sobota, 15 kwietnia 2017

Pentatonika durowa na gitarę


Skale pentatoniczne to podstawowe i najprostsze skale na każdą gitarę. Dzięki tym prostym schematom zaczniesz grać swoje pierwsze solówki gitarowe oraz nauczysz się sztuki jaką jest improwizacja. Skale pentatoniczne są bardzo szeroko stosowanym narzędziem muzycznym.

Skale pentatoniczne molowe jak i durowe są bardzo często stosowane przez wielu muzyków i gitarzystów to właśnie od tych skal każdy gitarzysta powinien zacząć swoją przygodę z grą solową oraz improwizacją. Skale pentatoniczne pozwalają wejść nieco głębiej w świat dźwięków gitarowych.

O pentatonice molowej pisałem w tym wpisie - pentatonika molowa.

O skalach modalnych pisałem w tym poradniku - skale modalne.

Pentatonika durowa to wspólne dźwięki skali jońskiej, lidyjskiej i miksolidyjskiej, pentatonika durowa jest również zwana gamą durową. Na wstępie trochę niezbędnej wiedzy.

Czym różni się pentatonika durowa od molowej:

W prostym przykładzie pentatonika molowa w tonacji a mol to dźwięki A C D E i G a pentatonika durowa C dur to dźwięki C D E G i A. Czyli pentatonika durowa jest w pewnym sensie pokrewna z pentatoniką molową a prościej pisząc dźwięki pentatoniki a mol zgadzają się z dźwiękami pentatoniki C dur tylko są przesunięte

Poniżej znajdują się schematy skali pentatonicznej durowej w tonacji A oraz rozmieszczenie jej pięciu superpozycji na gryfie gitary.


W powyższym linku do pobrania poradnik w pliku pdf aby mieć stały wgląd w schematy budowy pentatoniki durowej. Poradnik udostępniam za darmo. Jeżeli doceniasz mój wkład w niniejszego bloga oraz stworzenie poradnika, możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na PayPal za co dziękuję.




Poniżej prezentuję pięć schematów superpozycji skali pentatonicznej durowej:

1. Pierwsza superpozycja.

Pentatonika na gitarę

2. Druga superpozycja.

Pentatonika durowa, Pentatonika

3. Trzecia superpozycja.

pentatonika na gitarę

4. Czwarta superpozycja.

Pentatonika

5. Piąta superpozycja.

Pentatonika na gitarę

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz