Procesor dżwięku dla gitary

Procesor efektów

Procesor dźwięku efektów i symulacji to nic innego jak urządzenie elektroniczne które ma za zadanie symulować wzmacniacze, kolumny oraz efekty gitarowe a za modelowanie brzmień w takim procesorze odpowiada jak sama nazwa wskazuje procesor dźwięku.

Jest to bardzo wygodna metoda na uzyskanie sporej ilości przeróżnych brzmień wzmacniaczy gitarowych efektów oraz możliwości programowania ich połączeń ze sobą nie korzystając przy tym z mnóstwa osobnych analogowych urządzeń ponieważ wszystko znajduje się zamknięte w jednym "pudełku".

Rodzaje procesorów:

Procesory stanowią dwa odmienne rodzaje a są to procesory rackowe które montuje się w racku i wyprowadza z nich sterownik nożny zwany kontrolerem MIDI do przełączania poszczególnych zaprogramowanych brzmień oraz włączania i wyłączania efektów tego typu procesory mają często zastosowanie w studiach nagrań.

Tego typu procesory często współpracują z szeregiem innych urządzeń które znajdują w racku co daje spore możliwości w kreowaniu brzmienia.

O urządzeniach rackowych pisałem w tym wpisie - urządzenia do racka.

Drugi rodzaj procesorów dźwięku to popularne wśród gitarzystów procesory podłogowe to tzw. multiefekty które podłącza się do wzmacniacza gitarowego w jego pętle efektów bądź bezpośrednio w wejście gitarowe.


W tym wpisie recenzja prostego i popularnego multiefektu jakim jest - DigiTech RP200.

Procesory dźwięku mają również zastosowanie w niektórych wzmacniaczach gitarowych działają one jako symulacje wzmacniaczy oraz efektów wbudowane bezpośrednio do wzmacniacza gitarowego. Niektórzy producenci produkują dwie wersje swoich głównie flagowych procesorów aby gitarzysta mógł wybrać który będzie dla niego najlepszą opcją.

I choć taki procesor również potrzebuje do swojego działania wzmacniacza gitarowego ponieważ do czegoś trzeba go podłączyć to możliwość symulacji w nim zawarta pozwala na szereg kombinacji i ustawień brzmienia nie wydając przy tym zbyt sporej gotówki na drogie analogowe efekty.


NUX Ceberus multiefekt gitarowy
NUX Ceberus multiefekt gitarowy
999.00 PLN
NUX MG-300 multiefekt gitarowy IR
NUX MG-300 multiefekt gitarowy IR
630.00 PLN
MOOER GE300SC torba na multiefekt
MOOER GE300SC torba na multiefekt
159.00 PLN
MOOER GE150 multi efekt
MOOER GE150 multi efekt
658.00 PLN

Użytkowanie procesora:

Każdy procesor dźwięku czy multiefekt gitarowy na początku może wydawać się dość skomplikowanym urządzeniem ze względu na mnogość funkcji i możliwości ale tego typu urządzenia są bardzo intuicyjne a z teoretycznego punktu widzenia większość procesorów działa na podobnej zasadzie.

Procesory dźwięku stosuje się jako symulacje wzmacniaczy gitarowych podłączając bezpośrednio do wejścia gitarowego wzmacniacza bądź podłączając w pętle efektów aby korzystać z efektów gitarowych. Procesory dźwięku często stosuje się w studiach podczas realizacji nagrań.

Jak podłączyć procesor dźwięku:

Procesor dźwięku bądź multiefekt gitarowy możemy podłączyć do wzmacniacza gitarowego na trzy sposoby:

1. Tuż za gitarą czyli w tzw. input wzmacniacza w tym przypadku będziemy mogli korzystać z symulacji wzmacniaczy oraz przesterów znajdujących się w procesorze.

2. Do pętli efektów wzmacniacza - ta możliwość pozwoli na wykorzystanie wszystkich efektów ale z pominięciem symulacji wzmacniaczy i przesterów znajdujących się w procesorze.

3. Metodą czterech kabli - ta możliwość pozwoli wykorzystać procesor dźwięku przez wzmacniaczem oraz w pętli efektów. 

O tym jak podłączyć procesor dźwięku metodą czterech kabli pisałem w tym wpisie - metoda czterech kabli.

Niektóre procesory dźwięku posiadają możliwość podłączenia ich przez USB lub złącze FireWire bezpośrednio do komputera w takim przypadku mamy możliwość obsługi procesora na komputerze jak również taki procesor często może działać jako interfejs audio i służyć do bezpośredniego nagrywania w programach DAW.

Procestor czy kostki gitarowe:

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć ale z pewnością pod względem brzmieniowym analogowe urządzenia wypadają nieco lepiej choć w dzisiejszych czasach oraz szybkim postępie technologicznym procesory są już bardzo blisko zastąpienia swoich analogowych odpowiedników o czym świadczą procesory takie jak Kemper czy Fractal Audio to muzycy do dziś wolą korzystać z analogowych urządzeń.

MOOER GE300SC torba na multiefekt
MOOER GE300SC torba na multiefekt
159.00 PLN
MOOER GE300 LITE multi efekt
MOOER GE300 LITE multi efekt
1999.00 PLN
MOOER GE250 multi efekt
MOOER GE250 multi efekt
1789.00 PLN
NUX Ceberus multiefekt gitarowy
NUX Ceberus multiefekt gitarowy
999.00 PLN

Procesor dźwięku z pewnością jest wygodniejszym urządzeniem niż czasem nawet kilkadziesiąt kostek analogowych które stosujemy a których waga w pedalboardzie jest bardzo duża a tu mamy wszystko zamknięte w jednym pudełku.

Niektórzy gitarzyści celowo korzystają z tego typu urządzeń podczas swoich tras koncertowych gdyż są to urządzenia lekkie i nie wielkie gabarytowo a tym łatwe w transporcie oraz dające spore możliwości brzmieniowe.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz