poniedziałek, 27 września 2021

Redukcja mocy wzmacniacza

Wzmacniacze gitarowe o konstrukcji lampowej aby dobrze zabrzmiały trzeba w nich odkręcić potencjometr głośności czasem nawet znacznie i nie ma na to innej rady, gdyż cicho brzmiąca lampowa głowa 50 czy 100 wat nie odda tak pełnego i okrągłego brzmienia na małych głośnościach - taki już urok lampowych wzmacniaczy.

W warunkach sali prób lub w warunkach na scenie odkręcenie wzmacniacza lampowego głośniej nie stanowi problemu jednak problem często się pojawia w domowym zaciszu. Oczywiście można w domowych warunkach korzystać z wzmacniacza tranzystorowego bądź cyfrowego ale co wtedy kiedy lubimy ciepło i brzmienie rozgrzanych lamp.

O rodzajach wzmacniaczy pisałem w tym wpisie - rodzaje wzmacniaczy gitarowych.

W niniejszym wpisie przedstawię kilka możliwości na skuteczną redukcję mocy wzmacniacza lampowego aby można było na tego rodzaju wzmacniaczu grać i ćwiczyć również w domowym zaciszu, gdyż jest kilka możliwości na skuteczną redukcję mocy i względnie dobre brzmienie.

Redukcja mocy wzmacniacza lampowego:

Wzmacniacz o małej mocy:

Pierwszą tą bardziej oczywistą możliwością na redukcję mocy wzmacniacza lampowego jest po prostu kupno takiego wzmacniacza ale o odpowiednio małej mocy a mowa tu o wzmacniaczach lampowych o mocy 5 -10 wat. 

Są to konstrukcje bardzo małe które również trzeba odkręcić głośniej aby dobrze zabrzmiały ale znacznie mniejsza moc takiego wzmacniacza pozwala uzyskać dobrze brzmienie nie robiąc przy tym zbyt wiele hałasu.

Takie wzmacniacze o małej mocy występują w wersjach combo oraz w wersjach head gdzie to tego drugiego musimy podłączyć zewnętrzną kolumnę głośnikową, warto więc dobrać taki wzmacniacz pod względem kolumny z którą będziemy go używać a głównie chodzi o zgodność z impedancją.

Więcej informacji o kolumnach gitarowych znajdziecie w tym wpisie - rodzaje kolumn gitarowych.

Wzmacniacz lampowy z redukcją:

Często zdarza się że wzmacniacze lampowe o dużej mocy na przykład 50 - 100 wat posiadają przełącznik którym możemy zredukować moc od 15/20 bądź nawet 50 czy 70%. Oczywiście nie wszystkie wzmacniacze posiadają taką możliwość ale w dzisiejszych czasach wbudowana redukcja mocy jest często stosowana przez wielu producentów.

Tym sposobem wzmacniacz o dużej mocy po prostu wystarczy zredukować przełącznikiem i możemy cieszyć się grą na "lampach" nie robiąc przy tym zbyt wiele hałasu oraz nie inwestując dodatkowo w mały wzmacniacz lampowy.

Warto więc podczas kupna wzmacniacza lampowego zwrócić na taką możliwość uwagę, szczególnie jeżeli chcemy korzystać tylko z jednego wzmacniacza gdyż takie brzmienie nam odpowiada. Taką redukcję również posiadają niektóre wzmacniacze tranzystorowe o dużej mocy.

Zewnętrzny reduktor mocy:

No dobrze a co w przypadku kiedy nie chcemy inwestować w mały wzmacniacz lampowy a nasz duży wzmacniacz nie posiada wbudowanej redukcji mocy i wiernie nam służy, lubimy jego brzmienie i nie chcemy zamieniać go na żaden inny.

W takim przypadku możliwość jest jedna a jest nią zewnętrzny reduktor mocy wzmacniacza zwany attenuator lub bower brake. Tego typu urządzeń na rynku muzycznym nie brakuje i jest ich dość sporo i urządzenie to służy właśnie do redukcji mocy wzmacniaczy lampowych.

Takie urządzenie ma za zadanie pochłonąć znaczą moc wzmacniacza lampowego tak by można było go odkręcić głośno aby lampy oddały swoje pełne ciepłe i okrągłe brzmienie ale nie robiąc przy tym hałasu.

Taki reduktor mocy wpina się pomiędzy kolumnę głośnikową a wzmacniacz lampowy, można go również stosować w combach lampowych o większej mocy. Niestety tego typu rozwiązanie wpłynie nieco na samo brzmienie które nie będzie z pewnością tak dobrze brzmiało jak głośno odkręcony wzmacniacz ale to skutecznie pozwala obniżyć moc wzmacniacza i stosować duży wzmacniacz lampowy w domowych warunkach.

W dzisiejszych czasach attenuatory produkuje wiele producentów i są one udoskonalane tak aby po redukcji mocy jak najmniej wpływały na brzmienie wzmacniaczy lampowych. Często takie reduktory są produkowane przez samych producentów konkretnych wzmacniaczy jako dedykowane.

Wybierając odpowiedni attenuator trzeba pamiętać aby był o odpowiedniej mocy pod względem mocy naszego wzmacniacza oraz zgadzał się pod względem impedancji z jaką podłączamy kolumnę do wzmacniacza.

Pętla efektów:

Istnieje jeszcze jedna metoda na obniżenie mocy wzmacniacza lampowego, kiedyś udało mi się uzyskać w pewnym wzmacniaczu bardzo dobry efekt jednym prostym sposobem, mianowicie wyciszenie sygnału jakimś efektem bądź procesorem dźwięku wpiętym w pętle efektów - pętla musi być włączona cały czas lub można zastosować efekt wpięty w input.

Tym sposobem możemy odkręcić wzmacniacz głośniej a efektem bądź procesorem obniżamy sygnał wydobywający się z głośnika, co prawda wpłynie to na samo brzmienie ale uzyskamy tym możliwość bardziej pełnego brzmienia wzmacniacza lampowego nie robiąc przy tym hałasu.

Nie jest to jednak metodą profesjonalną ale można próbować to w taki sposób wykorzystać aby móc grać na "lampie" w domowych warunkach.

Ostatnia koncepcja:

Na koniec niniejszego wpisu warto wspomnieć że w dzisiejszych czasach szybkiego rozwoju technologicznego alternatywną dla wzmacniaczy lampowych są wzmacniacze tranzystorowe, hybrydowe bądź cyfrowe procesory dźwięku z których również można uzyskać bardzo satysfakcjonujące brzmienia.

W warunkach domowych często waśnie zastosowanie mają procesory dźwięku oraz różnego rodzaju symulatory wzmacniaczy i kolumn gitarowych dzięki którym będziemy mogli ćwiczyć nie robiąc przy tym zbytniego hałasu a przy okazji procesory często posiadają możliwość podłączenia ich do komputera a za tym idzie nagrywanie i realizacja dźwięku.

Warto zwrócić uwagę na to ze istnieją odrębne przestery lub przedwzmacniacze oparte o konstrukcje lampowe, podłączając taki przester do wzmacniacza tranzystorowego również uzyskamy namiastkę brzmienia lampowego nie robiąc przy tym zbyt dużego hałasu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również podłączenie zwykłego przesteru w "kostce" na czysty kanał wzmacniacza lampowego. Takim sposobem również uzyskamy bardzo przyzwoite brzmienie bez konieczności odkręcania głośno wzmacniacza.

O tym jakie wyróżniamy rodzaje przesterów pisałem w tym wpisie - jaki wybrać przester.

Podsumowanie:

Tak więc istnieje kilka sposobów na skuteczne obniżenie mocy wzmacniacza lampowego aby można było z powodzeniem stosować taki wzmacniacz również w domowym zaciszu nie robiąc przy tym zbyt wiele hałasu a uzyskując ciepłe i okrągłe brzmienie rozgrzanych lamp.

Alternatywną oczywiście zawsze będą wzmacniacze tranzystorowe, hybrydowe bądź cyfrowe z których również można z powodzeniem korzystać w domowych warunkach.

Czytaj również:

Jaki wybrać wzmacniacz.

Jaki wzmacniacz do gry w domu.

Pozdrawiam!

2 komentarze: