poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Gitara siedmiostrunowa

Gitara siedmiostrunowa to dość charakterystyczny instrument w porównaniu do typowej gitary sześciostrunowej a jak sama nazwa wskazuje posiada ona strun siedem co przekłada się na zwiększone możliwości tonalne oraz rozszerza możliwości kreatywnego wykorzystania jej przez gitarzystę.

W tym wpisie dowiemy się jak powstała gitara siedmiostrunowa czym się charakteryzuje, jakie posiada zalety, wady i brzmienie oraz jak stroi się tego rodzaju gitarę i w jakich gatunkach muzycznych stosuje się gitarę siedmiostrunową.

Na początek trochę historii:

Jedną z pierwszych gitar siedmiostrunowych była gitara klasyczna Rosyjska, powstała ona w XVIII wieku przy pomocy wielu gitarzystów pochodzących z Włoch, Francji, Czech i Polski którzy grali na gitarach pięciostrunowych i 6- chórowych oraz 7 - chórowych gitarach angielskich i którzy to muzycy osiedli wtedy na terenach Rosyjskich.

Siedmiostrunowa gitara wywodzi się ze stroju gitary angielskiej w połączeniu z konstrukcją gitary hiszpańskiej. Do powstania gitary siedmiostrunowej przyczynił się również Czesko - Polski strój gitary angielskiej sześciochórowej a gitara ta posiada strój G-H-D-G-H-D jednak dodano do niej dodatkową najgrubszą basową strunę D. 

Klasyczna gitara Rosyjska siedmiostrunowa była bardzo popularna wśród wielu gitarzystów i do dziś jest gitarą którą w swojej twórczości stosuje wielu muzyków.

Pierwsza elektryczna gitara siedmiostrunowa:

Pierwsza siedmiostrunowa gitara elektryczna powstała w 1938 roku i została wyprodukowana przez firmę Epiphone na zamówienie muzyka George Van Epsa. Gitara ta została wyprodukowana w oparciu o jego ulubiony model Epiphone Deluxe Hollowbody z modyfikacją w postaci zmiany szerokości gryfu oraz mostka.

Jednak za początek popularności gitar siedmiostrunowych elektrycznych można uznać datę nieco późniejszą ponieważ około 1990 roku gdzie firma Ibanez wprowadziła do sprzedaży pierwsze modele gitar siedmiostrunowych o nazwie Universe a potem modele UV7 i UV77 sygnowanym nazwiskiem Steve Vaia.


Budowa gitary siedmiostrunowej:

Budowa gitary siedmiostrunowej nie wiele się różni od budowy gitary elektrycznej sześciostrunowej, została do niej dodana jedna najgrubsza siódma struna co przekłada się znów na dodanie na główce gitary jednego dodatkowego klucza/maszynki a dalej zastosowanie szerszego mostka z dodatkowym siódmym wózkiem oraz siodełka z siódmą szczeliną.

Gryf w tego rodzaju gitarze w związku z dodatkową siódmą struną również jest nieco szerszy co może przekładać się w pewnym sensie na komfort gry. Do elektrycznych gitar siedmiostrunowych stosuje się takie same mostki jak do gitar sześciostrunowych są to mostki stałe i mostki ruchome.


W gitarze siedmiostrunowej zastosowanie mają również specjalne przetworniki z siedmioma nadbiegunnikami aby zbierały drgania ze wszystkich siedmiu strun. Przetworniki niczym się nie różnią od klasycznych przetworników z tą zmianą że posiadają dodatkowy siódmy nadbiegunnik.

Rodzaje gitar siedmiostrunowych:

W dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego oraz sprostania wymaganiom muzyków produkowane są następujące gitary siedmiostrunowe - gitara akustyczna, gitara klasyczna oraz gitara elektryczna. Gitary siedmiostrunowe produkuje aktualnie wielu producentów oraz lutników.

Strojenie gitary siedmiostrunowej:

Strój gitary siedmiostrunowej niewiele różni od klasycznego stroju gitary sześciostrunowej i jest dokładnie taki sam z tym że dodana została siódma najgrubsza struna H zwana również B a cały strój wygląda następująco zaczynając od strun basowych B-E-A-D-G-B-E.

Tego rodzaju strój jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany przez gitarzystów ale nie jest to jedyna możliwość strojenia, ponieważ wielu gitarzystów przestraja gitary siedmiostrunowe do niższych strojów lub w tzw. drop.

Gitara siedmiostrunowa

Rosyjską gitarę klasyczną stroi się znów nieco inaczej ponieważ do tzw. otwartego G. Strój Rosyjskiej gitary klasycznej wygląda następująco zaczynając od struny najgrubszej D-H-G-D-H-G-D.

Dla kogo gitara siedmiostrunowa:

Gitary siedmiostrunowe poleca się przeważnie zaawansowanym gitarzystom, gdyż gra się na niej po prostu trochę trudniej i trochę inaczej, trzeba poświęcić większą uwagę na wytłumianie strun oraz dokładne wydobywanie dźwięków.

Ale pamiętajmy jednak że na gitarze siedmiostrunowej również możemy grać tak jak na gitarze sześciostrunowej dlatego jeżeli ktoś ma taką chęć może rozpocząć naukę od tej właśnie gitary.

Gitara siedmiostrunowa zyskała bardzo duże uznanie wśród gitarzystów metalowych i w tych gatunkach muzycznych sprawdza się świetnie w swoim klasycznym stroju. Jeżeli chodzi o obniżanie całego stroju to wiele zależy od długości menzury, gdyż przy krótkich menzurach obniżenie stroju może spowodować zbyt luźny naciąg strun.

Do obniżonych strojów z powodzeniem można polecić gitarę barytonową która posiada dłuższą menzurę co pozwala na obniżenie stroju a przy tym zachowanie odpowiedniego naciągu strun, więcej o gitarze barytonowej znajdziecie w tym wpisie - gitara barytonowa.

Podsumowanie:

Gitara siedmiostrunowa to dość charakterystyczny instrument który zyskał dużą popularność wśród muzyków grających najcięższe odmiany rocka i metalu gdzie dodanie siódmej struny B do klasycznego stroju gitary wydaje się być w tych gatunkach muzycznych sensowną opcją.


1 komentarz:

  1. Moją ogromną pasją od zawsze jest muzyka. Często kupuję nowe instrumenty na www.veramusic.pl i tworzę własne piosenki. Robię to dla siebie i sprawia mi to wiele radości.

    OdpowiedzUsuń