czwartek, 15 października 2020

Kapodaster - rodzaje i zastosowanie

Kapodaster, gitara, akcesoria

Gitara jak każdy inny instrument to pewne ograniczenia tonacyjne wynikające nie tylko z umiejętności konkretnego gitarzysty ale również z samej budowy tego instrumentu. Dlatego niektóre przeszkody tonacyjne choć można przeskoczyć z technicznego punku widzenia to nie zawsze jest to możliwe a czasem nawet nie do wykonania.

 Z pomocą przychodzi kapodaster.

Na wstępie trochę historii:

Pierwszy znany kapodaster wynaleziono w XVIII i był to kawałek mosiądzu wygięty w kształcie litery C który po założeniu na gryf gitary przytrzymywał struny w wybranej pozycji sam z siebie. Jednak zrezygnowano z tego rodzaju rozwiązania gdyż zarysowywał on od tyłu gryf.

W niektórych instrumentach jak np. gitara angielska, wiercono specjalne otwory w gryfie i podstrunnicy aby w nich zamontować kapodaster. Pierwszy kapodaster elastyczny opatentował H. Rusel w 1931 roku. Współcześnie zakres rodzai kapodastera jest bardzo szeroki dla różnych instrumentów.

Wikipedia.

Do czego służy kapodaster:

Aby przeskoczyć niektóre bariery tonacyjne a nawet poszerzyć zakres brzmieniowy gitary stosuje się właśnie kapodaster. Dzięki temu małemu urządzeniu mechanicznemu można podwyższyć tonację gitary nawet o całą oktawę.

Kapodasterem można również wpłynąć na menzurę gitary skracając ją a założenie kapodastera na pierwszym progu spowoduje że strój gitary podwyższy się o pół tonu.

Co to jest kapodaster:

Kapodaster to niewielkie urządzenie mechaniczne, coś w rodzaju "szczypiec" którymi dociska się struny do gryfu gitary w wybranym odpowiednim miejscu. Docisk ten ma za zadanie podwyższyć tonację lub skrócić menzurę gitary w zależności od miejsca jego założenia.

Wyróżniamy trzy rodzaje kapodastera:

- do gitar akustycznych

- do gitar klasycznych

- do gitar elektrycznych

Każda z rodzai gitar posiada nieco inny gryf pod względem szerokości i grubości np. gitara klasyczna posiada znacznie szerszy gryf niż gitara elektryczna, dlatego ważną kwestią jest dobieranie kapodastera do odpowiedniego rodzaju gitary aby nie uszkodzić i nie porysować podstrunnicy oraz gryfu.

Kapodaster, Capo

JEREMI U20BK kapodaster
JEREMI U20BK kapodaster
23.00 PLN
D'ADDARIO PWCP07 kapodaster do gitary AK/EL
D'ADDARIO PWCP07 kapodaster do gitary AK/EL
49.00 PLN
DUNLOP 84FG kapodaster do gitary AK/EL
DUNLOP 84FG kapodaster do gitary AK/EL
84.00 PLN
DUNLOP 87B kapodaster
DUNLOP 87B kapodaster
91.70 PLN

Istnieją kapodastery uniwersalne które można stosować do każdej niemal gitary, należy mieć to na uwadze wybierając kapodaster.

Jak jeszcze można zastosować capo:

Kapodaster można zastosować również na wybraną partię strun np. tylko trzy basowe lub trzy wiolinowe w wybranym odpowiednim miejscu na gryfie, pozwala to na indywidualne rozszerzenie pod względem brzmieniowym oraz tonacyjnym np. jakiegoś utworu a popularnym jest utwór Rylynn Andy Macke w którym na gitarze kapodaster jest zastosowany na piątym progu przez trzy struny basowe.

Z konstrukcyjnego punktu widzenia kapodastery są bardzo różne zakładane na gryf gitary od ich wiązania, przykręcania śrubami aż po takie które zaciska się na gryfie i które można szybko zdemontować.

Kapodaster to również siła nacisku z jaką dociskamy struny w wielu kapodasterach jest ona regulowana tak by nie docisnąć za mocno ponieważ za mocne ściśnięcie strun spowoduje fałsz i gitara nie będzie dobrze stroić. 

Kapodaster zakładamy zawsze bliżej progu niż dalej od progu w dowolnym miejscu w którym chcemy podwyższyć dźwięk. Warto wspomnieć że dobrze jest kiedy kapodaster od wewnątrz posiada gumę gdyż takim kapodasterem nie porysujemy gryfu.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz