wtorek, 14 września 2021

Wpływ kostek na brzmienie

Wpływ kostek na brzmienie

Kostki gitarowe potocznie zwane przez gitarzystów piórkami czy pazurkami to mały często niezwykle ważny element prawie każdego gitarzysty gdyż w większości przypadków a w szczególności jeżeli chodzi o gitarę elektryczną trudno było by się bez nich obejść.

Oczywiście samymi palcami czy nawet czasem dłuższymi paznokciami również można grać na gitarze o czym świadczy na przykład gra na gitarze akustycznej w pięknym stylu jakim jest styl fingersyle czy profesjonalna gra na gitarze klasycznej której dedykuje się "szarpanie strun" właśnie palcami. Jednak gitarzyści nawet Ci którzy grają palcami również często sięgają po kostki gitarowe.

Produkcja kostek gitarowych:

Kostki gitarowe produkuje się o przeróżnych kształtach, grubościach i gabarytach, również z bardzo wielu różnych materiałów a głównie mieszanek tworzyw sztucznych, plastiku a nawet ze stali, drewna i kamienia a możliwości w tworzeniu kształtów, gabarytów i grubości jest tak duża że trudno było by je zliczyć.

Więcej w zakresie produkcji kostek znajdziecie w tym wpisie - rodzaje kostek gitarowych.

Kostki z kamienia naturalnego.

Brzmienie, trochę informacji:

Samo brzmienie jest oczywiście zależne od konkretnego gitarzysty, sposobu jego artykulacji, rodzaju gatunku muzycznego który gra, techniki, siły uderzania kostką w struny oraz wprawy a kwestia doboru odpowiedniej kostki jest kwestią bardzo indywidualną.

Na samo brzmienie składa się jednak trochę więcej czynników takich jak rodzaj drewna z jakiego produkuje się gitary, rodzaj zastosowanych przetworników czy nawet rodzaj i grubość strun a w dalszej kolejności rodzaj wzmacniacza oraz efekty gitarowe. W tym zakresie pewnie będzie jeszcze nie jeden wpis na blogu gdyż temat ten jest bardzo szeroki.

O rodzajach drewna z jakiego produkuje się gitary pisałem w tym wpisie - rodzaje drewna.

O rodzajach strun stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje strun.

O rodzajach przetworników stosowanych w gitarach znajdziecie w tym wpisie - rodzaje przetworników gitarowych.

No dobrze ale przejdźmy do rzeczy:

W niniejszym artykule poruszę temat związany z wpływem kostek gitarowych na brzmienie. W związku z tym że kwestie doboru kostek przerabiałem z milion albo więcej razy mam w tym zakresie pewne osobiste doświadczenie którym również będę się posiłkował poza samą teorią...

Poza tym lubię eksperymentować a od jakiegoś czasu sam wykonuję kostki gitarowe z różnego rodzaju materiałów a aktualnie z kamienia naturalnego co bardzo mnie zainspirowało i wciągnęło. O kostkach z kamienia pisałem w tym wpisie - kostki z kamienia naturalnego.

Moje niektóre prace związane z kostkami gitarowymi można zobaczyć na Instagram - kostki gitarowe by GM lub na imgbb by GM. Być może niektóre z moich prac będą niebawem na sprzedaż.

Wpływ rodzaju kostek na brzmienie:

Już na samym wstępie warto napisać że TAK rodzaj zastosowanego materiału z którego wykonuje się kostki gitarowe ma w pewnym zakresie wpływ na brzmienie ale to nie wszystko ponieważ decyduje o tym również grubość kostki jej twardość, giętkość a czasem nawet gabaryty ale zacznijmy od początku.

Grubość kostki:

Grubość kostki ma dość istotny wpływ na brzmienie, z pewnością kostka np. o grubości 0.20 mm nie zabrzmi tak mocno i klarownie jak kostka o grubości 1.0 mm i wydaje się to kwestią oczywistą gdyż cienka kostka jest bardzo giętka a grubsza bardziej sztywna co przekłada się na siłę uderzenia w struny a dalej na brzmienie.

Oczywiście sama giętkość kostki zależy od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana gdyż kostka cienka wykonana np. ze stali czy kamienia nigdy nie będzie giętka mimo tego że będzie cienka. Uderzenie cienką ale twardą kostką również będzie się nieco różnić brzmieniowo od uderzenia kostką twardą ale grubą.

W praktyce wygląda to tak że nawet kiedy uderzymy miękką i giętką kostką mocno w struny nie da nam to tak mocnego oraz długiego brzmienia jak byśmy z tą samą siłą uderzyli w struny kostką twardą. Kostki miękkie stosuje się głównie do gry akordowej a często do gry typowo akustycznej, kostki twarde stosuje się do wszystkich technik i znacznie lepiej gra się nimi solówki.

Należy również wspomnieć że ważnym czynnikiem jest to z jaką siłą uderzamy w struny oraz jakich technik używamy w swojej grze. Są gitarzyści który mają bardzo "ciężką" rękę a są tacy którzy mają bardzo delikatną to znów może się przekładać na dobór odpowiedniej kostki pod względem jej grubości,twardości i giętkości.

Kostki cienkie i giętkie zaleca się gitarzystom rytmicznym i grającym akordami a kostki twarde zaleca się gitarzystom solowym grającym bardziej skomplikowane techniki ale oczywiście nie jest to zasadą.

Rodzaj materiału a wpływ na brzmienie:

No dobrze ale co z materiałem z których się je produkuje, jest przecież tyle rodzai tworzyw sztucznych, plastików ich mieszanek, stali, kamienia czy innych bardziej skomplikowanych półproduktów z których wykonuje się kostki gitarowe czy to ma wpływ na brzmienie?

Prosto pisząc właśnie to z jakiego materiału jest wykonana kostka do gry na gitarze ma kluczowe znaczenie w tym jakie da nam brzmienie. Są kostki dzięki którym gitara zabrzmi bardziej jaśniej a są kostki które zabrzmią ciemniej, jedne dadzą bardziej charakterystyczne brzmienie inne znów mniej, niektóre kostki dadzą dźwięk bardziej wyrazisty a inne bardziej stłumiony. Niektóre materiały z których wykonuje się kostki do gry eliminują tzw. charakterystyczny "klik" podczas uderzania w struny.

Są to jednak bardziej subtelne powiedział bym niuanse brzmieniowe ale jak najbardziej do usłyszenia a w prostym przykładzie wygląda to tak że gra kostką z kamienia z pewnością zabrzmi nieco inaczej niż gra kostka wykonaną z jakiegoś tworzywa sztucznego czy plastiku.

Twardość kostki:

O charakterze samego brzmienia oraz długości wybrzmiewania decyduje również twardość kostki a im twardszą kostką uderzymy w struny tym dźwięk będzie mocniejszy i głośniejszy oraz dłuższe będzie jego wybrzmiewanie.

Różne materiały do produkcji kostek gitarowych posiadają różną swoją twardość, można ją określić skalą twardości Mohsa w przykładnie poniżej wygląda to następująco:

Diament 10.0

Agat 7.0 - 7.5

Bursztyn 2.5

Szyrklet 2.0 - 2.5

Plastiki i inne niektóre tworzywa 1.0 - 2 czasem 3

Sposób zaostrzenia i krawędzie kostki:

Ten mały można powiedzieć szczegół jak odpowiednio "zaostrzona" kostka oraz dobrze wyszlifowane krawędzie również może mieć pewien wpływ na brzmienie ale również na komfort i wygodę gry. Zaznaczyć trzeba że często nie uderza się w struny częścią płaską kostki a bardziej krawędzią kostki trzymając kostkę pod pewnym kątem.

Jest to szczególnie ważne podczas szybkiej powiedzmy technicznej gry gdyż uderzanie krawędzią pod pewnym kątem kostki pozwala jak by ześlizgiwać się kostce płynnie po strunach co było by ciężko wykonać uderzając częścią płaską kostki.

Krawędzie kostki powinny być bardzo dokładnie wyszlifowane i wypolerowane to bardzo poprawia komfort i wygodę samej gry.

Jaką wybrać kostkę:

W kwestii doboru kostki wykonanej z odpowiedniego materiału oraz on odpowiedniej grubości każdy gitarzysta powinien podejść bardzo indywidualnie pod względem swoich własnych potrzeb, stylu i technik gry ale również pod względem wygody i komfortu ponieważ grać powinno się przede wszystkim wygodnie i przyjemnie. Przy doborze kostki należy eksperymentować gdyż na wybór odpowiedniej kostki nie ma jakiegoś jednego złotego środka.

Poniżej przedstawię popularne tworzywa i materiały z których produkuje się kostki gitarowe oraz jak to z teoretycznego punktu widzenia wpływa na brzmienie. Będę się posiłkował nie tylko teorią ale praktyką i swoim doświadczeniem w tej kwestii.

O tym z jakich materiałów produkuje się kostki gitarowe pisałem w tym artykule - rodzaje kostek gitarowych.

Szyrklet:

Kostki z szyrkletu nie są już produkowane w połowie lat 70 tych zakazano ich produkcji oraz dystrybucji. Szyrklet był bardzo dobrym materiałem do produkcji kostek gitarowych, zrzeszył sobie wielu zwolenników wśród gitarzystów.

Szyrklet posiada bardzo dobre właściwości akustyczne i brzmieniowe, brzmi bardzo ciepło i klarownie z przewagą górnych i środkowych pasam. Kostki z szyrkletu prawie całkowicie eliminują tzw. klik podczas uderzania w struny.

Wgen picks:

To materiał a w zasadzie producent kostek gitarowych bardzo zbliżonych do brzmienia kostek z szyrkletu. Kostki wykonane z tego tworzywa również eliminują prawie całkowicie tzw. "klik" podczas uderzania w struny. 

Kostki tego producenta posiadają bardzo dobry atak na struny i długie wybrzmiewanie są bardzo podatne na artykulację i dają naprawdę bardzo ładny i czysty dźwięk. Niestety nie należą do najtańszych.

Posiadałem kostkę tego producenta i byłem bardzo zadowolony, niestety gdzieś ją zgubiłem... może pisanie niniejszego wpisu spowoduje że kupię sobie kolejną :-) Tymi kostkami gra wielu profesjonalnych gitarzystów.

Celuloid:

Ten rodzaj tworzywa był pierwszym plastikiem jaki powstał oraz z jakiego produkowano kostki gitarowe. Celuloid jest dość kruchy i łamliwy ale kostki z tego tworzywa posiadają dobry atak na struny i dają względnie czyste, wyraziste i selektywne brzmienie.

Niektórzy producenci do dziś stosują celuloid wraz z innymi mieszankami do produkcji kostek gitarowych o różnych gabarytach i grubościach.

Nylon:

Ten rodzaj tworzywa jest bardzo śliski i giętki stosowany jest również do produkcji strun nylonowych, w zakresie kostek gitarowych niektórzy producenci stosują go z domieszką innych tworzyw sztucznych aby był bardziej matowy. Gitarzyści często zarysują miejsce trzymania kostki dla lepszej przyczepności do palców.

Z nylonu często produkuje się bardzo cienkie kostki, gdyż nylon jest giętki, brzmienie tych kostek jest selektywne i ciepłe. Kostki z nylonu dobrze "wchodzą" w struny, uderza się nimi bardzo lekko i przyjemnie.

Akryl:

To również rodzaj tworzywa sztucznego bardzo często stosowany do produkcji kostek gitarowych. Kostki z akrylu brzmią bardzo jasno raczej z przewagą górnych pasm, posiadają dobry atak i podatność na artykulację. 

Kostki z tego rodzaju tworzywa produkuje się o niemal każdych gabarytach i różnych grubościach. Kostki z akrylu posiadają często bardzo ładne kolorystyczne wzory lub są przeźroczyste.

Tortex:

Z tego rodzaju tworzywa sztucznego, produkuje swoje kostki gitarowe bardzo wielu producentów, jest to materiał bardzo popularny i często wybierany przez wielu profesjonalnych muzyków. Niektórzy gitarzyści twierdzą że brzmi bardzo zbliżenie do kostek z szyrkletu.

Kostki z tortexu eliminują w znacznym stopniu charakterystyczny tzw. "klik"ale nie całkowicie a brzmią ciepło i bardzo klarownie, dają bardzo czysty dźwięk a gra nimi jest bardzo przyjemna.

Derlin (Acetal)

Kostki z tego tworzywa są również bardzo popularne a tworzywo do dziś często stosowane przez wielu producentów. Niegdyś chemicy nazwali te tworzywo jako "syntetyczny kamień" ze względu na to że ten rodzaj tworzywa jest bardzo twardy.

Derlin bardzo dobrze oddaje energię kostkowania jest podatny na siłę z jaką uderza się w struny, bardzo łatwo nim zagrać cicho lub głośno. Kostki z tego tworzywa dają okrągłe i czyste brzmienie.

Filc:

Może niektórzy gitarzyści pomyślą że to fikcja ale kostki z filcu również mają zastosowanie głównie przez basistów. Filc jest bardzo miękki i da stłumione mało wyraziste brzmienie ale za to bardzo ciepłe. Raczej nie stosuje się kostek z filcu do gry na gitarze ale czasem może taka potrzeba się pojawić.

Drewno:

Kostki drewniane produkuje się z bardzo wielu rodzai drewna egzotycznego i krajowego często z hebanu lub palisandru ze względu na dobrą twardość tego rodzaju drewna ale nie jest to regułą. Kostki drewniane dają naturalne i ciepłe brzmienie.

Kostki drewniane znacznie lepiej sprawdzają się podczas gry na gitarze akustycznej niż elektrycznej, gra się nimi dość miękko warunkiem jest to aby były dobrze wypolerowane. Kostki drewniane mogą czasem pękać.

ROCK PICK B23 .80 | 2
ROCK PICK B23 .80 | 2
1.00 PLN
ROCK PICK B23 .80 | 1
ROCK PICK B23 .80 | 1
1.00 PLN
ROCK PICK B23 .50 | 3
ROCK PICK B23 .50 | 3
1.00 PLN
ROCK PICK CRP kostka .46 | 12
ROCK PICK CRP kostka .46 | 12
1.00 PLN


Kamień:

Kostki z kamienia co oczywiste są bardzo twarde a ich twardość zależna jest od rodzaju kamienia z jakiego są wyprodukowane. Kostki kamienne dają bardzo wyraziste i czyste brzmienie, gra się nimi dość wygodnie ale też dość specyficznie.

Kostki są produkowane z różnego rodzaju kamienia oraz o różnych grubościach. Kostki cieńsze zabrzmią bardziej jasno i selektywnie a kostki grubsze dają nieco ciemniejsze brzmienie.

Więcej informacji o kostkach z kamienia znajdziecie w tym wpisie - kostki z kamienia naturalnego.

Więcej informacji o rodzajach kostek gitarowych znajdziecie w tym wpisie - rodzaje kostek gitarowych.

Podsumowanie:

Tak więc kostki gitarowe to temat rzeka... materiałów z których się je produkuje, gabarytów, kształtów i grubości jest tak dużo że trudno było by je zliczyć. Zastosowanie kostki wykonanej z konkretnego materiału oraz jej grubość i gabaryty w swojej grze ma również w tym długim łańcuchu wpływ na brzmienie ale również na komfort i wygodę gry.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz