sobota, 17 listopada 2018

Budowa gitary akustycznej


Gitara akustyczna i elektroakustyczna to jedne z najbardziej popularnych gitar, chętnie wybierana przez początkujących ale i profesjonalnych gitarzystów. Gitarę akustyczną wyróżniają stalowe struny oraz nieco wzmocniona konstrukcja pudła rezonansowego i gryfu niż ma to miejsce w gitarze klasycznej.

W tym wpisie zajmiemy się budową gitary akustycznej oraz elektroakustycznej. Jak zbudowana jest gitara akustyczna, jakie są jej zalety i wady oraz jak to wpływa na grę oraz brzmienie. Zaczynajmy!

Gitara akustyczna:

Gitara akustyczna bądź elektroakustyczna jest bardzo chętnie i często wybieranym instrumentem przez profesjonalnych ale i też początkujących gitarzystów gdyż gitara akustyczna jest łatwo dostępna oraz w przystępnych cenach, jest również wystarczającym instrumentem by choć spróbować zacząć grać a przy tym nie wydawać sporej ilości gotówki.

Gitara akustyczna w zupełności wystarczy by nauczyć się podstawowych akordów, gam czy pasaży oraz podstawowego ogólnego obycia się z tym instrumentem, gdyż na początku nie wiemy czy gitarowa pasja nas wciągnie, czy jednak po pewnym czasie odstawimy gitarę w kąt.

Gitarę akustyczną wybieramy również pod względem gatunku muzycznego który chcemy grać oraz stylu gry a ma to głównie znacznie przy tym że na gitarze akustycznej nie zagramy muzyki metalowej  czy rockowej, mam tu na myśli wszelakiego rodzaju brzmienia przesterowane do których uzyskania potrzeba wzmacniacza oraz gitary elektrycznej a często również szeregu efektów gitarowych.

Nie mniej jednak polecam ten rodzaj gitary każdemu początkującemu gitarzyście, nawet jeżeli w przyszłości chcesz grać szeroko pojętą muzykę rockową czy metalową to warto zacząć przygodę gitarową właśnie od gitary akustycznej.

Budowa gitary akustycznej:

Budowa gitary akustycznej składa się z kilkunastu podstawowych elementów ściśle współpracujących ze sobą oraz dzięki metalowym strunom i pudle rezonansowym ten rodzaj gitary posiada swoje ciepłe i charakterystyczne akustyczne brzmienie.

Budowa gitary, Gitara, Gitara akustyczna, Acoustic guitar

Brzmienie gitary akustycznej:

Za brzmienie gitary akustycznej odpowiada głównie pudło rezonansowe, wielkość, jego kształt oraz drewno z jakiego jest wykonane, wierzchnią płytę często wykonuje się z drewna Świerku, Cedru, Mahoniu bądź czasem Klonu., zaś boki i tył pudła rezonansowego często wykonuje się z drewna wiśniowego. 

Gitara akustyczna

Wierzchnia oraz tylna płyta od środka pudła rezonansowego wyklejona jest poprzecznymi odpowiednio ułożonymi belkami które często wykonuje się z drewna świerkowego, belki mają za zadanie wzmocnić pudło rezonansowe ale też wpływają na walory akustyczne a całość oraz jakość wykonania znacznie wpływa na końcowe brzmienie instrumentu.

Wielkość i kształt gitary akustycznej:

Gitary akustyczne są produkowane w wielu rozmiarach i kształtach od małych po duże pudła rezonansowe a wielkość pudła rezonansowego ma wpływ na głośność oraz brzmienie gitary im większe pudło rezonansowe tym głośniejsza będzie gitara. Najpopularniejsze są gitary o kształcie i wielkości dreadnought które zwane są również "western".

Gitary akustyczne możemy podzielić na:

Małe i średnie - parlor, OM, grand auditiorium

Duże - dreadnought, round-shoulder, jumbo

Nieco inne gitary z większym pudłem rezonansowym i innym kształtem to Jumbo są one bardzo głośne i nadają gitarze brzmienia z większą ilością dolnego pasma. Jeszcze inne to Parlor i NEX są one nieco mniejsze od pozostałych i brzmią bardziej środkowym i górnym pasmem nadają się lepiej do gry rytmicznej.

Gitara akustyczna



Na budowę gitary akustycznej składa się kilkanaście części:

1. Pudło rezonansowe - z niego wydobywa się dźwięk im większe pudło tym głośniejszy dźwięk.

2. Gryf - wykonuje się go często z drewna klonowego bądź mahoniu, na gryfie znajduje się podstrunnica, wykonana z palisandru bądź hebanu na podstrunnicy znajdują się nabite progi oraz markery (małe kropki) często wykonane z masy perłowej lub tworzywa sztucznego umożliwiające lepszą orientację w poruszaniu się po gryfie.

W środku gryfu pod podstrunnicą znajduje się pręt regulacyjny odpowiedzialny za odpowiednie naprężenie gryfu. Śruba regulacyjna pręta znajduje się albo na główce gitary albo w pudle rezonansowym w miejscu łączenia gryfu z pudłem.

3. Klucze (stroiki) - znajdują się na główce gryfu i służą do nawijania strun oraz ich strojenia. Od dobrej jakości kluczy zależy utrzymanie stabilnego stroju oraz poprawne i bezproblemowe strojenie instrumentu.

4. Mostek wraz z podstrunnikiem - na mostku mocujemy struny i często dociskamy kołkami które wykonuje się z plastiku bądź tworzywa czasami spotyka się kołki mosiężne bądź stalowe, struny zaś opierają się o podstrunnik który jest ściśle ustawiony pod względem ustawienia odpowiedniej długości czynnej strun czyli menzury.  



W gitarach akustycznych oraz klasycznych menzura ustawiona jest na stałe fabrycznie i raczej mało kiedy podlega to dodatkowej korekcji.

Budowa gitary, Budowa gitary akustycznej

5. Siodełko - ta część znajduje się tuż przy główce gitary, na siodełku w szczelinach opierają struny. Siodełko wykonuje się z plastiku, grafitu, kości słoniowej czy nawet mosiądzu który dodaje gitarze charakterystycznego brzmienia. 

Konstrukcja tego małego niepozornego elementu musi być bardzo precyzyjnie wykonana, pod względem szczelin ich odpowiedniego rozmieszczenia jak i odpowiedniej głębokości i szerokości. O siodełkach pisałem w tym artykule - rodzaje siodełek gitarowych.

Budowa gitary, Siodełko do gitary

Harley Benton D120 BK gitara akustyczna
Harley Benton D120 BK gitara akustyczna
449.00 PLN
EPIPHONE DR100 VS gitara akustyczna
EPIPHONE DR100 VS gitara akustyczna
639.00 PLN
LAG T70D gitara akustyczna
LAG T70D gitara akustyczna
939.00 PLN
FENDER 0970120032 CP-60S 3TS gitara akustyczna
FENDER 0970120032 CP-60S 3TS gitara akustyczna
949.00 PLN

6. Tzw. łezka - jest to część przyklejona zaraz pod otworem rezonansowym, odpowiada za element estetyczny ale jej zastosowanie chroni instrument przed zarysowanie kostką. Łezkę w razie porysowania często można odkleić i wymienić na nową.

Budowa gitary akustycznej

Gitary akustyczne produkuje się z charakterystycznym wycięciem w pudle rezonansowym bądź bez tego wycięcia a wycięcie nazywa się z języka angielskiego cutaway. Wycięcie to pozwala na swobodny dostęp do wyższych progów, istotne to jest głównie przy grze solowej gdzie często wykorzystuje się część gryfu znajdującą się za dwunastym progiem. Warto więc zwrócić na to uwagę przy kupnie gitary akustycznej.

Struny:

Struny w gitarze akustycznej są metalowe ale są to specjalne struny typowe do gitary akustycznej. Piszę o tym gdyż zdarza się początkującym gitarzystą do gitary akustycznej założyć struny np. z gitary elektrycznej i choć będzie to też na takich strunach grać, to jednak nie da nam tego w pełni charakterystycznego brzmienia gitary akustycznej.

Gitara elektroakustyczna:

Gitara elektroakustyczna to dokładnie taka sama gitara jak akustyczna ale z dodatkowym wbudowanym układem elektroniki umożliwiającym podłączenie jej do wzmacniacza gitarowego. W gitarze elektroakustycznej często stosuje się przetwornik piezoelektryczny lub malutki mikrofon znajdujący się w pudle rezonansowym.

Gitarę elektroakustyczną możemy podłączyć do wzmacniacza gitarowego bądź grać tak jak na gitarze akustycznej bez podłączenia. Więc jeżeli nie wiesz jeszcze jaką gitarę wybrać może warto rozważyć właśnie gitarę akustyczną.

Na co zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną:

Ważnym jest ogranie gitary gdyż są różne profile gryfu, kształty i wielkość pudła rezonansowego oraz różne rodzaje drewna z jakiego jest zbudowana gitara. Szczegółowe oględziny w zakresie ewentualnych pęknięć lub wypatrzeń pudła rezonansowego i gryfu. 

Dobrze nabite i wykończone progi są podstawą do komfortu i wygody gry. Czasami w gitarach akustycznych wadą jest odklejający się mostek od pudła rezonansowego warto na to zwrócić uwagę.

Jeżeli jesteś jednak początkującym gitarzystą warto zapytać o poradę kogoś kto ma już doświadczenie może to być znajomy bądź sprzedawca w sklepie muzycznym, gdzie obsługa powinna doradzić i pomóc wybrać odpowiedni instrument.

Więcej szczegółowych informacji na co zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną opisałem w tym wpisie - na co zwrócić uwagę kupując gitarę akustyczną.

Warto mieć na uwadze że nowa gitara prawdopodobnie będzie wymagać podstawowych regulacji, ustawienia akcji strun, regulacji pręta napinającego gryf oraz zmiany strun na nowe, gdyż w nowych "sklepowych" gitarach często założone są jedynie struny fabryczne które mogą zbyt dobrze nie brzmieć.

1 komentarz: