środa, 7 października 2020

Zginarka do progów gitarowych

Zginarka do progów, Progi gitarowe, progi radius

Progi w gitarze to element konstrukcyjny który znajduje się na podstrunnicy. Progi wykonuje się z różnego stopu metali a najbardziej popularne to stop nickiel - silver lub german - silver. Progi do gitary wykonuje się również ze stali nierdzewnej lub brązu.

Więcej informacji na temat progów znajdziesz tu - progi gitarowe.

Polerowanie progów w gitarze.

Garvin Guitars

Drut progowy:

Progi gitarowe to tzw. drut progowy, a sprzedaje się go w ilości na bieżący metr lub pocięty na 12 odcinków o długości 12 cm każdy co starcza na wykonanie 24 progów po dwa z jednego odcinka. Progi kupuje się już wygięte pod odpowiedni radius podstrunnicy lub zwykły drut który przed pocięciem i dalszą obróbką trzeba wyprofilować pod względem odpowiedniego promienia jaki posiada indywidualna podstrunnica w gitarze.

Gitary posiadają dziewięć podstawowych różniących się od siebie promieni podstrunnicy, więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie - podstrunnica i jej radius.

Tak więc drut progowy trzeba zawsze przed dalszą obróbką wygiąć pod odpowiedni radius podstrunnicy, tą czynność wykonujemy zawsze na samym początku a dopiero po wygięciu, drut możemy pociąć na odpowiednie kawałki i poddać dalszej obróbce.

Drut progowy w odcinkach 12 cm również w tej zginarce można wyprofilować.

Wygięcie drutu progowego musi być na tyle precyzyjne że nie można tego zrobić kleszczami czy w rękach. Drut progowy musi być idealnie dopasowany do promienia konkretnej podstrunnicy.

Zginarka do progów gitarowych:

Do tego celu służy narzędzie jak w tytule niniejszego wpisu i jest to oczywiście zginarka do progów. Budowa takiej zginarki nie jest skomplikowana a składa się z trzech łożysk naciętych po środku, kawałka stalowego płaskownika do którego przykręcone są trzy łożyska oraz korbki z tyłu którą kręcąc przepuszczamy drut progowy przez łożyska.

Zginarka do progów gitarowych, Jak wygiąć progi, progi radius

Największe łożysko znajdujące się u góry jest regulowane góra - duł to właśnie tą regulacją ustawiamy odpowiedni promień wygięcia drutu pod indywidualny radius jaki posiada podstrunnica. Urządzenie w pracowniach lutniczych często jest przykręcone do blatu warsztatu aby mieć do niego łatwy dostęp.

Drut progowy wkładamy z jednej strony koroną do dołu aby korona oparła się w szczelinie na dwóch mniejszych łożyskach, należy to precyzyjnie ustawić. W szczelinę górnego łożyska wchodzi trzpień, korzeń progu.

Korbką kręcimy w jednym oraz w drugim kierunku nadając drutowi odpowiedni promień. Po tak przeprowadzonej czynności drut możemy pociąć na odpowiednie kawałki oraz poddać dalszej obróbce.

Zginarka do progów, progi w gitarze

Teraz już wiesz jak wygina się drut progowy pod odpowiedni promień podstrunnicy. Czynność ta choć wydaje się być prostą to jednak wymaga podstawowej wiedzy oraz przede wszystkim precyzji i dokładności ponieważ o tego zależy idealne ułożenie progów na podstrunnicy po ich nabiciu.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz