czas temu ale jakoś nie mogłem się do tego zabrać... a uważam że warto ten temat rozszerzyć tym bardziej ze jakiś czas temu sam wziąłem się do pracy i produkcji swoich własnych kostek gitarowych wykonanych z kamienia a od pewnego czasu do samej gry stosuję tylko kostki kamienne tak więc posiadam z nimi już pewne osobiste doświadczenie.

Moje niektóre prace związane z kostkami które sam od jakiegoś czasu wykonuje z kamienia naturalnego możesz znaleźć na Instagramie pod tym linkiem - guitar magz. Niektóre moje prace związane z kostkami znajdziecie również na tym hostingu zdjęć - imgbb guitar magz.

Koski gitarowe z kamienia naturalnego:

Z jakiego rodzaju kamienia wykonuje się kostki:

Kostki gitarowe można teoretycznie wykonać z prawie z każdego rodzaju kamienia, może to być kamień polny, otoczak, krzemień, kwarc, piaskowiec czy granit lub jaki kol wiek inny kamień popularnie znany i często spotykany na polach, w rzekach czy w różnego rodzaju wykopach. Dobrze jeżeli taki kamień posiada strukturę którą po wytworzeniu kostki można porządnie wypolerować, gdyż matową kostką kamienną nie gra się zbyt dobrze ale oczywiście grać się da.

Napisałem że z "prawie: każdego kamienia gdyż nie wszystkie rodzaje kamienia się nadają do tego celu. Kamień posiada swoją twardość, kruchość, podatność na ścieranie, tak więc trudno grało by się kostką wykonaną np. z wapienia, której nie da się wypolerować a jej szorstkość i kruchość uniemożliwiła by grę.

Kostki gitarowe często i bardziej profesjonalnie wykonuje się również z kamieni półszlachetnych i szlachetnych takich jak, agat, jaspis czy malachit. Tego rodzaju kamienie są bardzo twarde i trwałe oraz często posiadają po obróbce przeróżną i pięknie prezentującą się oryginalną kolorystykę.


Grubość, kształt, gabaryty kostek wykonanych z kamienia:

W tym zakresie nie ma ograniczeń, produkuje się je o bardzo różnych kształtach, gabarytach oraz grubościach ale raczej z nastawieniem na grubsze ze względu na trudności w obróbce oraz ich trwałość w sensie takim że kostka kamienna bardzo cienka powiedzmy rzędu 1 mm grubości może być bardziej krucha niż kostka nieco grubsza 3 mm ale nie jest to oczywiście powiedziane a zależne jest to od rodzaju zastosowanego minerału oraz samej twardości kamienia, twardość minerałów określa się według skali Mohsa.

Jeżeli chodzi o gabaryty i kształt to ma to jedyne właściwości w zakresie komfortu gry tak jak przy wyborze zwykłej kostki. Jednemu gitarzyście gra się lepiej większą kostką a innemu mniejszą w tym zakresie każdy powinien podejść do tej kwestii indywidualnie. Produkcja kostek kamiennych pod tym względem nie różni się zbytnio od kostek tradycyjnych.

Brzmienie i gra kostkami wykonanymi z kamienia:

Na samym wstępie napiszę że jestem gitarzystą który chyba od zawsze gra bardzo twardymi i grubymi kostkami o grubości minimalnie 1.5 - 3 mm, dlatego pewnie stąd gra kostkami kamiennymi osobiście bardzo mi przypasowała co innemu gitarzyście może nie odpowiadać gdyż woli nieco cieńsze kostki.

Trochę podstawowych informacji:

Kostki kamienne nie są ciężkie, ktoś kiedyś gdzieś taką opinię napisał że " są bardzo ciężkie", jest to nie prawdą ponieważ kostki wykonane z kamienia nie wiele swoją wagą różnią się od kostek wykonanych z tworzyw sztucznych czy innych materiałów plastyko podobnych - no może minimalnie ale ja tego jakoś specjalnie nie odczułem. 

Chyba że chodzi o porównanie kostki wykonanej z kamienia o grubości np. 10 mm względem kostki wykonanej z tworzywa sztucznego w takim przypadku różnica może być odczuwalna. Warto zaznaczyć że kostki grube wykonane ze stali potrafią znacznie więcej ważyć niż kostki kamienne - to tak dla porównania i tutaj ta różnica może również być odczuwalna.

Gra kostkami z kamienia:

Kostki kamienne posiadają bardzo dobrą podatność na artykulację i choć są bardzo twarde co wynika z ich natury to są dość łagodne podczas gry i bardzo dobrze oraz płynnie ślizgają się po strunach, szczególnie takie dobrze wypolerowane. Brzmią raczej ciepło i bardzo precyzyjnie.

Zastosowany rodzaj kamienia pełni również pewien wachlarz brzmieniowy, nieco inaczej będzie brzmieć kostka wykonana z Agatu czy Malachitu czy Jasperu a nieco inaczej kostka wykonana z kamienia polnego, piaskowca czy kwarcu w zakresie brzmieniowym pewną rolę odgrywa również grubość oraz twardość kostki oraz jej wykończenie czyli "szpic" którym uderzamy w struny oraz odpowiednie zaokrąglenie krawędzi.

Z tego co sam zaobserwowałem podczas testów kostek kamiennych, kostka cieńsza będzie brzmieć bardziej "jasno" a kostka gruba bardziej "ciemno" a im twardszy kamień biorąc pod uwagę skalę Mohsa brzmienie staje się bardziej wyraźne i "szkliste". Jednak są to bardzo szczegółowe niuanse ale dla wprawnego muzyka oczywiście dające się usłyszeć.

Ogólnie rzecz biorąc kostki wykonane z kamienia dają dość unikalne brzmienie są bardzo charakterystyczne zupełnie inne niż kostki wykonane z tradycyjnych materiałów i na pewien sposób dają brzmienie bardzo oryginalne takie inne...

Warto zaznaczyć że kostkami wykonanymi z kamienia gra się nieco inaczej ale bardzo szybko można się przyzwyczaić. W moim odczuciu każdy gitarzysta powinien choć spróbować takich kostek do swojej gry, gdyż sam osobiście byłem na początku jakoś sceptycznie nastawiony do tego tematu to teraz chyba przez długie lata nie zamienię kamiennych kostek na żadne inne :-)

Poniżej kostki z kamienia naturalnego by GM.

Kamienne kostki gitarowe, Kostki do gitary z kamienia


Produkcja i cena kostek kamiennych:

Niestety kostki wykonane z kamienia są jednymi z najdroższych kostek a wynika to z bardzo trudnego i czasochłonnego sposobu ich obróbki, często ręcznej obróbki oraz posiadania odpowiednich narzędzi do tego celu przeznaczonych takich jak szlifierka z kamieniami o odpowiedniej gradacji czy tarcze diamentowe a bez odpowiednich narzędzi nie da się takiej kostki wykonać gdyż kamień jest bardzo twardy i trudny w obróbce.

Sam osobiście od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem produkcji takich kostek i wiem że bez odpowiednich narzędzi niestety się nie obejdzie. Kamień musi być cięty na szlifierce wodnej z odpowiednią tarczą diamentową.

Woda ma kluczowe znaczenie w tym procesie gdyż jest chłodziwem które powoduje że kamień nie pęknie oraz powoduje że podczas cięcia i obróbki nie wydobywa się szkodliwy kurz. Co prawda do produkcji kostek kamiennych nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia a wystarczy dobra szlifierka stołowa kilka rodzai kamienia do szlifowania oraz możliwość założenia odpowiedniej tarczy diamentowej do cięcia kamienia.

Cięcie i obróbka kamienia jest procesem bardzo trudnym, czasochłonnym wymagającym wprawy i doświadczenia tym bardziej biorąc pod uwagę małe gabaryty obróbki, dlatego własnie kostki gitarowe wykonane z kamienie nie należą do tanich.

Do procesu polerowania i wykończenia można zastosować papier ścierny np. wodny o różnej gradacji od grubszego do bardzo drobnego oraz pasty polerskie, np diamentowe a wykończenie i polerowanie to już ręczna praca ale są do tego celu specjalne urządzenia które polerują kostki kamienne na masową skalę gdyż ręczne polerowanie większej ilości było by dość czasochłonnym procesem.

Wady kostek kamiennych:

Moim zdaniem kostki kamienne nie posiadają jakiś większych wad ale mogą być kruche i czasami pękać a zależne jest to od rodzaju i twardości minerału z jakiego są wykonane oraz ich grubości. Na szczęście kostki kamienne nie pękają zbyt często a przeważnie są bardzo trwałe i raczej służą przez długie lata.

Kolejną "wadą" którą zaobserwowałem to że kostki kamienne nieco bardziej zużywają struny szczególnie te trzy basowe w miejscu ich uderzania kostką. Dzieje się tak dlatego że kostki kamienne są bardzo twarde i faktycznie mogą w tym miejscu trochę szybciej zużywać struny.

Oczywiście dla kogoś "wadą" może być ich twardość, grubość lub materiał z którego się je wykonuje oraz ich charakterystyczne brzmienie. Ale jest to kwestia bardzo indywidualna gdyż każdy gitarzysta powinien to dopasować pod względem swoich osobistych potrzeb i preferencji.




Podsumowanie:

Kostki kamienne są bardzo charakterystyczne, dają ciepłe i oryginalne brzmienie, gra się nimi całkiem przyjemnie i jak ktoś lubi grać twardymi kostkami to polecam spróbować tych wykonanych z kamienia naturalnego.

Kostki z kamienia nie są wszędzie dostępne, często nie kupimy ich w każdym sklepie muzycznym a bardziej w sklepach specjalizujących się w sprzedaży bądź produkcji tego typu kostek. Niestety kostki wykonane z kamienia nie należą do tanich ale wysoką cenę rekompensują swoim brzmieniem i nieraz przepięknym oryginalnych wyglądem.

Niebawem wpis o kostkach wykonanych z drewna.

Niebawem wpis jak tworzę kostki z kamienia.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz