niedziela, 8 marca 2020

Rodzaje siodełek w gitarze

Rodzaje siodełek w gitarze

Siodełko w gitarze to mały element znajdujący się na końcu gryfu tuż przy główce gitary to na siodełku opierają się struny. Na ten mały element prawie wcale nie zwracamy uwagi a odpowiada on za równe rozłożenie strun pod względem szerokości gryfu oraz poprawną długość czynną strun czyli również w pewnym sensie menzurę.

Siodełko odpowiada również za akcję strun czyli wysokość strun nad progami oraz za samo brzmienie gitary. W niniejszym wpisie dowiemy nieco więcej na temat siodełka a dokładnie jakie wyróżniamy rodzaje siodełek i z jakich materiałów się je wykonuje oraz jaki to ma wpływ na brzmienie.

O tym jak dbać i smarować szczeliny w siodełku pisałem w tym wpisie - szczeliny w siodełku.

Rodzaje siodełek:

Rodzai siodełek jak i ich kształtów, materiału z którego są wykonane oraz ich wymiarów jest tak dużo że trudno je wszystkie zliczyć. Już na wstępie można napisać że prawie każda gitara posiada swoje jedyne niepowtarzalne siodełko. Wyróżniamy jednak kilka podstawowych rodzai siodełek gitarowych stosowanych w zależności od rodzaju gitary w jakim się znajduje.

Z jakiego materiału wykonuje się siodełka:

Do produkcji siodełek gitarowych stosuje się różnego rodzaju tworzywa sztuczne takie jak plastik, bakelit, bardzo dobre siodełka produkuje się z tworzywa o nazwie graphtech. Bardzo dobre siodełka produkuje się z kości słoniowej gdyż posiada ona bardzo dobre właściwości akustyczne. Do produkcji siodełek stosuje się również stal zwykłą, stal nierdzewną czy mosiądz.

Jakie wyróżniamy siodełka:

Siodełko klasyczne najbardziej popularne - to siodełko wykonane jest z kawałka tworzywa sztucznego, plastiku, kości np. słoniowej, a nawet mosiądzu czy stali nierdzewnej. Rodzaj zastosowanego materiału na siodełko wpływa na samo brzmienie instrumentu, inaczej będzie brzmieć siodełko z plastiku (najtańsze rozwiązanie) a inaczej z kości czy mosiądzu i te drugie siodełka są najdroższe oraz najbardziej pożądane przez gitarzystów ze względu na dobre właściwości akustyczne i brzmieniowe.

Siodełka klasyczne stosuje się w gitarach akustycznych i gitarach klasycznych. Jeżeli chodzi o gitary elektryczne tu odgrywa rolę sam rodzaj gitary oraz mostek jaki się znajduje w instrumencie gdyż sytuacja wygląda trochę inaczej przy zastosowanych mostkach ruchomych typu Floyd Rose.

Siodełko w gitarze klasycznej:

Jakie siodełko, Siodełko do gitary, Jakie siodełko do gitary

Siodełko w gitarze elektrycznej typu stratocaster.

Jakie siodełko do gitary, Siodełko w gitarze, Rodzaje siodełek w gitarze

Siodełko w gitarze akustycznej:

Siodełko gitarowe, Jakie są rodzaje siodełek, Jakie siodełko

GRAPH TECH LT-6642-00 siodełko
GRAPH TECH LT-6642-00 siodełko
42.00 PLN
CANTO A027C siodełko
CANTO A027C siodełko
3.50 PLN
ALICE A026B siodełko
ALICE A026B siodełko
3.50 PLN
GRAPH TECH LC-6010 siodełko
GRAPH TECH LC-6010 siodełko
20.00 PLN

Siodełko rolkowe:

Siodełko rolkowe wykonuje się przeważnie ze stali i jest ono bardzo charakterystyczne ze względu na zastosowane w nim małe rolki, które obracają się wraz z naciągiem bądź luzowaniem strun. Ma to poprawić stabilność stroju podczas korzystania z ramienia tremolo.

Tego rodzaju siodełka stosuje się często ale nie zawsze w gitarach z mostkami jednostronnymi (tremolo) gdyż zapobiegają blokowaniu się strun podczas stosowania mostka tremolo. Można je spotkać często w gitarach typu Fender Stratocaster.

Siodełko rolkowe, Rodzaje siodełek w gitarze, Jakie siodełko do gitary

Siodełko blokowane:

Siodełka blokowane wykonuje się ze stali ten rodzaj siodełka składa się z kilku elementów tj. samego siodełka przykręcanego do szyjki gitary przeważnie dwiema śrubami oraz trzech małych osobnych docisków strun które wkręca się do siodełka od góry.

Ten rodzaj siodełka ma zastosowanie w gitarach z mostkami ruchomymi typu Floyd Rose ze względu na możliwość docisku strun na szyjce gitary co powoduje poprawę stabilności trzymania stroju, podczas stosowania tego rodzaju mostka. Takie siodełko ma zastosowanie w prawie wszystkich gitarach z mostkami typu floyd rose.

Siodełko w gitarze


Wymiary siodełek:

Wymiarów siodełek jest tak dużo że trudno to zliczyć, siodełko z pewnością musi być odpowiednio i dokładnie dopasowane pod względem szerokości gryfu konkretnego modelu gitary jak również wysokości oraz kształtu. 

Szerokość siodełka oscyluje w zależności od rodzaju gitary i szerokości gryfu od 30 mm przy wąskim gryfie do nawet 60 mm przy szerszym gryfie np. jak ma to miejsce w gitarach klasycznych.

Jednak za wymiary siodełka odpowiada znacznie więcej czynników takich jak odpowiednia jego wysokość oraz sama szerokość jak również rozstaw szczelin pod struny a całość powinna być dopasowana pod względem radiusu czyli promienia jaki znajduje się na podstrunnicy.

Siodełko w gitarze


Szczeliny:

Szczeliny znów muszą być idealnie nacięte pod względem głębokości jak i szerokości każdej ze strun. Struna nie może "siedzieć" w szczelinie ani za ciasno ani za luźno, musi być idealnie dopasowana. Same szczeliny można również przesmarować delikatnie np. grafitem z ołówka to poprawia poślizg strun w szczelinie.

Więcej na temat nacięć szczelin znajdziecie tu - szczeliny w siodełku.

Szczeliny powinny być nacięte pod lekkim skosem w dół w kierunku kluczy a sama struna powinna się równomiernie opierać w szczelinie na całej długości z naciskiem na koniec szczeliny przy podstrunnicy.

Niektóre rodzaje gitar posiadają standardowy rodzaj siodełka pod względem jego wymiarów co trochę ułatwia odpowiednie dopasowanie. Ma to miejsce przeważnie przy siodełkach rolkowych oraz siodełkach blokowanych, gdyż tego rodzaju siodełka mają znacznie ograniczone pole manewru przy ewentualnej ich korekcji a często można je kupić dokładnie dopasowane do konkretnego rodzaju gitary.

Czym się kierować wybierając siodełko:

Z pewnością należy sprawdzić w specyfikacji gitary jakie posiada siodełko oryginalnie pod względem materiału z którego jest wykonane ale również jego dokładnych wymiarów. Jeżeli takich informacji nie ma, to należy dokładnie zmierzyć siodełko a pomiarów najlepiej dokonać suwmiarką.

Siodełko musi być idealnie dopasowane pod względem następujących wymiarów:

- Długość pod względem gryfu

- Szerokość samego siodełka

- Wysokość siodełka (można zawsze poddać korekcji)

- Rozstaw szczelin na struny

- Głębokość samych szczelin

- Szerokość szczelin pod względem każdej struny

- Czasem warto sprawdzić jaki mamy radius podstrunnicy

Materiał z którego jest wykonane siodełko ma duże znaczenie pod względem brzmieniowym gitary. Siodełka plastikowe oraz z tworzyw sztucznych, znacznie lepiej jest zastąpić trochę droższym materiałem jak np. kość a nawet mosiądz czy stal nierdzewna która ma znakomite właściwości akustyczne, są to rozwiązania droższe ale znacznie poprawiają samo brzmienie gitary, jego wybrzmiewanie (sustain) oraz różne właściwości akustyczne.

Siodełka produkowane z kości, mosiądzu oraz stali nierdzewnej są również znacznie trwalsze oraz wypolerowane ładnie się prezentują, po za tym jest to wydatek jeden na długie lata o ile nie dożywotnio tak że wydaje mi się że warto w takie siodełko zainwestować.

Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Wymieniłem siodełko w akustyku na mosiężne, brzmienie o niebo lepsze niż przy plastikowym czy grafitowym. Akustyk dostał drugie nowe życie :)

    OdpowiedzUsuń