czwartek, 5 listopada 2020

Marshall Valvestate - świetne uniwersalne combo gitarowe

Marshal Valvestate, Dobry wzmacniacz do metalu, Jaki wzmacniacz do metalu

Marshall Valvestate to legendarne konstrukcje wzmacniaczy gitarowych sięgających początków lat 90 tych. Wzmacniacze te zyskały bardzo dużą popularność i uznanie wśród różnych gitarzystów tych profesjonalnych jak i tych początkujących do dziś  są chętnie wybieranymi wzmacniaczami w swojej klasie i przedziale cenowym.

Wzmacniacze serii Marshall Valvestate powstały dzięki wcześniejszym legendarnym wzmacniaczom JCM800 i JCM900 to opierając się o ich konstrukcje Marshall postanowił wyprodukować coś co będzie znacznie tańsze a przy tym zachowując klasyczne brzmienie Marshalla.

Z biegiem lat producent rozbudował modele Valvestate o kolejne konstrukcje z różnymi możliwościami brzmieniowymi oraz o różnej mocy. Valvestate obecnie nie jest produkowany a przez jakiś czas został zastąpiony nazwą AVT Valvestate. Dziś wzmacniacze Marshall Valvestate zostały zastąpione przez tranzystorowe wzmacniacze serii MG.

Modele wzmacniaczy Marshall Valvestate:

Marshall Valvestate to bardzo popularny wzmacniacz gitarowy typu combo o zastosowanym głośniku 1x12,  2x12 lub z mniejszych 1x8 jak w przypadku małego 15 watowego comba VS15. 

Wyróżniamy kilka modeli Marshall Valvestate takich jak: 8080V, VS100R, VS265, VS8240, 65R, VS230, V2000 a nawet Valvestate w wersji head VS100.

Marshall Valvestate, Wzmacniacz do metalu

Oferta produktów z serii Marshall Valvestate jest bardzo szeroka, gdyż producent stworzył nawet samą końcówkę mocy valvestate V8008. Końcówka mocy jest w formie urządzenia do montażu w racku wraz z preampem oraz innymi urządzeniami rackowymi.

Końcówka jest stereofoniczna o mocy 80 wat, końcówka ta świetnie współpracuje z preampem z serii Marschall 9000 MGP 9004 oraz przedwzmacniaczem lampowym Marshall JMP - 1.

Marshall, Końcówka mocy marshall valvestate

Brzmienie i możliwości:

Wszystkie wyżej wymienione modele tego wzmacniacza brzmią niemal identycznie na kanale czystym jak i przesterowanym swoim klasycznym Marshallowskim brzmieniem a różnią się swoją mocą, ilością oraz rodzajem zastosowanych głośników a w niektórych modelach wbudowanym efektem stereo chorus.

Najbardziej rozbudowaną wersją jest Marshall Valvestate VS265 i VS8240 gdyż te comba posiadają głośniki w układzie 2x12 po 65 wat mocy każdy oraz wbudowany efekt stereo chorus, te dwa modele są najdroższe i chyba najbardziej cenione.

Znów Valvestate AVT2000 to nowsza wersja tego wzmacniacza z wbudowanym procesorem efektów modulacyjnych i przestrzennych co znacznie rozszerza możliwości brzmieniowe tego wzmacniacza.

Marshall Valvestate to klasyka wzmacniaczy tranzystorowych typu combo ale nie do końca tylko tranzystorowych gdyż na preampie Valvestate znajduje się mała lampa 12AX7/ECC83 która ma za zadanie zmiękczać nieco brzmienie co czyni ten wzmacniacz w pewnym sensie hybrydowym.

Są różne i podzielone opinie na temat lampy zastosowanej w Marshall Valvestate oraz jej wpływie na brzmienie. Jedni twierdzą że lampa jest zupełnie nie potrzebna a inni że wpływa na brzmienie, producent pisze że lampa ma ocieplić brzmienie by stało się bardzie okrągłe i przyjemniejsze dla ucha.

W mojej ocenie lampa ta wpływa na brzmienie nieco je zmiękczając co moim zdaniem czuć szczególnie podczas gry na przesterze. Porównując brzmienie Valvestete z brzmieniem innymi typowo tranzystorowymi konstrukcjami uważam że różnicę tą czuć i słychać.


Głośniki:

W combach Marshall Valvestate montowane są głośniki firmy Celestion najczęściej model Marshall gold back celestion lub Celestion G12T. Głośniki te montuje się też w innych combach Marshalla takich jak np. lampowy DSL. Głośniki Gold Back podobno zostały opracowane na potrzebę wzmacniaczy valvestate i innnych wzmacniaczy Marshalla i brzmią w tych wzmacniaczach bardzo dobrze.

Valvestate, wzmacniacz do tysiąc gitara

Niektórzy gitarzyści wymieniają w combach oryginalne głośniki Marshalla na np. Celestion V30 bądź Eminence Legend V12. Podobno valvestate z tymi głośnikami brzmi znacznie lepiej, myślę że to kwestia indywidualna a valvestate brzmi i tak bardzo dobrze na oryginalnych głośnikach.

Jeżeli chodzi o head czyli głowę VS100 to możliwości są większe gdyż można dopasować kolumnę głośnikową wedle swojego uznania. Do VS100 możemy podłączyć kolumnę o mocy maksymalnie 100 wat oraz o impedancji 4 ohm.

Brzmienie:

Wzmacniacze Marshall Valvestate świetnie nadają się do gry cięższych gatunków muzycznych ale również tych lżejszych odmian gdyż są to wzmacniacze bardzo uniwersalne brzmieniowo a posiadają dwa kanały główne czysty oraz przesterowany z dwoma zakresami korekcji gainu OD1 i OD2.

Marshall Valvestate, tanie combo do metalu

Na tych wzmacniaczach z powodzeniem można grać próby a nawet koncerty. Wzmacniacze te są o różnej mocy ale nawet 50 wat combo w zupełności wystarczy do gry na próbach oraz koncertach a ze względu że są to tranzystorowe czy hybrydowe konstrukcje z powodzeniem można ich używać w domu nie robiąc przy tym dużego hałasu.

Te wzmacniacze bardzo dobrze brzmią i świetnie przebijają się przez resztę zespołu, posiadają bardzo szeroką korekcję jeżeli chodzi o brzmienie szczególnie te modele z zastosowanym pokrętłem "contur"  i "presence"odpowiadającym za korekcję środkowego i górnego pasma.

Valvestate zostały dodatkowo wyposażone w dobrze brzmiący reverb sprężynowy, pętlę efektów oraz footswitch. W niektórych modelach wejścia pętli efektów są regulowane potencjometrami pod względem siły wejścia i wyjścia.

Wzmacniacze posiadają wyjście liniowe oraz na footswitch który często jest dołączony a niektóre modele wejście na słuchawki.

Marshall Valvestate

Podsumowanie:

Marshall Valvestate to bardzo udana seria i wiele modeli cieszących się dużą popularnością i uznaniem, wzmacniacze tej serii są bardzo uniwersalne pod względem brzmienia i nadają się niemal do gry każdego gatunku muzycznego.

Jeżeli ktoś ma problem z doborem wzmacniacza i nie potrafi w tej cenie znaleźć nic odpowiedniego dla siebie to warto zainteresować się właśnie Marshall Valvestate to bardzo udane i dobrze brzmiące comba gitarowe w nie wygórowanych cenach.


Jaki wzmacniacz do metalu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz