Symulacje gitarowe

Symulacje wzmacniaczy gitarowych

Symulacje wzmacniaczy gitarowych to rodzaj oprogramowania które umożliwia uzyskanie i odtworzenie brzmień różnych analogowych ich odpowiedników. Tego typu symulacje gitarowe można stosować do samych ćwiczeń w domowym zaciszu bądź podczas nagrywania gitary na komputer.

Aby korzystać z takiego oprogramowania należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w tzw. interfejs audio, jest to karta dźwiękowa która umożliwia podłączenie gitary do komputera. O tym jak podłączyć gitarę do komputera oraz co do tego celu jest potrzebne pisałem w tym wpisie - jak nagrywać gitarę na komputerze.

Aplikacji emulujących wzmacniacze i efekty gitarowe jest całe mnóstwo tych darmowych jak i tych płatnych, różnią się one jakością brzmienia, rodzajem brzmienia oraz ilością zastosowanych symulacji i efektów w każdym razie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W tym wpisie zaprezentuję kilkanaście popularnych tych płatnych ale również dostępnych w wersjach demo programów symulujących wzmacniacze gitarowe. Niektóre z tych programów dostępne są za darmo w okrojonych wersjach ale w zupełności wystarczających do skorzystania z nich.

Temat samych symulacji wzmacniaczy oraz oprogramowania które umożliwia nagrywanie gitary, będę nieraz poruszał gdyż jest to bardzo obszerny temat a jak już wspomniałem wtyczek i aplikacji emulujących wzmacniacze gitarowe jest całe mnóstwo.

Programy symulujące wzmacniacze gitarowe:

Amplitube - To dość spory i bardzo popularny program, który oferuje szereg symulacji wzmacniaczy jak i kolumn głośnikowych oraz efektów gitarowych. Do wyboru mamy mnóstwo gotowych presetów do dowolnej ich edycji oraz możliwość tworzenia swoich własnych. 

Amplitube dostępny jest na platformę Windows oraz Mac i pracuje jako wtyczka VST/RTAS.AAX/AU bądź samodzielna aplikacja. Koszt Amplitube nie jest mały ponieważ około 1200 zł. IK Multimedia oferuje również darmową wersję, jest ona "okrojona" ale nie ograniczona w inny sposób a w razie naszej chęci zawsze możemy dokupić nowe symulacje.

Funkcje:


 - 31 wzmacniaczy

 - 46 głośników

 - 68 Efektów



Guitar Rig - To kolejna bardzo znana aplikacja z symulacjami oferująca sporą ilość symulacji wzmacniaczy i efektów. Aplikacja działa jako plugin VST/RTAS/AAX/AU bądź samodzielna aplikacja. Guitar Rig kosztuje około 750 zł  dostępna jest z kontrolerem nożnym do do sterowania tą aplikacją, symulacjami oraz efektami. 

NI udostępnił również darmową wersję demo Guitar Rig 5 Player. Wersja darmowa jest znacznie okrojona pod względem symulacji oraz efektów ale w zupełności wystarczająca do osiągnięcia podstawowych brzmień.

Funkcje:

-  17 wzmacniaczy

 - 27 głośniki

 - 54 efekty


Peavey Revalver - Świetna aplikacja mi osobiście bardzo przypadła do gustu testując ją chyba ze względu na mocniejsze brzmienia, spora ilość wzmacniaczy i pak gitarowych głównie producenta ale również innych znanych światowych modeli. 

Łatwość obsługi i intuicyjny interfejs to jej wielkie zalety a przy tym nie obciąża mocno naszego procesora. Peavey Revalver to koszt około 680zł. Darmowa wersja demo jest pełna pod względem symulacji i efektów, ograniczenie polega jednak na tym że nie mamy możliwości zapisywania ustawień oraz co 10 min, aplikacja emituje dźwięk w postaci pisku.

Funkcje:

-  20 wzmacniaczy

 - ponad 700 głośników z możliwością dopasowania membran i uzwojeń

 - 33 efekty


Pod Farm - Dość rozbudowana aplikacja z symulacjami i efektami gitarowymi, w moim osobistym odczuciu ma swoje specyficzne brzmienie podobnie, jak większość produktów producenta Line 6. Pod Farm jest dość łatwy w obsłudze a interfejs graficzny jest przyjemny dla oka oraz intuicyjny. 

Symulacja pracuje jako wtyczka VST/RTAS/AAX/AU bądź samodzielna aplikacja. Koszt Pod Farm to w wersji standard około 350zł lub platinum nawet 1000zł. Często dostajemy tą aplikację w pełnej wersji wraz z kupnem interfejsu audio od Line 6. Warto z tego skorzystać.

Funkcje:

-  23 wzmacniacze, ponad 100 w wersji Platinum

-  29 głośników

-  29 efektów


Overloud TH3 - To software z symulacjami w dużej mierze odzwierciedlającymi analogowe odpowiedniki Randalla, aplikacja jest bardzo rozbudowana a intuicyjny interfejs graficzny pozwala szybko  się odnaleźć. TH3 to moim zdaniem jeden z lepszych pod względem brzmieniowym tego typu aplikacja. 

Program może pracować jako wtyczka VST/RTAS/AAX/AU, bądź samodzielnie. Koszt tego programu to około 1100zł. Wersja demo ograniczona jest po względem zapisywania ustawień oraz aplikacja co 10 minut przestaje działać i trzeba ją zresetować. Polecam ją jednak wypróbować.

Funkcje:

- 69 wzmacniaczy gitarowych i basowych

- 35 kolumn głośnikowych

- 75 efektów



S - Gear -  Kolejna ciekawa aplikacja i choć może trochę mniej znana to swoim brzmieniem zaskakuje w bardzo pozytywnym sensie. Koszt tego programu to około 520 zł a w zamian otrzymujemy naprawę sporą ilość dobrze brzmiących symulacji wzmacniaczy, pak i efektów. Konstruktor tej aplikacji, stworzył również słynny analogowy preamp Marshall JMP-1.



W internecie można znaleźć również sporo darmowych tego tupu aplikacji które można znaleźć np. tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz