czwartek, 31 grudnia 2020

Jaki wybrać wzmacniacz

Jaki wzmacniacz do gitary, jaki wybrać wzmacniacz do gitary

Wzmacniacz gitarowy tuż obok gitary elektrycznej to drugi ważny element gitarowego arsenału, gdyż bez wzmacniacza na gitarze elektrycznej choć można to trudno jest grać, po za tym każdy gitarzysta dobrze wie że gitara elektryczna bez choć by minimalnego nagłośnienia to jak kij bez miotły.

W tym artykule zajmiemy się trudnym zagadnieniem oraz dylematem przed którym staje niemal każdy gitarzysta ten początkujący a nawet nie raz ten bardziej zaawansowany a mianowicie jaki wybrać wzmacniacz gitarowy oraz czym się kierować podczas wyboru nagłośnienia dla gitary.

Czym się kierować wybierając wzmacniacz gitarowy:

Po pierwsze każdy gitarzysta ten początkujący jak i ten bardziej zaawansowany musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj muzyki będzie grać oraz jakie brzmienie chce uzyskać, czy mają to być brzmienia typowe dla muzyki metalowej, rockowej czy może pop, blues bądź jazz, odpowiedź na to pytanie jest dość istotna.

Przester:

Prawdą jest że prawie każdy wzmacniacz gitarowy można dodatkowo "dopalić" na czystym jego kanale a można to zrobić osobnym efektem distortion bądź overdrive to jednak przester wbudowany w sam wzmacniacz da nam znacznie solidniejsze, pełniejsze i mocniejsze brzmienie co jest charakterystyczne głównie dla brzmień rockowych czy metalowych ale też i lżejszych gatunków muzycznych.

O tym jak dopalić wzmacniacz gitarowy znajdziesz w tym wpisie - jak dopalić wzmacniacz gitarowy.

Pisząc to nie nie mam na myśli że przestery w kostkach bądź przestery cyfrowe są gorsze, czasem są w zupełności wystarczające i często posiadają szeroki wachlarz korekcji brzmienia ale to co oferuje sam analogowy wzmacniacz gitarowy przeważnie bywa znacznie lepsze niż to co oferują efekty te analogowe bądź te cyfrowe.

Pamiętajmy jednak że są wzmacniacze typowe do gry rocka czy różnych odmian metalu z większą ilością przesteru to tak zwany "high - gain" oraz są wzmacniacze do gry lżejszych gatunków muzycznych z mniejszą ilością przesteru oraz wzmacniacze bardzo uniwersalne do gry niemal każdego gatunku muzycznego i pod tym względem należy kierować się wybierając wzmacniacz dla siebie.

Tak więc ilość przesteru jaki oferuje dany wzmacniacz oraz gatunek muzyczny jaki chcemy grać idą ze sobą w pewnym sensie w parze więc warto zawsze mieć to na uwadze.

Valveking 212 | 100W | lampowy
Valveking 212 | 100W | lampowy
2399.00 PLN
LANEY LX10 Combo gitarowe 10W
LANEY LX10 Combo gitarowe 10W
314.00 PLN
Marshall MG15GFX combo gitarowe 15W
Marshall MG15GFX combo gitarowe 15W
819.00 PLN
GTR AMPGO mini wzmacniacz gitarowy
GTR AMPGO mini wzmacniacz gitarowy
257.00 PLN

Co dalej:

Kolejną ważną kwestią nad którą należy się zastanowić, jest odpowiedź na pytanie do jakich celów chcemy wzmacniacz używać, czy będzie to gra w domowym zaciszu w pokoju czy bardziej na próby bądź na jam session lub granie koncertów na scenie czy w klubie, odpowiedź na to pytanie jest również dość istotna o czym poniżej.

Nie kupujemy wzmacniacza o mocy 100 wat o typowo lampowej konstrukcji oraz "paki" z czterema 12 calowymi głośnikami po to być grać tylko i wyłącznie w pokoju w domu, ponieważ groziło by to szybką eksmisją przez sąsiadów no chyba że mamy taką możliwość. W domowym zaciszu wystarczającym będzie wzmacniacz o małej mocy, może to być wzmacniacz lampowy, tranzystorowy bądź cyfrowy ale pamiętajmy o jego odpowiednio mniejszej mocy.


Moc wzmacniacza oraz wybór pomiędzy lampowym, tranzystorowym lub cyfrowym:

Choć większą popularnością wśród gitarzystów cieszą się jednak wzmacniacze lampowe to zwolenników tych tranzystorowych jak i cyfrowych  również nie brakuje, w tej kwestii każdy powinien sam indywidualnie i wedle swojego gustu podejść do sprawy, najlepiej ogrywając dany wzmacniacz w sklepie muzycznym to nic nie kosztuje a pozwoli każdemu znaleźć dokładnie to czego potrzebuje.

W dzisiejszych czasach wzmacniacze tranzystorowe lub cyfrowe oraz zastosowane w nich różne technologie symulujące brzmienia lampowe są bardzo zbliżone do brzmień analogowych wzmacniaczy lampowych po za tym osobiście uważam że "tranzystor" wcale nie jest taki zły jak go czasem malują...


Wzmacniacz lampowy aby dobrze brzmiał potrzeba będzie go dość głośno odkręcić, typowe lampowe konstrukcje znacznie przewyższają jakością brzmienia a przede wszystkim swoją dynamiką innych wzmacniaczy tranzystorowych i cyfrowych to jednak wadą tych wzmacniaczy jest to że nie nadają się do grania po cichu np. w domu w bloku.

Co prawda istnieją tzw. reduktory mocy to tzw. power brake który wpięty pomiędzy głośnik a wzmacniacz pozwala zredukować znacznie moc wzmacniacza lampowego i uzyskując również satysfakcjonujące brzmienie to jednak zawsze trzeba mieć na uwadze że taki wzmacniacz trzeba będzie trochę głośniej odkręcić. Wzmacniacze lampowe nawet te o małej mocy 10 - 20 wat, również trzeba trochę głośniej odkręcić aby uzyskać względnie dobre brzmienie i odpowiednią dynamikę.

Jednak zalety wzmacniaczy lampowych są bardzo duże i większość gitarzystów wybiera te właśnie konstrukcje bo po prostu brzmią cieplej i pełniej, są bardziej dynamiczne oraz bardziej podatne na artykulacje i gra się na nich po prostu przyjemniej.



Wzmacniacz tranzystorowy i cyfrowy:

Wzmacniacz tranzystorowy bądź cyfrowy  nie posiada lamp elektronowych i na każdym poziomie głośności zabrzmi nie mal identycznie. Dlatego wybierając wzmacniacz tranzystorowy bądź cyfrowy nawet tylko do gry w domu można śmiało pokusić się o większą jego moc, gdyż może za jakiś czas najdzie nas ochota zagrać na próbie bądź na jam session.

Przy konstrukcjach typowo tranzystorowych wzmacniaczy moc nie odgrywa tak wielkiej roli, choć trzeba mieć na uwadze zawsze to ze każdy wzmacniacz będzie grał trochę inaczej w warunkach w których możemy go odkręcić głośniej a trochę inaczej w warunkach w których gramy ciszej.

Kanały we wzmacniaczach:

Każdy wzmacniacz gitarowy o konstrukcji lampowej, tranzystorowej bądź cyfrowej posiada przeważnie dwa swoje kanały jest to kanał czysty - clean oraz kanał przesterowany - lead lub overdrive są oczywiście wzmacniacze posiadające np. cztery kanały, bądź tylko jeden ale to rzadkość. 

Wzmacniacze cyfrowe posiadają dużo więcej kanałów, gdyż za ich brzmienie odpowiada wbudowany procesor dźwięku oraz brzmienia symulujące rożnych wzmacniaczy, kolumn oraz efektów gitarowych. Wzmacniacze cyfrowe często poleca się początkujących gitarzystom, gdyż nie są drogie i pozwalają dobrze zapoznać się z rożnego rodzaju brzmieniami wzmacniaczy czy różnymi efektami oraz łączeniem ich w tak zwanym łańcuchu efektów czyli razem ze sobą w różnych kombinacjach.

Na co zwrócić uwagę:

Wybierając wzmacniacz warto zwrócić uwagę czy każdy kanał posiada swoją osobną korekcję oraz gain. Warto zwrócić uwagę czy reverb jest również oddzielnie dla każdego z kanałów czy jest wspólny dla wszystkich kanałów oraz czy w ogóle jest wbudowany. Gitara z delikatnym pogłosem brzmi o niebo lepiej i pełniej niż bez pogłosu, sam nie wyobrażam sobie gry bez delikatnego reverbu.

Niektóre wzmacniacze posiadają dodatkową możliwość korekcji brzmienia jak korekcja presence - podbijająca wyższe częstotliwości lub depth - niskie częstotliwości. Niektóre wzmacniacze posiadają przełącznik zmieniający charakterystykę brzmienia. Warto sprawdzić czy wzmacniacz posiada pokrętło master volume czyli głośność samej końcówki mocy dla wszystkich jego kanałów.

Niektóre wzmacniacze wszystkich konstrukcji posiadają wbudowaną redukcję mocy którą stosujemy w zależności od potrzeb i warunków w jakich chcemy wzmacniacz zastosować dlatego również warto na tą kwestię zwrócić uwagę.

Więcej w tym wpisie - wzmacniacz gitarowy od kuchni.

Jaka moc wzmacniacza:

Wzmacniacz lampowy - w tym przypadku trzeba się porządnie zastanowić gdyż nawet 30 watowa lampa w zupełności wystarcza do grania prób z perkusją czy nawet małych koncertów, wzmacniacze lampowe są bardzo głośne nawet te o małej mocy i trzeba to mieć zawsze na uwadze.

Jeżeli szukamy wzmacniacza lampowego tylko do gry w domu, trzeba szukać takiego o małej mocy 5 - 10 wat na domowe warunki to w zupełności wystarczy. Jeżeli chodzi o próby i koncerty to już kwestia gustu, wzmacniacze lampowe to przeważnie 50 - 100 wat mocy, jak już wspomniałem wyżej niektóre wzmacniacze posiadają przełącznik którym można zredukować moc, na 50 watowym wzmacniaczu lampowym bez problemu zagramy próbę z perkusją czy mniejszy koncert.

Wzmacniacz tranzystorowy - w tej kwestii stoję osobiście za wyborem wzmacniacza od razu o większej mocy np. 50 - 60 wat, gdyż na tym wzmacniaczu zagramy po cichu w domowym zaciszu a i z próbą bądź mniejszym koncertem nie będzie problemu.


Jeżeli znów w grę wchodzi tylko i wyłącznie gra w domu to warto zastanowić się nad wyborem wzmacniacza o znacznie mniejszej mocy 20 - 30 wat w zupełności wystarczy by grać i ćwiczyć w domowych warunkach a taki wzmacniacz też po odkręceniu potrafi zagrać głośno.



Wzmacniacz cyfrowy - tu zasada jest podobna jak przy wzmacniaczu tranzystorowym ponieważ wzmacniacze cyfrowe często są również o konstrukcji tranzystorowej, zdarzają się co prawda lampowe konstrukcje z wbudowanym procesorem dźwięku ale to raczej rzadkość.

Wybierając wzmacniacz cyfrowy warto zwrócić uwagę na ilość brzmień i symulacji które się w nim znajdują, taki rodzaj wzmacniacza polecam szczególnie początkującym gdyż ceny tych wzmacniaczy nie są jakoś bardzo wygórowane a dodatkowo otrzymujemy sporą ilość efektów z którymi mamy możliwość się zapoznać nie inwestując większej gotówki w osobne analogowe kostki bądź dodatkowy procesor.

Moc tego rodzaju wzmacniacza to na domowe warunki 20 - 30 wat jest w zupełności wystarczająca, próby z perkusją bądź koncerty to przedział 50 - 80 wat i w górę. Wzmacniacz taki zagra prawie tak samo pod względem brzmienia, bez względu na to jak głośno go odkręcimy.


Na koniec należy również zaznaczyć że każdy wzmacniacz posiada swoją charakterystykę brzmieniową, prościej pisząc inaczej brzmi wzmacniacz marki Peavey a inaczej wzmacniacz marki Randall czy Marshall oraz warto wiedzieć że każdy wzmacniacz zagra inaczej po cichu a inaczej kiedy go odkręcimy głośniej.

Finalne brzmienie jakie uzyskamy to jednak bardziej złożona kwestia zależna również od rodzaju gitary, przetworników oraz efektów jakie zastosujemy no i oczywiście samego gitarzysty tj. stylu, techniki gry oraz jego możliwości.

Gitara i komputer:

Istnieje jeszcze jedna bardzo ciekawa metoda na nagłośnienie gitary w domowym zaciszu a polega ona na zastosowaniu komputera i programów symulujących wzmacniacze i efekty gitarowe. Sposób ten nadaje się tylko do gry i ćwiczeń w domu oraz do realizacji i nagrywania swoich gitarowych poczynań.

Sposób ten jest bardzo ciekawą i rozbudowaną formą na nagłośnienie gitary w domu z użyciem symulacji wzmacniaczy, kolumn i efektów gitarowych, może służyć jako dodatkowe źródło do ćwiczeń oraz gry a przede wszystkim jak już wspomniałem wyżej do realizacji i nagrywania swoich pomysłów gitarowych.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie - jak podłączyć gitarę do komputera.

W tym wpisie znajdziesz spis z darmowymi programami na komputer symulującymi wzmacniacze, kolumny i efekty gitarowe - darmowe symulacje wzmacniaczy gitarowych.

Valveking 212 | 100W | lampowy
Valveking 212 | 100W | lampowy
2399.00 PLN
LANEY MINI-SUPERG combo gitarowe
LANEY MINI-SUPERG combo gitarowe
228.00 PLN
GTR AMPGO mini wzmacniacz gitarowy
GTR AMPGO mini wzmacniacz gitarowy
257.00 PLN
Marshall MG50GFX combo gitarowe 50W
Marshall MG50GFX combo gitarowe 50W
1469.00 PLN

Combo czy head:

Combo - ten rodzaj wzmacniacza posiada już wbudowany głośnik, wystarczy podłączyć gitarę i możemy od razu grać. Wzmacniacz taki jest wygodniejszy w transporcie ponieważ całość tworzy jedna skrzynia ale przy zastosowanych dwóch głośnikach 12 calowych może trochę więcej ważyć.

Comba gitarowe posiadają przeważnie jeden bądź dwa wbudowane głośniki w zależności o mocy wzmacniacza jak i jego konstrukcji. Raczej nie spotyka się wzmacniaczy typu combo z zastosowanymi 4 głośnikami gdyż taki wzmacniacz bardzo dużo by ważył. Wzmacniacze tego typu często są z tyłu otwarte bądź pół otwarte.

Head - ten rodzaj to sam osobny wzmacniacz zabudowany w skrzynię i zawsze trzeba mieć na uwadze że będziemy musieli dokupić do niego dodatkową kolumnę.

Jaki wzmacniacz wybrać czyli - combo czy head.

Rodzaje typowych kolumn gitarowych to np 1x12, 2x12, 4x12 z zastosowanym głośnikiem 12 calowym ale mniejsze wzmacniacze mogą posiadać głośnik 10 cali bądź 8 cali lub jeszcze mniejszy o rodzajach kolumn gitarowych pisałem w tym wpisie- rodzaje kolumn i głośników gitarowych.

Jaki wzmacniacz wybrać - czyli lampa vs tranzystor.

Podsumowanie:

Tak więc wybór odpowiedniego wzmacniacza to kwestia bardzo indywidualna oraz zależna od gatunku muzycznego jaki chcemy grać ale również zależna od warunków w jakich będziemy konkretny wzmacniacz eksploatować. Myślę że w niniejszym wpisie przybliżyłem nieco ten dość trudny temat i tym ułatwiłem wybór odpowiedniego wzmacniacza.

Pozdrawiam!

11 komentarzy:

  1. Mały wzmacniacz lampowy np. 5 watt również da radę do gry w domu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie ze da radę. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Dobrze napisany i obszerny artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Super poradnik. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, cieszę się że artykuł jest pomocny :)

      Usuń
  4. Super hobby, sama coś próbuje, ale na razie nie brzmi to jeszcze za dobrze. Przeglądałam już sklep instrumenty muzyczne zakup gitary to pierwszy krok oczywiście ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie jasno i konkretnie wytłumaczone. Początkującym polecam wzmacniacz cyfrowy ze względu na możliwość zapoznania się z brzmieniami i nie robienia przy tym zbyt dużego hałasu :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niby wzmak cyfrowy jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących ale prosty mały wzmacniacz tranzystorowy też będzie dobry. Pozdrawiam

      Usuń
  6. mogłoby być trochę więcej zdjęć, ale tak to fajnie wytłumaczone ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Siemka, zdjęć ale czego? bo nie bardzo rozumiem :) po za tym dzięki za komentarz :)

      Usuń