poniedziałek, 29 marca 2021

Jaki wzmacniacz wybrać combo czy head

 Jaki wzmacniacz wybrać, combo czy head

Każdy gitarzysta grający na gitarze elektrycznej ten początkujący zaczynający dopiero naukę jaki ten bardziej zaawansowany a może już koncertujący z jakimś zespołem wie że nagłośnienie dla tego rodzaju gitary to kwestia niezbędna i oczywista.

Niejednokrotnie jednak stajemy przed poważnym dylematem w kwestii wyboru odpowiedniego wzmacniacza. Kwestię wyboru wzmacniacza pod względem jego konstrukcji oraz mocy opisałem w tym wpisie - jaki wybrać wzmacniacz.

W tym artykule jednak temat związany z wyborem wzmacniacza pomiędzy jego wersjami czyli wersją combo a wersją head. Często stajemy w tej kwestii przed nie lada dylematem i nie wiemy która wersja będzie dla nas najbardziej odpowiednia. 

Taki dylemat mają często początkujący gitarzyści nie znający się jeszcze zbyt dobrze na sprzęcie nagłośnieniowym dla gitary elektrycznej i to właśnie pewien początkujący gitarzysta którego uczę gry stanął niedawno przed takim właśnie dylematem stąd zrodził się pomysł na niniejszy wpis. 

Tak więc jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma wersjami wzmacniaczy, jakie mają zalety oraz wady, tych informacji dowiesz się z niniejszego artykułu.

Jaki wzmacniacz wybrać czyli combo czy head:

Wzmacniacz combo:

Ten rodzaj wzmacniacza prosto pisząc to nic innego jak wzmacniacz w zabudowanej obudowie razem z głośnikiem, tworzy on jedną skrzynię. Taki wzmacniacz przeważnie z tyłu jest otwarty lub pół otwarty ale choć rzadziej to zdarzają się wzmacniacze całkowicie zamknięte takie zamknięcie wzmacniacza z tyłu ma miejsce często przy konstrukcjach tranzystorowych o małej mocy.

jaki wzmacniacz wybrać

Otwarcie lub niepełne otwarcie z tyłu wzmacniacza ma celu eliminować ciśnienie akustyczne jakie tworzy się z głośnika podczas głośnej gry ale również wpływa na samo brzmienie czyli otwarcie skrzyni ucina niektóre dolne pasma dźwięku.

Z jednej strony jest to pomocne i pozwala unikać efektu "dudnienia" ale z drugiej strony aby mieć więcej dolnego pasma musimy to korygować na samym wzmacniaczu pokrętłem bass lub depth, ponadto sam dźwięk jest ukierunkowany częściowo również na tył wzmacniacza a nie tylko z jego przodu.

Wzmacniacze w wersjach combo produkuje się o w konstrukcjach tranzystorowych, lampowych, hybrydowych i cyfrowych. Konstrukcje pełno lampowe w wersji combo są rzadziej spotykane ze względu na sporą wagę i gabaryty niż inne rodzaje. 

Więcej informacji o rodzajach wzmacniaczy pisałem w tym wpisie - rodzaje wzmacniaczy.

Głośniki:

W wzmacniaczach combo stosuję się cały szereg różnych głośników o wymiarach od 6/8/10 i 12 cali w zależności o mocy wzmacniacza. W tego rodzaju wzmacniaczu stosuje się przeważnie tylko jeden głośnik ale są również spotykane wzmacniacze w których zastosowane są dwa głośniki, rzadziej spotyka się wzmacniacze z czterema głośnikami. Niektóre wzmacniacze z zastosowanymi dwoma głośnikami mogą grać w stereo a nie tylko klasycznie w mono.

Moc wzmacniacza w wersji combo w zależności od gabarytów oscyluje w różnych granicach od 5 watt w malutkich wzmacniaczach typowych do domowego użytku z zastosowanym głośnikiem np. 6 cali do nawet 120 watt w pełno lampowych konstrukcjach z zastosowanym głośnikiem 12 cali do użytku na próbach i koncertach.

Wady/zalety

Wzmacniacz w wersji combo to jedna skrzynia wraz z głośnikiem w środku, małe wzmacniacze w wersji combo są lekkie i wygodne w transporcie, znów duże wzmacniacze z zastosowanym głośnikiem 12 cali lub 2x12 cali są o większych gabarytach i ciężkie tak więc nie są wygodne w transporcie, gdyż trochę ważą ale każdy gitarzysta powinien sobie poradzić z udźwignięciem i przeniesieniem takiego wzmacniacza.

Wzmacniacz w wersji combo często posiada gniazdo na dodatkową kolumnę głośnikową ale nie zawsze dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas kupna gdyż możliwość podłączenia dodatkowej kolumny głośnikowej znacznie rozszerza możliwości brzmieniowe tego rodzaju wzmacniacza.

Co prawda we wzmacniaczach typu combo zawsze można wymienić głośnik i w taki sposób eksperymentować z brzmieniem ale często nie będziemy mieć możliwości zamknięcia go z tyłu tak jak ma to miejsce w osobnej kolumnie głośnikowej.

Wzmacniacze w wersji combo często posiadają zastosowany sprężynowy analogowy pogłos czyli reverb. Ten rodzaj pogłosu jest bardzo charakterystyczny i świetnie brzmiący często jest stosowany w typowych tranzystorowych konstrukcjach tak więc również warto na zwrócić uwagę podczas kupna wzmacniacza.

Tego rodzaju wzmacniacze częściej i chętniej są wybierane do gry w domowym zaciszu gdyż są bardzo uniwersalne brzmieniowo szczególnie te cyfrowe oraz o bardzo różnej mocy i zastosowanych głośnikach. Ale oczywiście te o większej mocy i zastosowanym 12 calowym głośnikiem świetnie nadają się również do gry w zespołach a nawet na koncerty.

Małe combo do gry w domowym zaciszu.

Wzmacniacz w wersji head:

Wzmacniacz w wersji head to sam osobny wzmacniacz bez kolumny głośnikowej również zabudowany w mniejszą skrzynię. Do tego rodzaju wzmacniacza zawsze będziemy potrzebować dodatkowej kolumny głośnikowej.

Jaki wybrać wzmacniacz gitarowy

Do tego rodzaju wzmacniacza kupuje się zawsze osobno kolumnę głośnikową a wyróżniamy kolumny głośnikowe z zastosowanym głośnikiem 1x12, 2x12 bądź 4x12 cali. Oczywiście istnieją również malutkie kolumny głośnikowe z głośnikami 5,6 bądź 8 cali. Osobna kolumna głośnikowa najczęściej jest zamknięta z tyłu ale są również konstrukcje otwarte bądź półotwarte.

Do wzmacniacza w wersji head podłączymy prawie każdą kolumnę gitarową o odpowiedniej mocy jaką obsługuje konkretny wzmacniacz należy również pamiętać o odpowiedniej impedancji (ohm) impedancja kolumny głośnikowej musi odpowiadać impedancji wzmacniacza.

Więcej informacji o kolumnach gitarowych znajdziecie w tym wpisie - rodzaje kolumn głośnikowych.

Wzmacniacze typu head produkuje się o konstrukcjach tranzystorowych, lampowych, hybrydowych oraz rzadziej również cyfrowych. Wzmacniacze typu head częściej spotykamy jako pełno lampowe konstrukcje głównie że względu na dobrą cyrkulację odprowadzania ciepła z rozgrzanych lamp ale pozostałe konstrukcje są również bardzo popularne.

W tego rodzaju wzmacniaczach czasem stosuje się reverb sprężynowy ale częściej cyfrowy bądź analogowy wbudowany w układ elektroniczny. Wzmacniacze typu head produkuje się o bardzo różnej mocy od 5 watt do nawet 150 watt przy wzmacniaczach pełno lampowych.

Wzmacniacz typu head to zawsze dwie osobne części stąd może być nieco wygodniejszy w transporcie ale przy zastosowanej kolumnie z głośnikami 4x12 cali gabaryty samej kolumny są bardzo duże a waga nie mała ale z powodzeniem można zastosować paczkę z jednym głośnikiem 1x12 cali która spokojnie umożliwi grę na próbach a nawet koncertach.

Wzmacniacze typu head są często i chętnie wybieranymi wzmacniaczami do gry prób oraz koncertów szczególnie te konstrukcje pełno lampowe gdyż dają dużo mocy i dobre ciepłe, pełne brzmienie. Konstrukcje o mniejszej mocy np. 20 watt są często stosowane do ćwiczeń i gry w domowym zaciszu oraz w studiu.

Podsumowanie:

Każda wersja wzmacniacza ma swoje wady i zalety a każdy gitarzysta powinien do kwestii wyboru podejść indywidualnie dobierając wzmacniacz nie tylko pod względem brzmienia oraz stylu gry ale również odpowiedniej mocy oraz konstrukcji jak i przeznaczenia wzmacniacza do gry w konkretnych warunkach.

Rodzaje wzmacniaczy gitarowych.

Jaki wzmacniacz wybrać.

Lampa czy tranzystor.

Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. Ja od zawsze używam wzmacniaczy head, ale to jakieś osobiste przyzwyczajenia. Każdy ma inne podejście ;) https://instalaudio.pl/viablue-oplot-cable-sleeve-black-medium.html

    OdpowiedzUsuń