środa, 8 maja 2019

Jak podłączyć gitarę elektryczną do wieży

Gitara i wieża hi fi

Zapewne niektórzy początkujący a nawet zaawansowani gitarzyści, nie raz stanęli przed próbą podłączenia swojej gitary elektrycznej pod sprzęt stereo, mam tu na myśli typowy sprzęt audio taki jak na przykład wieża hifi z głośnikami szerokopasmowymi.

Sam kiedyś stanąłem przed taką próbą i przetestowałem chyba wszystkie możliwości jakich można użyć podłączając gitarę elektryczną do sprzętu audio stereo. Temat ten jest często spotykany i poruszany wśród wielu gitarzystów, również w internecie i na forach gitarowych.

O tym jak podłączyć gitarę do komputera i co będzie niezbędne aby wszystko poprawnie działało, opisałem w tym wpisie - gitara i komputer. W tym artykule zajmiemy się tylko podłączaniem gitary do sprzętu audio stereo.

Korzystając z wiedzy jaką posiadam oraz metodą prób i błędów dziś stwierdzam jednoznacznie że można podłączyć gitarę elektryczną do sprzętu audio stereo a nawet takim sposobem można uzyskać całkiem satysfakcjonujące i przyzwoite brzmienia.

Trochę informacji:

Na wstępie jednak trzeba zaznaczyć że wieża hifi nie służy do podłączania gitary, jest to sprzęt który służy do odtwarzania muzyki a nie do gry instrumentalnej. Zawsze więc warto i lepiej posiadać choć by mały tani wzmacniacz typowo gitarowy.

Więcej o tym jaki wybrać wzmacniacz do gry w domu znajdziesz w tym wpisie - jaki wzmacniacz do gry w domu.

Co prawda niektóry sprzęt audio stereo posiada wejścia typowo mikrofonowe aby można było na przykład zastosować mikrofon w zakresie karaoke czyli śpiewać do podkładu który odtworzymy to jednak takie zastosowanie nie równa się z odpowiednim sprzętem służącym do tego celu. Ale wróćmy do tematu podłączenia gitary do wieży hifi.

Jak podłączyć gitarę do wieży hi fi i czy jest to możliwe:

1. Wejście AUX

Zacznijmy od ustalenia wejść i wyjść w naszej wieży hi fi jaką posiadamy. Prawie każdy sprzęt audio stereo a przynajmniej większość, zaopatrzony jest w tor audio o nazwie "AUX" gniazda te znajdziemy z tyłu wieży, powinny być podpisane, gniazda te są zawsze dwa, biały i czerwony a wpinamy do nich wtyki o popularnej nazwie "czincz" gniazdo białe to jedna strona panoramy (L) a gniazdo czerwone to druga strona stereo ( R.)

AUX w każdej wieży czy sprzęcie stereo to jak by pusty/czysty "tor" audio do którego można podpiąć dodatkowe urządzenie, może to być cokolwiek np. komputer, odtwarzacz CD bądź DVD. Może to być również instrument np. syntezator lub właśnie gitara a nawet mikrofon. Pamiętajmy o włączeniu toru AUX w naszym sprzęcie często służy do tego jakiś przycisk.


Przewody:

Podłączając gitarę tym sposobem czyli do wejścia AUX będziemy potrzebować przewód z specjalną przejściówką. Przewód to 2x czincz z jednej strony a na drugim końcu znajduje się przeważnie mały jack 3.5 mm do którego potrzebujemy przejściówkę na duży jack 6.5 mm, który wpinamy do gniazda w gitarze.

Jak podłączyć gitarę do wieży

2. Wejście mikrofonowe:

Często zdarza się że wieża stereo posiada wejście mikrofonowe, warto to sprawdzić gdyż takie wejście prawdopodobnie posiada swoją regulację siły sygnału a to nam da trochę większe możliwości. Do takiego wejścia choć służy one do podłączenia mikrofonu, można w również wpiąć gitarę elektryczną.

Jak podłączyć gitarę

Przewód jaki będziemy potrzebowali to często mały jack 3.5 cala z przejściówką na duży jack 6.5 mm. Może się zdarzyć tak jak w przypadku mojej wieży że wejście mikrofonowe jest na duży jack 6.5 mm, w takim przypadku wystarczy podpiąć standardowy kabel z gitary i gotowe.

Same przewody oraz przejściówki są bardzo tanie i warto kupić taki przewód a zawsze nam się do czegoś przyda. Pamiętajmy również o jakości czasem warto wydać grosz więcej a mieć porządny dobrej jakości przewód, to samo dotyczy typowych gitarowych przewodów.

Możliwości:

Dwie wyżej wymienione metody są chyba jedynymi metodami na podłączenie samej gitary elektrycznej do sprzętu hi fi stereo. Gitara podłączona tymi sposobami, powinna być słyszalna w głośnikach, warto również przeprowadzić korekcję na equalizerze by dobrze wysterować barwę i pasma, prawie każda wieża posiada taką możliwość.

Tym sposobem podłączając samą gitarę do sprzętu stereo uzyskamy tylko czyste brzmienie, bez jakichkolwiek efektów, np. pogłos, chorus czy przester o tym możemy niestety na tym etapie zapomnieć.

Wieża stereo + multiefekt

Jak już wspomniałem wyżej wyżej wymienione dwie metody na podłączenie gitary do wieży stereo umożliwiają tylko i wyłącznie uzyskanie czystego brzmienia gitary a co kiedy chcielibyśmy pograć mocniejszą muzę lub zastosować jakieś efekty?

Multiefekt gitarowy to procesor w którym znajdują się symulacje wzmacniaczy, kolumn i efektów gitarowych, taki multiefekt czy procesor jest przystosowany do pracy z gitarą i często podłączamy go do wzmacniacza gitarowego.

Multiefekt można podłączyć praktycznie do wszystkiego co posiada wzmacniacz w tym również do wieży stereo.

Jak podłączyć multiefekt do wieży:

Aby podłączyć multiefekt do wieży wystarczy do którejś z dwóch wyżej wymienionych metod dołączyć po prostu multiefekt, jest to bardzo proste gdyż wybieramy którąś metodę wyżej opisaną i z wieży podłączmy przewód do multiefektu a z multiefektu wychodzimy kablem do gitary.

Taka metoda pozwoli nam nieco rozszerzyć same brzmienia oraz da nam znacznie szerszy zakres możliwości korekcyjnych. Podłączając jakikolwiek multiefekt będziemy mogli pograć mocniejsze klimaty z przesterem o względnie dobrej jakości. 

Należy pamiętać aby dobrze wyregulować siły sygnału multiefektu na wejściu i wyjściu oraz na wieży kiedy wpinamy się pod wejście mikrofonowe jest to tyle ważne żeby nic dodatkowo nie przesterowało sygnału.


Wieża hifi + interfejs audio:

Kolejną możliwością na użycie wieży stereo jako odsłuchu np. dla gitary bądź nawet pracy w DAW na komputerze. jest jej wpięcie bezpośrednio do karty dźwiękowej (interfejs audio). Tym sposobem nasza wieża będzie działać jak odsłuchy i z dużym powodzeniem można to tak podłączyć oraz używać.

Możliwości podłączenia:

Są dwie możliwości podłączenia wieży do karty dźwiękowej (interfejs audi), pierwszą z nich jest po prostu wpięcie przewodu z wyjścia AUX do wejścia słuchawkowego w interfejsie, możemy to zrobić przewodem jak wyżej na zdjęciu. Metoda ta jest najprostsza ale wadą jest to że wejście słuchawkowe  w interfejsie będzie zajęte przez samą wieżę.

Sposób drugi jest trochę bardziej skomplikowany ale bardzo skuteczny oraz pozwalający na równoczesne korzystanie z słuchawek. Tym sposobem musimy zrobić sobie bądź kupić dwa przewody.

Z jednej strony wtyk "czincz" a na drugim końcu duży jack 6.5mm. Przewód wpinamy pojedynczo w wejście AUX dla każdej ze strony osobno (L i R) osobne przewody wpinamy w interfejsie audio tak jak podpinalibyśmy zwykłe monitory studyjne, również dla każdej ze stron osobno (R i L)

W ten sposób wieża będzie grać w panoramie stereo tak jak monitory studyjne. Testowałem taką możliwość i sprawdza się to bardzo dobrze podczas samej gry z użyciem symulacji wzmacniaczy na komputerze jak również podczas produkcji i edycji muzycznej.

Z powodzeniem można stosować wieżę hi fi stereo jak odsłuch dla pracy w programach typu DAW.

ALPHA AUDIO 190320 kabel audio Jack - Jack 6.3 mm
ALPHA AUDIO 190320 kabel audio Jack - Jack 6.3 mm
9.00 PLN
RED'S MUSIC GC0105BLKC
RED'S MUSIC GC0105BLKC
18.00 PLN
RockCable by WARWICK RCL30030D5
RockCable by WARWICK RCL30030D5
4.50 PLN
RockCable by WARWICK RCL30205D6
RockCable by WARWICK RCL30205D6
31.00 PLN

Kino domowe, amplituner:

Próbowałem również kiedyś podłączyć gitarę wraz z multiefektem do typowego kina domowego dobrej marki Yamaha, również wyżej opisaną metodą przez gniazda AUX oraz na różne inne możliwości jakich mogłem użyć w tym konkretnym amplitunerze.

Niestety nie sprawdziło się to i choć gitara grała a dźwięk wydobywał się z głośników to z opóźnieniem, i nie dało się z tym nic zrobić, stało się tak prawdopodobnie przez zastosowany w amplitunerze układ DSP. Próbowałem różnych kombinacji ustawień amplitunera ale nie zdało to egzaminu.

Dźwięk był zbyt "płaski" i nie dało się tego porządnie wyregulować, tak więc w moim przypadku amplituner nie poradził sobie z sygnałem z gitary.

Podsumowanie:

Wyżej wymienione metody podłączenia gitary do wieży hi fi sprawdziłem na swoim sprzęcie stereo i to zaskakująco dobrze działa, stosując multiefekt podpięty do wieży można bez problemów pograć mocniejszą muzę z przesterem i to o całkiem przyzwoitej jakości brzmień.

Jeżeli wieża posiada odrębny korektor np. graficzny to można ukręcić całkiem przyzwoite brzmienia. Używając wieży stereo jako monitorów wpiętej w interfejs audio, działa to bardzo dobrze, kiedyś byłem z takiego rozwiązania zadowolony dopóki nie kupiłem pierwszych porządnych odsłuchów.

Należy pamiętać że choć da się to zrobić i można tak grać bez obawy o sprzęt to wieża nie zastąpi nam prawdziwego wzmacniacza gitarowego. Prawdziwy wzmacniacz gitarowy to inna dynamika, brzmienie podatność na artykulację oraz wiele, wiele innych zalet.

Pozdrawiam!

5 komentarzy:

  1. Co polecacie aby podłączyć gitarę elektryczną bezpośrednio na przody, czy do mniejszej aparatury wokalnej, aby uzyskać bardzo dobre brzmienie?
    Będę teraz realizował projekt gdzie nie będę mógł użuwać aparatury gitarowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, to bardzo szeroki temat... wiele zależy od tego jakie brzmienia chcesz uzyskać i co potrzebujesz mieć pod „butem”. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie jakiegoś procesora dźwięku czy multiefektu wpinając go bezpośrednio w linię miksera i korzystając z symulacji. Multiefektów jest tak dużo że trudno je zliczyć a każdy powinien do tej kwestii podejść indywidualnie patrząc pod względem swoich potrzeb oraz portfela. Możesz zainwestować np. w Kempera lub Fractal lub jaki kol wiek inny procesor do racka plus sterownik nożny. Tego typu rozwiązania są często stosowane przez wielu muzyków na scenie i w studio gdyż pozwalają osiągnąć bardzo przyzwoite brzmienia nie korzystając przy tym z wzmacniacza i kolumny oraz analogowych efektów. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Ta metoda podłączenia gitary do wieży wejście aux, w moim przypadku nie zadziałała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, ta metoda musi zadziałać, musisz w wieży czy innym sprzęcie hi fi ustawić w opcjach również na wejście aux. Jeżeli podłączasz tylko samą gitarę to sygnał może być słaby ale słyszalny. Najlepiej jednak podłączyć przez jakiś multiefekt. Wejścia aux to "wolny kanał w sprzęcie stereo do którego możesz podłączyć wiele innych urządzeń w tym również gitarę. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Bardzo przydatny wpis!

      Usuń