Jak podłączyć gitarę do komputera

Jak nagrywać gitarę na komputerze

Nagrywanie gitary w domowym zaciszu bądź korzystanie z komputera oraz programów symulujących wzmacniacze gitarowe, efekty i kolumny w dzisiejszych czasach szybkiego postępu technologicznego staje się bardzo popularne gdyż z łatwością możemy do tego celu użyć prawie każdy komputer a nawet smartfon.

Korzystanie z tego typu rozwiązań jest bardzo wygodne, praktyczne i przydatne pod względem samych ćwiczeń w domowym zaciszu gdyż nie potrzeba robić zbyt dużego hałasu podczas gry odkręcając głośno wzmacniacz gitarowy, jest to również rozwiązanie praktyczne pod względem realizacji swoich nagrań i pomysłów muzycznych oraz z zapoznaniu się z szeregiem różnych brzmień i możliwości które możemy w ten sposób uzyskać.

W dzisiejszych czasach korzystając z gitary i komputera możemy skorzystać z procesorów dźwięku czy multiefektów gitarowych których jest bardzo dużo na rynku muzycznym gdyż większość z nich jest zaopatrzona w możliwość podłączenia przez port USB do komputera a często działają one również jako interfejs audio.

Więcej informacji o procesorze gitarowym znajdziecie w tym wpisie - procesor gitarowy.

Gitara i komputer:

Jak podłączyć gitarę do komputera:

Zacznijmy od komputera w dzisiejszych czasach komputery są już na tyle wydajne że aktualnie chyba żaden komputer nie powinien mieć problemów z podstawową obsługą programów DAW oraz programów symulujących wzmacniacze i efekty gitarowe. Warto jednak przy tym pamiętać o pewnych zasadach w zakresie głównych podzespołów komputera.

Na początek jednak trochę informacji na temat podzespołów:

Moc procesora - taktowanie procesora czyli jego moc obliczeniowa to im większe tym lepiej. Słabsze komputery też powinny sobie poradzić w podstawowym zakresie obsługi DAW czy programów symulujących wzmacniacze i efekty gitarowe ale im procesor będzie mocniejszy tym da nam to większe możliwości oraz płynną bezproblemową pracę o przyzwoitej latencji.

Programy DAW podczas swojej pracy oraz korzystaniu z wielu wtyczek VST w czasie rzeczywistym potrafią dość mocno obciążać procesor komputera dlatego im większa moc obliczeniowa procesora tym większe da nam do możliwości oraz stabilniejszą pracę.

Pamięć RAM - zasada jest taka sama jak wyżej, im więcej pamięci RAM tym szybsze i płynniejsze działanie komputera i zainstalowanych programów. Minimalna ilość pamięci RAM do podstawowej obsługi programów symulujących wzmacniacze gitarowe i programów DAW to 2 - 4 GB zaleca się jednak powyżej tych wartości.

Dysk - dyski SSD są znacznie szybsze niż zwykłe talerzowe dyski HDD ale zwykły dysk talerzowy oczywiście nie będzie żadną przeszkodą i jak najbardziej wszystko będzie działać poprawnie. Jednak z dyskiem SSD praca jest szybsza, wygodniejsza i stabilniejsza. Dlatego lepiej jest wybrać dysk SSD ale oczywiście dysk HDD również bez problemów sobie poradzi.

Karta dźwiękowa zintegrowana bądź typowo "komputerowa" to niestety złe rozwiązanie, podłączanie gitary przez wejścia mikrofonowe czy liniowe do komputera nie jest dobrym pomysłem i choć da się tak podłączyć gitarę to nie uzyskamy satysfakcjonującego nasz brzmienia oraz przyzwoitej latencji a nawet odpowiedniej siły sygnału, dlatego aby podłączyć gitarę do komputera niezbędny jest interfejs audio o czym poniżej.

Karta grafiki - w przypadku realizacji dźwięku lub korzystania z programów DAW bądź programów symulujących wzmacniacze gitarowe grafika nie ma większego znaczenia, odpowiada jedynie za wygląd i przejrzystość aplikacji i programów.


Interfejs audio:

Interfejs audio USB lub FireWire - po pierwsze przetworzy nam sygnał analogowy z gitary na cyfrowy i przekaże go do komputera, ponadto interfejs audio zrobi to z odpowiednią siłą sygnału. Wybierając interfejs warto zwrócić uwagę czy posiada wejście na gitarę to tak zwane Hi-Z jest to typowe wejście gitarowe o odpowiedniej sile sygnału.

Po za tym interfejs USB pozwoli grać i nagrywać w bardzo dobrej niskiej latencji czyli minimalizując opóźnienia w przetworzonym sygnale. Bez interfejsu choć by najtańszego bądź multiefektu czy procesora dźwięku z możliwością podłączenia do portu USB lepiej sobie odpuścić. Interfejs jest niezbędny aby gitara dobrze brzmiała a wszystko płynnie i stabilnie działało.



Jak podłączyć gitarę do komputera:

Do podłączenia gitary do komputera potrzebujemy interfejsu audio w standardzie sterowników asio oraz wejściem gitarowym Hi-z lub jeżeli interfejs nie posiada wejścia Hi-z to dodatkowym urządzeniem jakim jest tzw. di-box. Di-box ma za zadanie wyrównać sygnał do odpowiedniej jego siły i podać go do interfejsu audio a dalej do komputera.

Na rynku muzycznym czy gitarowym takich urządzeń jest mnóstwo.

Z tańszych rozwiązań które można polecić to mały interfejs USB Behringer UCG 102 pozwala on na bezpośrednie podłączenie gitary do komputera poprzez port USB i nagrywanie z bardzo przyzwoitą nieodczuwalną latencją, kosztuje naprawdę bardzo mało jak na tak dobrą jakość a w zestawie otrzymamy dodatkowo oprogramowanie z symulacjami wzmacniaczy i efektów.

Wydaje się że na początek zabawy z gitarą i komputerem, takie rozwiązanie w zupełności wystarczy, później można zdecydować czy kupić lepszy droższy interfejs jeżeli ta zabawa nas wciągnie. Sam niegdyś korzystałem z Behringer UCG 102 przez długi czas i byłem zadowolony jak na urządzenie z tak niskiej półki cenowej.

Jak nagrywać gitarę na komputerze

M-Audio Fast Track Ultra 8R USB2 - interfejs audio | karta muzyczna
M-Audio Fast Track Ultra 8R USB2 - interfejs audio | karta muzyczna
1599.00 PLN
T.Bone MicPlug USB - przystawka usb do mikrofonu
T.Bone MicPlug USB - przystawka usb do mikrofonu
169.00 PLN
T.BONE | USB 1G | kabel gitarowy USB |
T.BONE | USB 1G | kabel gitarowy USB |
83.50 PLN
BEHRINGER U-PHORIA UMC22 Interfejs audio
BEHRINGER U-PHORIA UMC22 Interfejs audio
199.00 PLN

Inne interfejsy USB znanych marek:

1. Line 6 - POD, Tone port, UX1

2. M Audio - Fast track

4. Focusrite - Scarlett

5. Alesis

6. Akai

Producentów interfejsów jest znacznie więcej i jak już wspomniałem różnią się jakością, wbudowanymi przetwornikami, analogowo - cyfrowymi oraz samymi możliwościami na przykład podłączeniu dwóch czy nawet kilku instrumentów jednocześnie lub mikrofonu oraz nagrywanie ich na osobnych śladach w tym samym czasie.

Niektóre interfejsy audio posiadają wbudowane efekty na przykład kompresor czy bramkę szumów bądź reverb lub do których dostajemy komplet dedykowanych wtyczek VST - warto na to zwrócić uwagę podczas kupna.

Na co zwrócić uwagę wybierając interfejs:

Wraz z interfejsem bardzo często otrzymujemy w gratisie różnego rodzaju oprogramowanie, należy na to zwracać uwagę, ponieważ w cenie interfejsu otrzymujemy komplet software za cenę samego interfejsu i choć na rynku nie brakuje darmowych tego typu programów to warto skorzystać z takiej promocji i przy okazji mieć również oryginalny program do nagrywania bądź zestaw wtyczek do podstawowej edycji dźwięku.

Czasem wraz z interfejsem otrzymujemy program do symulacji wzmacniaczy gitarowych, dlatego warto sprawdzić co konkretny producent posiada dodatkowo w swojej ofercie.


Monitory i słuchawki czyli odsłuchy:

W dalszej kolejności potrzebne będą również odsłuchy czyli monitory studyjne, tu również zasada jest podobna jak przy interfejsach audio, im wyższa półka tym lepiej, monitory niestety nie należą do tanich ale można poszukać jakiejś alternatywy bądź używanych, bądź takich typowo komputerowych ale z wyższych półek jak np. Edirol czy typowo studyjne budżetówki Mackie CR3 bądź CR4 sam z takich korzystałem przez bardzo długi czas i bardzo dobrze współpracowały z gitarą oraz komputerem

Więcej na temat monitorów Mackee CR4 znajdziecie w tym wpisie - monitory Mackee CR4 recenzja.

Do interfejsu jako odsłuch można również podłączyć wieżę stereo jeżeli posiada wejścia AUX to z każdego wejścia osobnym przewodem podłączamy do interfejsu w miejsca monitorów jako kanał L i R lub przewodem z AUX do wejścia słuchawkowego interfejsu. Wiem z doświadczenia że takie rozwiązanie też się sprawdza.

O tym jak podłączyć gitarę do wieży pisałem w tym wpisie - jak podłączyć gitarę do wieży stereo.

Jak podłączyć gitarę do komputera

Jak podłączyć i co połączyć:

Podłączenie takiego zestawu jest dość proste, interfejs audio wpinamy w wejście USB bądź FireWire naszego komputera a dalej instalujemy dedykowane sterowniki bądź sterowniki asio4all oraz oprogramowanie i gotowe. Do interfejsu podłączamy głośniki bądź słuchawki oraz gitarę i po odpowiedniej konfiguracji w DAW bądź w samym komputerze, mamy podstawowy zestaw do samej gry oraz nagrywania instrumentów i wokalu.

Takie rozwiązanie na potrzeby domowe, jest bardzo wygodne, pozwala na osiągnięcie bardzo fajnych dobrych efektów, można grać na gitarze używając przeróżnych symulacji, nagrywać, tworzyć i pisać muzykę w domowym zaciszu kiedy tylko mamy na to ochotę oraz wenę twórczą.




Podsumowanie:

Taki podstawowy zestaw wcale nie kosztuje zbyt dużo jeżeli dobrze poszukamy i się zorientujemy więc warto zainwestować w taki zestaw audio gdyż bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennych ćwiczeń z gitarą nie hałasując przy tym zbytnio a osiągając bardzo przyzwoite brzmienie. 

Daje to również możliwość nagrywania tego co gramy i odsłuchania jak i komponowania całych utworów muzycznych poddania ich obróbce, nakładaniu efektów a ostatecznie wyprodukowaniu pliku audio do odsłuchu.

Powodzenia!

1 komentarz: