
O tym jak wyregulować most typu Floyd Rose pisałem w tym artykule - budowa i regulacja mostka Floyd Rose. A o tym jak wyregulować menzurę znajdziecie tutaj - menzura w gitarze.
Blokada mostka Floyd Rose wpływa również na samo brzmienie instrumentu, które po zablokowaniu mostu bardziej idzie z samej "dechy" a nie ze sprężyn na których z tyłu gitary zamocowany jest most tego typu. Z własnego doświadczenia stwierdzam że faktycznie po zablokowaniu mostka brzmienie poprawia się a instrument gra bardziej masywnie i pełniej.
W tym wpisie opiszę kilka popularnych i chyba jedynych sposobów na skuteczną blokadę mostu Floyd Rose oraz Tremolo, wszystkie sposoby można z łatwością wykonać samemu, jeżeli jednak miał byś z tym problem to warto udać się do fachowca lutnika bądź kogoś kto ma już doświadczenie.
Stabilizator mostka Floyd Rose i tremolo.
Jak zablokować most Floyd Rose:
1.
Blokadę takiego mostka można wykonać na kilka sposobów, jednym z nich jest włożenie kawałka drewna odpowiednio i precyzyjnie dopasowanego do szczelin pomiędzy blok mostu a dechę z tyłu gitary jak na zdjęciu poniżej.
W mostkach typu tremolo wystarczy jeden kawałek drewna znów w mostkach typu Floyd Rose potrzebne będą dwa kawałki żeby most całkowicie zablokować, chyba że chcemy mieć jednostronną wajchę.
Takie klocki drewna należy precyzyjnie wyszlifować na papierze ściernym.
2.
Blokadę taką można również kupić i wkręcić obok sprężyn do korpusu gitary to tzw. sztywny stabilizator są przeróżne rodzaje stabilizatora, mniejsze, średnie większe, bez problemu można go dopasować do każdej gitary. Zdjęcie poniżej przedstawia taki najprostszy sztywny stabilizator.
Zablokować most można również wykonując i sklejając ze sobą po kilka monet powiedzmy 5 groszy lub innych na odpowiednią szerokość pomiędzy blok mostka a dechę z tyłu gitary, jest to dość "prowizoryczna" blokada ale zdaje egzamin i sprawdza się.
Monety należy skleić ze sobą na kleju np. typu super glue lub kropelka. Monety wkładamy z obu stron bloku mostu po uprzednim jego równoległym pod względem dechy wyregulowaniu.
Ważne:
Blokadę mostka należy wykonać tak aby most był ustawiony równolegle do korpusu gitary to bardzo ważne aby po zablokowaniu nie odchylał się w którymś kierunku, dlatego ważnym jest odpowiednie dopasowanie np. klocków drewna czy odpowiedniej ilości monet z każdej strony bloku mostu.
Nawet jeżeli zastosujemy wyżej opisany stabilizator to przed jego montażem również należy dobrze i równolegle pod względem korpusu ustawić most i dopiero po tym zablokować. Na zdjęciu poniżej most wyregulowany równolegle do korpusu gitary.
Podsumowanie:
Blokada mostka to dobry pomysł dla gitarzystów którzy posiadają wiosło z Floyd Rose'm ale nie korzystają w ogóle z wajchy, taka blokada nawet jednostronna, znacznie upraszcza procedurę wymiany strun bez konieczności regulacji całego mostka. Zablokowanie mostka wpływa również na samo brzmienie które staje się pełniejsze i idzie bardziej z dechy a tym poprawia wybrzmiewanie instrumentu.
Ciekawy pomysł z tym klinem, to prosta i skuteczna metoda na zablokowanie mostka.
OdpowiedzUsuń