środa, 12 kwietnia 2017

Plan ćwiczeń na giatrze

Jak ćwiczyć na gitarze, Jak zacząć ćwiczyć na gitarze

Systematyczne ćwiczenie jest niezastąpionym elementem pracy z każdym instrumentem a szczególnie jeżeli chodzi o instrumenty strunowe czyli właśnie gitarę i nie ma to innego środka. Ćwiczyć trzeba nawet sporo ale wszystko powinno się odbywać w pewnych określonych granicach.

Nie mam na myśli samej gry gdyż grać oczywiście można a nawet trzeba dużo i jeszcze więcej i tyle ile mamy sił oraz na tyle ile mamy na to ochotę a czasem równie dobrze jest zrobić sobie przerwę i po prostu odpocząć od gry.

W takich momentach kiedy nie mamy pomysłów na samą grę lub ulubiony cover który próbujemy grać utknął w pewnym momencie lub po prostu stał się za trudny do zagrania, lub po prostu gra zaczęła nas nudzić - co się zdarza to i tak warto mimo tego wdrożyć pewien schemat ćwiczeń.

Jak to wygląda w praktyce:

Przy mniejszej ilości czasu na instrument, lepiej jest poświęcić 15 min ale codziennie, niż kilka godzin raz w tygodniu a kiedy dysponujemy w jakimś dniu większą ilością czasu, należy sobie zaplanować schemat gry oraz ćwiczeń nawet wtedy kiedy nie mamy na to ochoty. Nie jest to oczywiście jakąś twardą stałą zasadą ale w ten sposób będziemy szybciej i lepiej rozwijać swoje umiejętności.

W tym wpisie znajdzie się kilka podstawowych porad jak i co ćwiczyć oraz ile na to poświęcać czasu i jak do tego podchodzić, by efektywnie i szybko rozwijać swoje umiejętności gry na gitarze. Taki prosty plan pozwala wejść nieco w systematykę a zastosowanie go w praktyce daje duże możliwości i rozwija technikę.

Jak zaplanować ćwiczenia by szybko się rozwijać:

1. Rozgrzewka - zawsze zaczynamy od rozgrzewki, mogą to być kawałki bądź riffy które już umiemy, rozciąganie palców lub ich masaż, bądź zwykłe ćwiczenia chromatyczne typu 1,2,3,4 ja bardzo chętnie zaczynam od ćwiczeń chromatycznych, poświęcam na to około 15 - 20 minut, przed każdym ćwiczeniem bardziej skomplikowanych partii takich jak np. skale. 

Taka rozgrzewka, pozwala skutecznie rozruszać palce i rozgrzać mięśnie, poprawia koordynację, dobrze jest taką rozgrzewkę wykonać z metronomem w wolnych tempach. Można nawet pościskać miękką piłeczkę lub jak ktoś posiada to urządzenie pod nazwą Grip master.

2. Skale - skale należy rozplanować tak aby na przykład w każdy dzień ćwiczyć inną skalę we wszystkich pozycjach na gryfie, ja chętnie robię to z podkładem na przykład z YouTube w linku można zobaczyć jak należy ćwiczyć Skale podkłady - polecam kanał tego Pana świetnie tłumaczy i wyjaśnia temat z zakresu skal modalnych.

W internecie nie brakuje również tzw. backing tracków w różnych stylach muzycznych, tempach i tonacjach, takie ćwiczenie z podkładem uprzyjemnią je i do tego można improwizować, jeżeli ktoś ma trochę wiedzy i chęci można ułożyć własny podkład na przykład w programie Reaper i kilku darmowych wirtualnych instrumentach ja osobiście układam sobie taki podkład pod konkretną skalę z przykładowych prostych akordów w jakimś wirtualnym instrumencie taki podkład można zwalniać bądź przyspieszać w DAW co bardzo przydaje się podczas ćwiczeń.

Jeżeli jeszcze nie wiesz jak podłączyć gitarę do komputera to poradnik znajdziesz w tym wpisie - jak podłączyć gitarę do komputera.

Na skale należy poświęcać raczej większą ilość czasu i ćwiczyć je w różnych wariantach na przykład w grupach, tercjach lub oktawach to pozwala skutecznie rozwijać technikę i umiejętności.

Windows Media Player posiada możliwość zwalniania tempa odtwarzanych utworów bez większej straty jakości - bardzo przydatna funkcja w kwestiach ćwiczeń w celu zwolnienia tempa klikamy PPM na WMP i wybieramy opcje "ulepszenia" oraz dalej, w ustawienia szybkości odtwarzania.


Jak zwalniać odtwarzanie w wmp


3. W tym miejscu warto poćwiczyć coś z czym mamy problem lub to czego jeszcze płynnie nie umiemy zagrać tu można zacząć od wszelakiego rodzaju na przykład arpeggio, u mnie wygląda to tak że wybieram trzy bądź cztery arpeggio z poszczególnych akordów na przykład A, F, G, A i zaczynam je ćwiczyć od techniki staccato tj. (kostkując każdy dźwięk) a dalej przechodząc do np. techniki sweep picking oraz zmieniając tempo od wolnego do szybszego. 

Można ułożyć sobie kilka takich przebiegów by dziennie ćwiczyć coś innego zbudowanego na innych akordach oraz innych skalach.

4. Dalej można zacząć na przykład improwizacje do jakiegoś utworu czy podkładu, pograć covery ulubionych zespołów te które już umiemy a jeszcze się nam nie znudziły czy nasze własne zagrywki bądź solówki coś co nam uprzyjemni w pewnym zakresie czas spędzony z instrumentem.


5. W tym miejscu warto pracować na jakąś nową rzeczą na przykład spróbować rozbudować zagrywki które już umiemy może to być również coś z tabulatur lub jakiś cover. Nie jest to ćwiczenie ale bardziej pamięciowe budowanie "czegoś" i uczenie się nowych rzeczy na przykład solówki ulubionego gitarzysty lub może jakieś przejście czy coś w zakresie skal.

6. Kończąc granie oraz ćwiczenie warto na koniec rozruszać palce jakimś ćwiczeniem chromatycznym bądź ograniem skal czyli w pewnym sensie pomału wracając do początku planu ćwiczeń.

7. Polecam również nagrywać wideo z tym jak gramy lub ćwiczymy, każdy telefon posiada kamerkę i można postawić na biurku i nagrywać, jakość nie musi być rewelacyjna ale warto tak robić i odsłuchiwać w późniejszym czasie z doświadczenia wiem że na takim nagraniu jesteśmy w stanie uchwycić wiele błędów w graniu i niedoskonałości by wiedzieć co źle robimy i nad czym musimy popracować.

Podsumowanie:

Taki prosty plan codziennej przygody z instrumentem pozwala w dość szybkim tempie skutecznie się rozwijać by być coraz bliżej tego do czego dążymy. Na koniec warto wspomnieć o przerwie oraz odpoczynku, czasem kiedy nie mamy już chęci bądź jesteśmy znudzeni warto odpocząć i odłożyć instrument na dzień bądź dwa, taka przerwa pozwoli odpocząć dłonią i umysłowi a gwarantuję że po takim odpoczynku nabierzemy większej chęci i motywacji do ćwiczeń.

Taki prosty pran ćwiczeń warto wykonywać choć by w pewnym zakresie nawet wtedy kiedy nie mamy ochoty na grę gdyż to pozwala zachować dobrą pamięć "mięśniową" palców a przy okazji pamiętajmy że to zawsze w jakiś sposób rozwija naszą technikę.




Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz