niedziela, 23 lutego 2020

Klucze blokowane

Klucze blokowane

Każdy gitarzysta zapewne spotkał się z nieprawidłowo trzymającym strój instrumencie lub często rozstrajającym się gitarze co jest dość irytujące, gdyż odwraca uwagę od samej gry by dostroić instrument.

Dzieje się tak z wielu powodów takich jak temperatura powietrza, podciąganie strun czy częste używanie systemu tremolo bądź Floyd Rose i jest to jak najbardziej normalne. Problem pojawia się wtedy kiedy dzieje się tak zbyt często a my przez ciągłe dostrajanie instrumentu nie możemy się porządnie skupić na samej grze.

Na temat przyczyn niestabilnego trzymania stroju w gitarze pisałem w tym artykule - gdy gitara nie stroi.

Jeżeli jednak przyjrzymy się ów problemowi trochę bliżej, zauważymy że dość częstą przypadłością nie trzymania stroju w gitarze bywają same klucze, a konkretnie ich jakość oraz sposób nawinięcia struny na trzpień klucza.

Nawinięcie struny na klucz:

Na wstępie należy jednak przypomnieć, nawijając strunę starajmy się to robić dobrze, zdjęcie poniżej przedstawia prawidłowo nawiniętą struna na trzpień klasycznego klucza. Sama końcówka struny powinna być zaciśnięta pomiędzy zwojami w ten sposób struna nie będzie się luzować.


W niniejszym wpisie temat poświęcę jednak samym kluczom a konkretnie kluczom blokowanym. Co to są klucze blokowane, czy warto wymienić tradycyjne stroiki na blokowane, jakie są rodzaje kluczy blokowanych.

Co to są klucze (stroiki) blokowane:

Klucze blokowane to rodzaj kluczy w których po włożeniu struny zaciskamy ją w samym stroiku, specjalną śrubą znajdującą się np. pod kluczem, dzięki temu struna stabilnie "siedzi" dociśnięta w otworze trzpienia i nie ma możliwości aby się zluzowała. 

Dzięki temu znów patentowi po nastrojeniu instrumentu struna nie powinna się luzować a co za tym idzie rozstrajać się, tego typu klucze przynajmniej znacznie powinny zminimalizować tą przypadłość. Ponadto strun nie trzeba zawijać kilkukrotnie wokół trzpienia klucza jak ma to miejsce w klasycznych stroikach, gdyż po zaciśnięciu wystarczy jeden lub dwa obroty na kluczu.

Poniżej klucze blokowane nakrętką od spodu:

Klucze blokowane, Klucze blokowane gitara

Polecanym jest jednak nawinąć trochę więcej struny na trzpień ze względu na że po jej ewentualnym zerwaniu zawsze zostanie nam trochę zapasu na ponowne jej założenie, chyba że mamy od razu zapasowy komplet strun.

Jakie są rodzaje kluczy blokowanych:

Wyróżniamy kilka rodzai kluczy blokowanych:

1. Klucze blokowane od spodu - w tym rodzaju kluczy, strunę po jej włożeniu w otwór trzpienia, dokręcamy nakrętką znajdującą się od spodu klucza, nakrętkę dokręcimy palcami, tym sposobem zaciskamy stabilnie strunę w otworze. Ten rodzaj kluczy jest często stosowany przez takich producentów jak Schaller czy Fender. Jest to najbardziej popularny rodzaj kluczy blokowanych.

Klucze blokowane

Klucze blokowane


2. Klucze blokowane od góry - podobnie jak w kluczach blokowanych od spodu, ten rodzaj kluczy blokuje strunę w otworze trzpienia po jej włożeniu zaciskając śrubę u góry trzpienia, często do tego potrzebny jest mały śrubokręt lub np. moneta. Ten rodzaj kluczy często spotykanym jest w gitarach PRS.

3. Klucze blokowane automatycznie - w tym rodzaju kluczu po włożeniu struny w otwór trzpienia i zaczęciu nawijania, struna zaciska się automatycznie w otworze. Ten patent jest często stosowanym przez producentów takich jak Gotoh czy Grover. Ten wynalazek jest jednak trochę zastanawiający nie miałem nigdy z nim styczności.

4. Klucze blokowane z regulacją wysokości trzpienia - ten rodzaj kluczy posiada regulowaną wysokość trzpienia klucza, ma to zastosowanie w gitarach w których nie ma docisku strun. Regulując wysokość trzpienia ustawiamy i wyrównujemy odpowiedni kąt nachylenia strun. Tego typu klucze produkuje głównie Gotoh oraz Schaller.


Czy warto wymienić klasyczne stroiki na klucze blokowane:

W tej kwestii chyba nie ma kompromisu, uważam że warto wymienić klasyczne stroiki na klucze blokowane, z następujących powodów:

- Stabilność stroju to chyba najważniejsza zaleta tych kluczy i choć klasyczne np. olejowe stroiki też potrafią dobrze trzymać strój pod warunkiem że dobrze nawiniemy strunę na trzpień to warto iść w kierunku kluczy blokowanych, różnica jest bardzo zauważalna.

- Wygoda podczas wymiany zerwanej struny zajmuje dosłownie chwilę, jest to bardzo pomocne podczas gdy struna pęknie np. podczas grania koncertu a my nie dysponujemy drugim instrumentem. Wymiana całego kompletu strun zajmuje znacznie mniej czasu niż ma to miejsce w na kluczach klasycznych.

Cena:

W dzisiejszych czasach łatwość, mnogość odraz dostępność produktów nie sprawia najmniejszego problemu, tak jest również na rynku muzycznym. Klucze blokowane nie należą do tanich gdyż są droższe niż te tradycyjne ale rekompensują tą stratę ww. kwestiami stabilności trzymania stroju oraz wygodą użytkowania.

Najtańsze klucze blokowane to koszt około 100 złotych za komplet 6 kluczy, są to klucze mniej znanego producenta, przeważnie produkcji chińskiej. 

Klucze blokowane bardziej znanych producentów to koszt około 20 - 40 złotych za sztukę, wychodzi około 150 250 złotych za komplet 6 kluczy, warto rozważyć tą możliwość, gdyż zwykłe klasyczne klucze też są w podobnych cenach.

Klucze znanych i cenionych producentów takich jak na przykład Gotoh zaczynają się od 200 - 300 zł za 6 sztuk, w tej cenie są to co prawda niższe modele ale zawsze warto rozważyć tą opcję. Wyższe modele tego producenta zaczynają się od 400 złotych.

Klucze blokowane takich producentów jak Scheller czy Grover zaczynają się od 400 złotych w górę za komplet 6 kluczy no ale marka mówi sama za siebie to znani i cenieni producenci części gitarowych i nie tylko.

Podsumowanie:

Z pewnością warto zainteresować się kluczami blokowanymi a już na pewno wtedy kiedy i tak planujemy wymianę kluczy na nowe. Wydaje mi się że w każdej gitarze a nawet instrumentach z niższych półek, klucze blokowane stanowią świetną alternatywę dla kluczy klasycznych tym bardziej że cenowo każdy znajdzie coś dla siebie.

Klucze blokowane z pewnością poprawią stabilność stroju każdej gitary, jak również komfort i bezproblemową szybką wymianę strun. Klucze blokowane z regulowaną wysokością trzpienia, sprawdzą się w gitarach gdzie nie ma docisków strun.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz