czwartek, 16 września 2021

Czy rodzaj strun ma znaczenie - jakie wybrać struny

Jakie struny wybrać do gitary

Struny gitarowe to jeden z ważniejszych elementów składowych każdej gitary gdyż bez strun i co oczywiste żadna gitara nie będzie w stanie zagrać. Bardzo często zdarza się że kwestia strun jest odkładana na "ostatni plan" nawet przez profesjonalnych gitarzystów.

Kiedy przychodzi czas wymiany strun na nowe gitarzyści często kupują komplet strun który jest już sprawdzony przeważnie tego samego producenta oraz tej samej grubości, zakładają do gitary i temat zostaje zakończony. Oczywiście nie ma w tym złego i jeżeli komuś dane struny odpowiadają to nie ma sensu dalej tego "rozkminiać" ale może jednak warto...

Jest kilka kwestii w zakresie rodzai strun oraz ich grubości które warto poruszyć a choć z tego względu na to że rodzai strun do różnych gitar i grubości, materiałów z jakich są wykonane oraz producentów jest tak dużo że trudno je wszystkie zliczyć a każdy rodzaj strun ma wpływ na wiele różnych czynników.

Niniejszy wpis poświęcę na temat związany ze strunami, czy rodzaj strun ma znaczenie, czy rodzaj i grubość strun wpływa na brzmienie i wygodę gry oraz jaki rodzaj strun wybrać i czym się kierować, takich informacji dowiesz się z niniejszego artykułu. O rodzajach strun pisałem w tym artykule - rodzaje strun gitarowych.

Czy rodzaj strun ma znaczenie:

Jak już wyżej wspomniałem rodzaj strun ma dość duże znaczenie gdyż wpływa na brzmienie oraz wygodę i komfort gry, dlatego jeżeli chcesz nieco wpłynąć na brzmienie  bądź gra Ci się nie zbyt wygodnie lub bolą Cię palce podczas gry to warto zastanowić się właśnie nad zmianą strun.

Jak to wygląda w praktyce:

Struny gitarowe produkuje się o różnych grubościach i twardości oraz są wykonane z różnych stopów metali. Przyjęło się że standardem jest rodzaj strun o grubości 10-46 i taka grubość jest optymalna stosowana w prawie każdej fabrycznej gitarze elektrycznej.

Natomiast w gitarach akustycznych fabrycznie stosuje się nieco grubsze struny często o rozmiarze 12- 54 oczywiście przystosowane i dedykowane właśnie tej gitarze. Są to struny nieco inne niż struny do gitary elektrycznej.

Wygoda gry:

Jeżeli wiec bolą Cię palce podczas gry bądź kiedy dociskanie strun do progów sprawia Ci kłopot lub gra nie jest zbyt komfortowa to warto spróbować wymienić struny na cieńsze, cieńsze struny będą nieco bardziej miękkie i wygodne. 

Czasem jednak może się zdarzyć że będzie nam się grało zbyt bardzo miękko a struny brzęczą na progach w takim przypadku warto zastosować komplet strun nieco grubszych.

Pamiętaj jednak aby nie stosować zbyt dużych "skoków" w rozmiarach strun chyba że zachodzi taka potrzeba. Aby wpłynąć na brzmienie oraz komfort gry czasem wystarczy zmieć struny o jeden rozmiar w jedną bądź drugą stronę.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na większą zmianę w grubościach strun może się okazać potrzebna regulacja całego instrumentu a głównie regulacja pręta napinającego gryf co często ma miejsce w praktyce. Przy wymianie strun o rozmiar czy dwa rozmiary w jedną bądź w drugą stronę również można przeprowadzić regulację ale często nie jest to konieczne.


Brzmienie:

Struny do gitar akustycznych, elektrycznych i basowych produkowane są z bardzo różnych stopów metali, srebra, niklu, czy stali nierdzewnej tak samo rdzeń struny jak i jej owijka. To właśnie rodzaj zastosowanego materiału wraz z grubością strun wpływa na brzmienie.

Struny z owijką okrągłą wykonaną z mieszanek stopu stali bądź stali nierdzewnej bądź niklowe (pure nickel) dają brzmienie jasne i ostre z przewagą górnych pasm. Struny z zastosowaną owijką niklową też dają jasne brzmienie ale bardziej wytłumione i mniej ostre.

Najcieplej ale znacznie ciemniej brzmią struny z owiją płaską jednak struny z owijką okrągłą są strunami przewyższającymi nad strunami z owijką płaską i gładką ale są stosowane przez niektórych muzyków.

GPARTS AC8405 10-48
GPARTS AC8405 10-48
10.00 PLN
Gparts GE-9 struny | 9-42
Gparts GE-9 struny | 9-42
8.50 PLN
GPART | struna | AK EL | .010
GPART | struna | AK EL | .010
2.00 PLN
GPARTS 010 struny do gitary elektrycznej | 10-46
GPARTS 010 struny do gitary elektrycznej | 10-46
8.00 PLN



W gitarach akustycznych stosuje się często struny z owijką z brązu i takie struny brzmią najjaśniej. Oczywiście w gitarach akustycznych stosuje się również struny z owijką niklową bądź z innych bardziej miękkich stopów stali. Odpowiednikiem dla strun niklowych stosowanych w gitarach akustycznych mogą być struny z fosforobrązu.

W strunach przeznaczonych dla gitar akustycznych często stosuję się specjalną jedwabną przekładkę pomiędzy rdzeniem struny a owijką. aby uzyskać brzmienie bardziej cieplejsze ale też ciemniejsze. W gitarach klasycznych stosuje się struny wykonane z nylonu nawet w trzech basowych rdzeń jest z nylonu a owijka często z brązu.

Na brzmienie strun wpływa również ich grubość a im grubsze struny tym brzmienie z większą ilością dolnych pasm a im cieńsze tym brzmienie jaśniejsze i z przewagą pas górnych.

Jakie struny wybrać:

W tym miejscu już na wstępie chcę zaznaczyć że na wybór odpowiednich strun nie ma jednego złotego środka. Kwestia wyboru strun jest kwestią bardzo indywidualną dlatego chyba każdy gitarzysta powinien przejść ten etap swojej gry testując różne rodzaje strun i uwzględniając to na jakich gra nam się dobrze i przyjemnie uzyskując przy tym najlepsze brzmienie jakie preferujemy. Dotyczy to grubości strun jak i rodzaju oraz producenta.

Z teoretycznego punktu widzenia można jednak kierować się pewnymi zasadami ale nie są to zasady których których trzeba się trzymać w kluczowy sposób. Struny cienkie stosuje się z reguły bardziej do gry solowej, technicznej ale oczywiście można na nich również grać akordowo i rytmicznie.

Znów struny grubsze często stosuje się właśnie do gry rytmicznej i akordowej gdyż brzmią bardziej "pełniej" i mocniej ale oczywiście na strunach grubszych również można grać solówki i partie bardziej skomplikowane pod względem technicznym.

Dlatego właśnie po środku są struny o rozmiarze 10-46 gdyż są to struny bardzo optymalne pod każdym względem i każdy gitarzysta powinien właśnie od tej grubości zaczynać swoją przygodę z gitarą a dopiero wraz z nabieraniem doświadczenia podjąć decyzję w którą stronę dalej iść.


Jakość strun i cena:

Często wychodzę z założenia że jak "coś" jest tanie to wcale nie musi oznaczać że nie jest dobre, podobnie jest ze strunami gdyż paleta cen jak i producentów strun w dzisiejszych czasach jest tak duża że potrafi zawrócić w głowie ale czasem może się zdarzyć że tanie struny mniej znanego producenta będą strzałem w dziesiątkę, dlatego zawsze zachęcam do eksperymentowania w tym zakresie.

Przykładem moim osobistym są bardzo tanie struny Harley Benton które kiedyś przez w sumie przypadek wpadły w moje ręce i stwierdzam że jak na swoją cenę to te struny naprawdę dają radę w gitarach elektrycznych.

Więcej o tych strunach pisałem w tym wpisie - tanie i dobre struny.

Jednak pod względem wyboru strun kierował bym się jakością gdyż dobra jakość strun znacznie wydłuża ich żywotność, dobrej jakości struny dłużej dobrze brzmią, są mniej podatne na "korozję" czyli pot i brud a za tym idzie wygoda i komfort gry.

Podsumowanie:

Tak więc struny w każdej gitarze to również bardzo ważny element gitarowego arsenału gdyż bez strun żadna gitara po prostu nie zagra a odpowiedni ich wybór to dobre brzmienie, wygoda i komfort gry ale również dłuższa ich żywotność.

Czytaj również:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz