niedziela, 18 listopada 2018

Rodzaje strun gitarowych

Rodzaje strun gitarowych

Struny gitarowe to niezwykle ważny element każdej gitary, gdyż gitara bez nich po prostu nie zagra, to od samych strun zależy bardzo wiele czynników takich jak brzmienie, komfort gry oraz również to jak szybko będą się zużywać oraz jak często będziemy je wymieniać. 
 
W tym wpisie zajmiemy się rodzajami strun gitarowych ich jakością, grubością oraz zaletami i wadami.

Struny w gitarze:

Do każdej gitary potrzebujemy innego rodzaju strun, do gitary klasycznej zakładamy struny nylonowe a do gitary akustycznej struny metalowe o specjalnej owijce, znów do gitary elektrycznej tylko i wyłącznie struny stalowe gdyż inny rodzaj strun w tym rodzaju gitary po prostu nie przeniesie sygnału poprzez przetworniki gitarowe a tym gitara po prostu nie będzie grać.
 Co decyduje o wyborze odpowiednich strun do gitary:

Rodzai strun gitarowych do poszczególnych gitar jest tak dużo że trudno je wszystkie zliczyć a czasem potrafi to nie jednego gitarzystę wprawić o zawrót głowy. Już na wstępie należy zaznaczyć że struny trzeba ogrywać i szukać tych które będą nam najbardziej odpowiadały.

O wyborze odpowiednich strun, decydujące wiele czynników takich jak ich grubość, materiał z którego są wykonane, jakość wykonania a za tym idzie producent, rodzaj zastosowanej owijki, jak również sam gitarzysta oraz technika i styl gry a często również gatunek muzyczny.

Trochę teorii:

Struny gitarowe produkuje się przeważnie z wysokiej jakości stali węglowej i pokrywa stopem niklu a nawet srebra, jest to bardzo wytrzymały stop stali który posiada znaczną odporność na pękanie, rozciąganie oraz swoją odpowiednią twardość.

Do owijki strun stosuje się najczęściej stal białą czasem stal nierdzewną o przekroju owalnym bądź płaskim, ma to znaczenie gdyż owijka o przekroju okrągłym powoduje charakterystyczne "świsty" podczas przeciągnięcia po nich wzdłużnie palcami, zaś na owijce płaskiej - śliskiej efekt ten nie występuje.

Mimo to struny z owijką okrągłą brzmią czyściej i głośniej i to właśnie ten rodzaj strun znacznie przewyższa nad tymi z owijką płaską a charakterystyczne świsty często wykorzystuje się jako dodatek muzycznej gitarowej aranżacji.

A tak wygląda struna i jej owijka z bliska.

Jakie struny do gitary, Rodzaje strun


Rodzaje strun oraz ich twardość:

1. Miękkie (light) - są to struny cienkie, stosowane często do gry solowej gdyż bardzo łatwo poddają się wibracjom oraz dobrze i wygodnie się je podciąga ale wadą jest ciche i płytkie brzmienie (szczególnie w gitarach akustycznych). 

Struny miękkie to przeważnie rozmiar 0.08 - 0.42 lub 0.09 - 0.42 Ten rodzaj jest również chętnie stosowany przez początkujących gitarzystów zalecam jednak zacząć od tych o średniej grubości i do nich się przyzwyczajać.

2. Średnie (medium) - ten rodzaj strun to raczej struny standardowe, powszechnie stosowane, który każdy gitarzysta zna i chętnie na nich gra, sprawdzają się w wszelakich gatunkach muzycznych a ich twardość jest pośrednia to coś pomiędzy miękkim rodzajem a tym twardym rodzajem, rozmiar tych strun to przeważnie 0.10 - 0.46. Początkującym gitarzystą polecam zacząć od tego właśnie rodzaju strun.

3. Twarde (hard) - ten rodzaj to twardsze i grubsze struny oraz trudniej poddają się wibracji i podciąganiu, trzeba się przyzwyczaić by na nich grać, chętnie stosują je metalowi bądź rockowi gitarzyści ale również gitarzyści jazzowi.

Rodzaje strun gitarowych


Na co zwrócić uwagę:

Warto zaznaczyć że w gitarze akustycznej lepiej jest stosować struny grubsze gdyż to właśnie one lepiej przenoszą drgania do pudła rezonansowego a tym uzyskamy znacznie głośniejsze i pełniejsze brzmienie niż na strunach miękkich.

W gitarze elektrycznej ten problem nie występuje gdyż za finalne brzmienie odpowiada wzmacniacz gitarowy, jednak trzeba pamiętać że lepiej jest przyzwyczaić palce do strun grubszych by potem bez problemu, grać na cieńszych niż w odwrotnej kolejności.

Struny do gitary klasycznej te cienkie (wiolinowe) są wykonane z nylonu a basowe są również wykonane z cienkich włókien nylonowych owiniętych owijką przeważnie wykonaną ze stopu brązu bądź miedzi. 

Do tego rodzaju gitary kiedyś stosowano struny wykonane ze zwierzęcych jelit ale ze względu na ich częste zrywanie zastąpiono je strunami nylonowymi. Więcej informacji na temat gitary klasycznej w linku poniżej.


Gitara klasyczna, Budowa gitary klasycznej

GPARTS AC8405 10-48
GPARTS AC8405 10-48
10.00 PLN
Gparts GE-9 struny | 9-42
Gparts GE-9 struny | 9-42
8.50 PLN
GPART | struna | AK EL | .010
GPART | struna | AK EL | .010
2.00 PLN
GPARTS 010 struny do gitary elektrycznej | 10-46
GPARTS 010 struny do gitary elektrycznej | 10-46
8.00 PLN



Struny powlekane:

Ze względu na to że struny są narażone na zabrudzenia z naszych rąk czyli głównie pot przez co się zużywają producenci stworzyli struny tzw. powlekane. Takie struny posiadają specjalnie powlekaną owiję dzięki której są bardziej odporne na korozję niż struny tradycyjne.

Struny powlekane mają za zadanie znacznie wydłużyć czas ich żywotności oraz brzmienia i sprawdzają się bardzo dobrze gdyż wydłużają ten czas czasem nawet 3 do 5 krotnie a zależne jest to również od ilości i czasu gry. Struny powlekane niestety są droższe niż struny tradycyjne.

Jakość strun:

Za jakość strun odpowiada głównie producent, tu też warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, lepiej czasem wydać parę złotych więcej na komplet dobrej jakości strun, oraz sprawdzonego producenta niż kupić tani "chiński" komplet z którym mogą wystąpić problemy ze strojeniem, trwałością, oraz częste zrywanie.

Gwarantuję że komplet dobrych jakościowo strun nie kosztuje aż tak wiele a znacznie poprawi komfort gry, lepiej utrzyma stabilność stroju a przy odpowiednim dbaniu o struny również zapewni ich długą żywotność. 

Zdarzają się jednak czasem wyjątki i tanie struny wcale nie muszą być złe o czym sam się przekonałem dlatego warto struny po prostu testować.




Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz